Günlük fazilet takvimi

1,ocak 2010,,,(Allah´a) Hamd ile baslanmayan her hayirli is(in bereketi)kesiktir"
(Hadis.i Serif Beyhaki,Sünen.i Kubra)

HAMD SÜKRÜN BASIDIR

Hamd samimi olarak tazim ve sena yüceltme ve medih icin söylenen demektir Elhamdülillah Tazim ve senaya dair her türlü güzel ezelden ebede Allahü Tealaya mahsustur ona layiktir demektir Ezelden ebede bütün hamdlere Ars-i A´la meleklerinin Kürsi´nin göklerin yerin tabakalarinin ve sakinlerinin hamdleri dahildir Yine Adem aleyhisselamdan Peygamberimiz(s.a.v)e kadar gecen enbiyanin evliyanin ve bütün diger yaratilmislarin hamdleri de dahildir

Simdi bu mana düsünülerek Elhamdülillah denilirse Allahü Teaal ya nihayetsiz hamd edilmis olur nitekim hadis-i serifte buyrulmustur [color=red]Allahü Teala kuluna bir nemet verdiginde o kul Elahamdülillah derse Allahü Teala da söyle buyurur"Su kuluma bakiniz ben ona kiymeti olmayan gecici bir nemet verdim de bana ahirette mükafatini ebediyyen alacagi hamd ile mükabele etti[/color]

Allahü Teala nin nimetlerinin önceside sonrasi da hamd üzerine kilinmistir Öyle ise daima kendisine erisen maddi veya ma nevi nimette yahut defedilen belalarda hemen bu nimetler icin Allah´a hamd ederek karsilik vermege gayret etmelidir Zira nimeti canli tutmak lazimdir Cenabi Hakk´in nimetlerine sükrüne eda etmekte ve Allahü Teala yi tazimde sözlerin en üstüne Elhamdülillah´tir
Resulullah (s.a.v) Hazretleri buyurdular:
Hamd sükrün basidir Allah´ahamdetmeyen sükretmemis olur

[color=red]Muhakkak Allahü Teala kulunun bir sey yiyip de ona karsi kendisine hamdetmesinden veya bir sey icip de ona karsilik kendisine hamdetmesinden razi olur[/color]

Akil sahibi her müslümanin üzerindeki sonsuz ilahi nimetleri düsünerek nimetlerin artmasina vesile olan hamd ile Cenab-i Hakk´in uluhiyet hakkini gücü yettigince eda etmege calismasi vacibdir"

Konular