İslami Semboller

İyi günler, bir konuda fikrinizi almak istiyorum.

kuran'da geçen kadın erkek kavramıyla başlamak istiyorum. ben kadın kavramını arzularımız, hırslarımız, nefslerimize yorumlamaktayım. erkek kavramını da akla yorumlamaktayım. çünkü allah katında cinsiyet kavramı yok.

"mümin kadınlara da söyle: gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tabi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). ey müminler! hep birden allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz."
(bkz: nur suresi 31)

misal burada bize söylenen kadınlarımızı örtünmeden ziyade nefslerimize sahip çıkmamız gerektiğine yorumluyorum. diğer kadın kavramlarında bu bahsettiğim duruma yorumlanabiliyor.

sizce bu yorumlamam geçerli midir?

Konular