Ezanı Muhammediye Zikirleri

بسم الله الرحمن الرحيم

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Muhakkak ki Hamd ALLAH(c.c.)'adır. O'na hamd eder, O'ndan yardım ve bağışlanma dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O'na sığınırız. ALLAH(c.c.)'ın hidayet verdiğini saptıracak yoktur, saptırdığına da hidayet edecek yoktur. Ve şahitlik ederiz ki ALLAH(c.c.)’tan başka ilâh yoktur, O tektir ve ortağı yoktur. Ve yine şahitlik ederiz ki Muhammed(s.a.s.) O'nun kulu ve Resulüdür. Esenlik ve dua, Peygamberlerin mührü olan, kıyamet öncesinde alemlere rahmet olarak gönderilen ALLAH(c.c.)'ın Resulü Muhammed(s.a.s.)'e, ailesine, ashabına ve kıyamete kadar onların yolunu yol edinenlerin üzerine olsun.

Müezzinin dediği tekrarlanır, yalnız "Hayye ala's-Salah" ve "Hayye ala'l-Felah" dediginde;

لاَ حَوْلَ وَلاَقُوَّةَ إِلاَّ بِالله

denilir.

Buhari, (1/152); Muslim (1/288)

وَأَنَا أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، رَضِيتُ بِاللهِ رَباًّ، وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً، وَبِالإِسْلاَمِ دِيناً

Ve ben de ALLAH(c.c.)'tan baska ilah olmadiğina şehadet ederim. O, tektir ve ortağı yoktur. Muhammed O'nun kulu ve Rasulu'dur. Rab olarak ALLAH(c.c.)'ı, Rasul olarak Muhammed(s.a.v.)'i ve din olarak İslam'ı kabul ettim (Razı oldum)

Muslim (1/290)

"Bu, müezzinin şehadeti okumasından hemen sonra söylenir."

Ibn Huzeyme, es-Sahih (1/220)

“Ezan bitince, Peygamber Efendimiz(s.a.v.)e salat ve selam okunur, arkasından da:

اَللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ، وَالصَّلاَةِ القَائِمَةِ، آتِ مُحَمَّداً الوَسِيلَةَ وَالفَضِيلَةَ، وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ
إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Bu eksiksiz davetin ve kılınacak namazin RABB'i olan ALLAH(c.c.)m! Muhammed(s.a.v.)'e vesileyi ve fazileti ihsan eyle. Ve O'nu va'dettigin Makam-ı Mahmud'a eriştir. Süphesiz, Sen va'dinden dönmezsin.

Buhari (1/152)
Beyhaki' (1/410)
Tirmizi, Ebu Davud, Ahmed; Bkz. Irvau’l-Galil (1/262)

Salih Dualarınızda Hatırlanmak Ümidi İle
Selam ve Dua İle

Konular