Windows Vista

Artılarıyla Eksileriyle Vista

İstanbul’da düzenlenen Microsoft Zirvesi’nde, merakla beklenen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın lansmanı yapıldı. Ayrıca gerçekleştirilen Microsoft Windows Vista Zirvesi’nde, ‘Windows Vista ile Altyapı Optimizasyonu’, ‘Windows Vista’nın Kurumsal Katma Değeri’, Windows Vista Yeni Özellikler’, ‘Windows Vista İle Güvenlik’, ‘Windows Vista İle Güvenlik’ başlıkları altında Vista’nın çeşitli yönleri hakkında Microsoft yetkilileri tarafından bilgilendirme yapıldı. Microsoft Türkiye ofisi, Vista ile birlikte 2007Office System’i de tanıttı. Vista ve 2007 Office, Microsoft’un şimdiye dek gerçekleştirdiği en masraflı proje. Vista ve 2007 Office, 20 milyar dolar ArGe bütçesine mal oldu.

Microsoft’un tanıtım toplantısında, Vista ve 2007 Office’in özellikleri izleyicilere tanıtıldı. Vista’nın tanıtımı yapan Vista Ürün Sorumlusu Halil Gökoğlu, son 5 yılda kullanıcıların bilgisayarla ilişkilerinin köklü bir dönüşüme uğradığını vurguladı. Kullanıcıların sürekli internete bağlı olmak istediğini belirten Gökoğlu, “Artık kullanıcılar internette video izliyor, arama yapıyor, bilgisayarlarından daha fazla uygulama bekliyor. İşletim sistemi internete açılan bir kapı olmak zorunda, Vista da bu nedenle multimedya işlevlerine ağırlık veriyor” diye konuştu.

Microsoft Türkiye yöneticileri, konferans yöntemi yerine farklı bir yol izleyerek, Vista’yı kurguladıkları bir tiyatro oyunuyla tanıtmayı seçti. Aralarından seçtikleri 3 Microsoft çalışanı, bir ofiste geçen sıradan bir günü konu alan bağımsız bir senaryoyu oynadı. Böylece yeni işletim sisteminin özellikleri senaryoya işlenerek, eğlenceli bir şekilde aktarıldı.

Vista ve 2007 Office’in tanıtımı sırasında birçok görsel özellik ve arayüz izleyicilerden olumlu tepki gördü. Değişen arayüz kullanımı kolaylaştırırken, yeni grafik özellikleri ise izleyicilerden tam puan aldı. Tanıtım sonunda birçok kişi, yeni işletim sisteminin bunca yıl beklemeye değer olacağı görüşünü dile getirirdi.

Microsoft Vista 6 paket halinde kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Vista Starter, bilgisayar ile yeni tanışan ve sınırlı deneyimi olan kullanıcılara internet, mesajlaşma, müzik, resim ve diğer işlevlerde makul bir deneyim sunuyor ve sadece PC üreticilerine satılıyor. Vista Home Basic, en temel Vista sürümü. Bu sürümde yeni kullanıcı arayüzü “Aero” ve bazı ses, video işlevleri yok. Home Basic, gelişmiş eğlence ve multimedya özellikleri aramayan kullanıcılar için uygun. Vista Home Premium, “Aero” arayüzüne, veri yedekleme yazılımına, “Windows DVD Maker” kayıt programına ve “Media Centre” yazılımına sahip. Vista Business ise işyerleri için tavsiye edilen Vista sürümü. Daha iyi güvenlik işlevleri ve etki alanlarına bağlanma olanağı sunuyor. Vista Ultimate, “Home” ve “Business” sürümlerini birleştiren üst sürüm. Son olarak Vista Enterprise, büyük şirketlere yönelik olarak hazırlanmış, sadece kurumsal kullanıcılara sunulan, yazılım güvencesi paketiyle gelen bir sürüm. Bitlocker veri koruması, çoklu dil desteği, Virtual PC yazılımı ve Unix tabanlı yazılımların çalışmasını sağlayan SUA yazılımından oluşuyor.

Microsoft yetkilileri Windows Vista’nın bugüne kadar gelmiş en güvenli işletim sistemi olduğu konusunda çok iddialılar. Ancak aslında Güvenlik Merkezi, XP ile karşılaştırıldığında fazla değişmemiş. Sadece ek bir işlev eklenmiş ve bu işlev de veri casuslarına karşı koruma sağlıyor. Ayrıca Vista tam donanımlı ve kolay kullanımlı bir yedekleme programına sahip. Yedekleme hem sabit diske, hem de USB belleklere ve CD/DVD’ye yapılabiliyor. Ancak Vista’nın iddia edildiği kadar güvenli olup olmadığını zaman gösterecek.

Vista kimilerine göre önceki işletim sistemlerinin gölgesinde kalabilir, kimilerine göre ise internetin çıkışıyla işletim sistemlerinin devri zaten kapandı. Uzmanlar, Windows 95 ile başlayan bilişim devriminin Vista ile doruğa ulaştığını vurguluyor.

Windows 95’ten farklı olarak Vista’nın çıktığı bilgi işlem iklimi oldukça farklı. Masaüstü bilgisayarların önemi azaldı, depolama internete taşınırken, bantgenişliği en yüksek seviyeye çıktı.
Kullanıcılar internette video izliyor ve arama yapıyor. Bilgisayar daha fazla bilgiyi saklıyor. Bu durumda işletim sistemi artık kullanıcı için internete açılan bir kapı, bir platform görevi üstleniyor. Bu açıdan Vista internet işlevlerini hızlandırmak durumunda. Bu nedenle Vista multimedya işlevlerine ağırlık verecek.

Ancak, eleştirmenler, Windows’un en son 2001 senesinde piyasaya sürdüğü işletim sisteminden sonra çok uzun bir ara geçmesine rağmen çığır açacak bir programla karşımıza çıkmadığını, Windows’un şimdiye kadar hep ev ortamı ve profesyonel ortam olarak 2 tip kullanıcıya hizmet verdiğini, fakat şu anda bu lisansın 6ya çıkmasıyla performans kaybı yaşayabileceğini söylüyorlar. Vista’nın özellikleri sayesinde artık bilgisayarlarımızda her CD’yi çalamayacağız ve her DVDyi izleyemeyeceğiz. Bu nedenle, medyaların kısıtlanması müşterilerde tatminsizlik oluşturabilir.

Ayrıca, Vista her ne kadar eski PC’lerde çalışabilse de, bu sistemlerde “Basic” adında tasarruflu bir moda geçerek kısıtlı özelliklerle çalışıyor. Gerçek gücünü ve ve yeni grafik özelliklerini ancak 2 GHz işlemcili, 1 GB anabellekli, 40 GB boş sabit disk alanına sahip ve 128 MB belleği olan yeni ekran kartlarıyla donatılmış sistemlerde gösteriyor. Ayrıca PC ve PC’ye bağlı tüm aygıtlar Vista için yeni sürücüye ihtiyaç duyuyorlar.
İşletim sistemleri Microsoft’un karının yüzde 80’ini karşılıyor, bu açıdan hala şirket için en önemli ürün kalemi. Araştırma şirketlerine göre, Windows Vista, Microsoft’un gelirini 2007’de 16.3 milyar dolara çıkaracak.

Microsoft’un gelecekte işletim sistemleriyle ilgili nasıl bir strateji izleyeceği ise soru işareti. Kimilerine göre Microsoft bundan sonra yeni bir işletim sistemi için uzun süre beklemeyecek. Ancak birçoklarına göre ise Vista, Microsoft’un çıkardığı son büyük işletim sistemi olacak. Bundan sonra yeni işletim sistemleri güncelleme modülleri olarak internetten ücretli olarak yayınlanacak. Kullanıcılar gelecekte yeni işletim sistemlerini istedikleri ve ihtiyaçları kadarını satın alacak.

Kaynak : [url]http://www.cyber-warrior.org/Root.asp?Action=Document&@=1775[/url]

Konular