Cennetteki Güzel Kokular

[color=blue]Cennetteki Güzel Kokular [/color]

Cennetin kokusu beş yüz yıllık yerden duyulur. Cennetin bu kokusunu ahiret ameli ile dünyayı talep eden kimse duyamaz. [Ramuz el-Ehadis-1, s.292/31]

Güzel koku Allah'ın insanlara sunduğu çok büyük bir nimettir. Fakat dünyada en güzel kokunun bile etkisi çok kısa süre devam eder. Koku moleküllerinin havada dağılması ve burnun da bir süre sonra bu kokuya alışması bu nimetten alınan zevki sınırlı hale getirir. Dolayısıyla kokunun güzelliği kadar etkisinin kalıcılığı da önem taşır.

Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde cennetteki kokuların güzelliğine ve etkisine şöyle işaret etmiştir:

Eğer bir huri parmaklarından birini dünyaya gösterse (yer-gök ehli) her can sahibi, onun kokusunu duyardı. [Ramuz el-Ehadis-2, s. 355/4]

Yiyeceklerin lezzetini almamızda kokunun çok büyük payı vardır. Örneğin pişen bir kakaolu kekin cazip bulunmasının sebebi, etrafa yayılan kakao ve vanilya kokusudur. Aynı şekilde ızgarada pişen etten, portakaldan, domatesten, kahveden ya da bir başka yiyecek ve içecekten zevk almamızdaki sebeplerden biri bu yiyecek ve içeceklerdeki kokudur. Koku duyumuz olmasaydı yediklerimizi birbirinden ayırt etmemiz, her birinden ayrı ayrı lezzet almamız da mümkün olmazdı. Bu bakımdan kokunun, lezzete yönelik nimetlerden alınan zevki tamamlayıcı bir yönü vardır.

Ayrıca cennet ortamındaki kokular insanlara zevk veren birer nimet olmaları amacıyla yaratıldıklarından dünyada sıkça muhatap olduğumuz rahatsız edici kokuların hiçbiri orada olmayacaktır. Bu tür kokular insanlara dünyanın eksikliklerini hatırlatan, onların cennet ortamına özlem duymalarına vesile olan dünyaya has kusurlardır. Cennette bu tür eksiklikler ortadan kaldırıldığı gibi insan ruhunun zevk alacağı hoş kokular her yanı kuşatacaktır.

Her tarafından güzel kokular dalgalanmaktadır… [Ramuz el-Ehadis-1, s.170/1]

4 yorum

Ynt: Cennetteki Güzel Kokular

arkadaşlar unutmayın cennette cehennemde bu dünyadan gidiyo kazanmak elimizde allah kazananlardan eylesin inşllh

17.04.2009 - ceylan44

[quote=beyaz.nur ]
üç günlük dünya kokusunu ebedi cennet kokusuna değişiyoruz :(
Allah o kkokuyu duyabilmeyi de nasip eder inş :)
Allah razı olsun....
[/quote]
amin kardeşim

05.04.2009 - genç mücahide

cennet kokusu hangi dünya kokusundan hangi dünya heves ve arzusundan güzel ola bılırkı cennet olmak yada olmmak degıl arzum, arzum allah ın rızasını kazanalım allahı gercektten sevmek arzum allah kulum beni severse bende onu severim kulum bana bir adım gelırse ben on arsın gelirim demişttir.Sevgiller sevgisilisini cok seven rabbim onu gözettip alemlerin en sevgili kulu yaptıysa bizi de severse en azından ona ümmet ola bilmeyi nasip eder insallah seven sevfdsıgını korur seven sevdıgını hep sever rabbimi seviniz seviniz ki oda sızı sevsın allah razı olsun ceylan kardesımden emegine saglık

05.04.2009 - zehirli-ok

üç günlük dünya kokusunu ebedi cennet kokusuna değişiyoruz :(
Allah o kkokuyu duyabilmeyi de nasip eder inş :)
Allah razı olsun....

04.04.2009 - beyaz.nur

Konular