Ramazan orucunun vucubiyeti

Enes bin Malik (RadiyAllahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem)’e bir şey sormaktan yasaklanmıştık. Çöl ahalisinden akıllı bir kimsenin gelip Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem)’e bir şeyler sorması bizim de onu dinlememiz hoşumuza giderdi. Bir gün çöl ahalisinden bir adam geldi ve dedi:
−Ey Muhammed! Elçin bize geldi ve seni Allah’ın rasul olarak gönderdiğini söylediğini bize haber verdi? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Doğru söylemiştir’ dedi. Adam:
−Semayı kim yarattı? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Allah’ dedi. Adam:
−Yeri kim yarattı? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Allah’ dedi. Adam:
−Yeryüzündeki bu dağları kim dikti? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Allah’ dedi. Adam:
−Yeryüzündeki faydalı şeyleri kim yarattı? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Allah’ dedi. Adam:
−Semavat ve arzı yaratan, orada dağları yükseltip faydalı şeyler meydana getiren Allah hakkı için seni gerçekten Allah mı rasul yaptı? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet’ dedi. Adam:
−Bize gelen elçin, her gün ve gecede üzerimize beş vakit namazın farz olduğunu söyledi? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−Seni rasul gönderen Zata yemin veriyorum, bunu sana gerçekten Allah mı emretti? Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet’ dedi. Adam:
−Elçin, bizim mallarımızdan zekâtın üzerimize farz olduğunu söyledi? Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−Seni rasul gönderen Zata yemin veriyorum, bunu sana gerçekten Allah mı emretti? Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet’ dedi. Adam:
−Elçin, her sene ramazan ayında orucun üzerimize farz olduğunu söyledi? dedi. Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet’ dedi. Adam:
−Elçin, yoluna gücü yetene Kâbe’yi hac etmenin üzerimize farz olduğunu söyledi? Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Evet’ dedi. Adam:
−Seni hak ile gönderen Zata yemin ederim ki, bunlara bir şey eklemeyeceğim; bunlardan hiçbir şeyi de eksiltmeyeceğim dedi. Arkasını dönüp gidince, Nebi (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Eğer doğru söylüyorsa elbette cennete girer’ buyurdu.”

Nesei (2090) Müslim (12/10) İbni Ebi Şeybe (4, 5 İman) Tirmizi (619) Ahmed (13010)

Konular