Veladet (Mevlid) Kandili

19 Mart çarşambayı Perşembeye bağlayan gece Peygamberimiz Hazret'i Muhammed Mustafa'nın (s.a.v) alemleri şereflendirdiği VELADET Kandili'dir.

Rasülullah efendimiz (s.a.v) Rebiulevvel ayının 12'nci geceside kainatı teşrif etmişlerdir.Bu itibarla bu ayın 12'nci gecesi hicri senenin ilk kandilidir.çarşamba akşamı Peygamberimiz s.a.v 'in dünyayı teşriflerinin kameri 1481, şemsi yılla 1437 yılını idrak edeceğiz.İki cihan güneşi Efendimiz'in dünyaya intikalleri bu ayın 12'nci pazartesi gecesidir.

Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar salat'ü selam getirmeli.Salat-ı Nariye,Salat-ı münciye veya salat-ı fethiye okumaya çalışmalıdır.Bu gecenin manevi zenginliğinden istifsde etmek için bir tesbih namazı kılmalı,birde hatm-i enbiya yapmalıdır.

tesbih namazına şu şekilde niyet edilir;
"Ya Rabbi, niyet eyledim rıza-i şerifim için tesbih namazına.Ya Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nura gark ettiğin habibin, başımızın tacı Rasül-ii Zişan Efendimiz hürmetine ve bu gecedeki esrarın hürmetine ben aciz kulunu da avf-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eyle"Allahü ekber diyerek namaza başlanır.(dua ve ibadetler)

[color=red]GÜNLERİN HAYIRLISI
[/color]
Arabi ayların üçüncüsü rebiulevveldir.rebi'; arapça bahar demektir.Ancak ay esasına dayanan Arabi aylar her sene on veye on küsur günlük fark sebebiyle bahara olduğu gibi yaza, son bahara ve kışa rastlamaktadır.

Hz Muhammed (s.a.v) bu rebiulevvel ayında dünyaya geldiği için ayların en şereflisi ve doğum günü olan on ikinci gün de günlerin hayırlısıdır.

10 yorum

Ynt: Veladet (Mevlid) Kandili

[quote=hhmercan ]
Gafletteyim uykudan açabilsem gözümü,
Bir an uyansamda hakka bağlasam özümü
[/quote] :'(

09.03.2009 - zambak

Gafletteyim uykudan açabilsem gözümü,
Bir an uyansamda hakka bağlasam özümü,
Dualarınızı ümîd ederek yazdım yazımı,
Kandilinizi tebrik ederek bitiririm sözümü
:)

09.03.2009 - hhmercan

[quote]Cümleten Kandiliniz Hayırlı Mübarek Olsun Kardeşlerim[/quote]

08.03.2009 - zambak

Ondört asır evvel, yine böyle bir geceydi,
Kumdan ayın on dördü, bir öksüz çıkıverdi!
Lâkin, o ne husrandı ki; hissetmedi gözler,
Kaç bin senedir, halbuki, bekleşmedelerdi;
Bir kerre, zuhur ettiği çöl en sapa yerdi;
Bir kerre de mâmûre-i dünya, o zamanlar,
Buhranlar içindeydi, bugünden de beterdi.
Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;
Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi!
Fevzâ bütün âfâkını sarmıştı zeminin,
Salgındı, bütün şark’ı yıkan tefrika derdi.
Derken büyümüş, kırkına gelmişti ki öksüz,
Başlarda gezen kanlı ayaklar suya erdi!
Bir nefhada insanlığı kurtardı o mâsum,
Bir hamlede kayserleri, kisraları serdi!
Aczin ki ezilmekti bütün hakkı, verildi;
Zulmün ki, zeval aklına gelmezdi, geberdi!
Âlemlere rahmetti evet şer’-i mübîni,
Şehbâlini adl isteyenin yurduna gerdi.
Dünya neye sahipse, onun vergisidir hep;
Medyun ona cemiyeti, medyun ona ferdi.
Medyundur o Mâsuma bütün bir beşeriyyet...
Ya Rab, bizi mahşerde bu ikrar ile haşret.

Cümleten Kandiliniz Hayırlı Mübarek Olsun Kardeşlerim ...

08.03.2009 - hhmercan

[center][b][size=3][color=brown]dikkat cekici bir konuya temas etmişsin kardeşim.çünkü birçok islami sitede bir çok kardeşimizin kafası karışıyor bu konuda islamda böyle özel geceler ve bu geceye ait özel ibadetler varmıdır diye birçok defa tartışıldığına şahid oldum kaldiki uzun bir süre olmaması hususunda şiddetle savunuyodum ama insan aklı kıt bilgilerr sınırlı oyuzden çok kavrayamıyoruz biz sevdiğimiz bir arkadaşımıza çocuğumuza yada aileden birisine güzel hediyelerle mutlu etmek istemezmiyiz ve onları en çok mutlu edende o özle günlerde hatırlandığını bilmek değilmi..haşa peygamber efendimizin buna ihtiyacı vardır demiyorum ama biz onun ümmeti olmakla şerefgah edilmişiz ne mutlu bizeki gelmiş bütün peygamberlerin gıpta ile baktığı bir ümmetiz bize bu güzelliği bahseden resulu ekreme nasıl minnetimizi sunabilir onun aşkıyla nasıl kalplerimizi doldurabilirizki başka ona bizden gidecek ne vardırki sanki o tüm ümmetine sonsuz şefaatini sunarken biz ondan acizane salavatlarımızı dualarımızı hatimlerimizi saklıyacağız buna efendimizden çok bizim ihtiyacımız var kaanatimce onu anmak dilimize onu dolamak ona kırık dökük günahkar dillerimizle birşeyler hediye edebilmek keşke hergün olsa keşke hergün minnertimizi böylesine çoskulu sunabilsek ama buda bir başlangıcv değilmidir bakıyoruzki günler kutlu doğum haftalarına döndü kutlu doğum haftaları aylara hatta yıllara yayılacak Allah'ın izniyle bu küçük adımlar nice yollar katettiricek bizlere atılan bir tek adım ileriye atılmışç bir basamak değilmi geriye dönüp baktığımızda o küçük adımlarımızla nice yollar devirdiğimizi göreceğiz inşallah
rabbim o çoskuyu içimize doldursun bu rahmet pıunarından bizleri mahrum bırakmasın inşallah.

elfüelfi selatin ve elfüelfi selamın ya resulallah[/color][/size][/b][/center]

05.03.2009 - hesra

sizinde gözlerinize sağlık kardeşim

05.03.2009 - zambak

bahardan maksat
güzelliklerin baslangici olsa gerek...

emegine saglik can

15.02.2009 - Gölge

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim