KIZIM ,OĞLUM ÖNCE OKU HAYATINI KURTAR; SOHRA AHİRETİ DÜŞÜNÜRÜZ.”

Her kesin dilinde şu kelime vardır kızım oku hayatını kurtar, ama hiç kimse dünyaya gönderilirken başınıza açılmış en büyük dava olan ve her gün yüzlerce, binlerce, milyonlarca insanın kaybettiği veya kaybetme tehlikesi taşıyan imanını ve ahiretini kurtar demiyor. Üç günlük temelsiz zail fani çürük dünyanızı düşünenler, sonsuz ebedi baki sermedi olan ahiretinizi hiç düşünmüyorlar. Şefkat ve merhamet edeyim derken Dünyanızı kurtarmaya çalışırken bilmeden veya bilerek ahiretinizi batırmaya çalışıyorlar. Sanki ahiretinizi yakmak için el birliği etmişler. Size Hayatını kurtar diyen analar babalar İman eksikliği, hissiyatların galebe çalması, istikbal endişesi vb gibi sebebler yüzünden hayatın asıl gayesini dünya görüyorlar, hakikatte Hayatın asıl gayesi ahirettir. Eğer hayatın gayesi dünya olsaydı insan yapmak istediği ve asıl gaye gördüğü bütün işlerinde muvaffak olurdu. İnsan hayatın asıl gayesini meslek sahibi olmak, ev sahibi olmak evlenmek, çocuk sahibi olmak araba sahibi olmak, emekli olmak vb gibi şeyler olarak düşünür ve ona bütün kuvvetiyle çalışır. Ama ecel gizli olduğu için ve her an gelebileceğini insan düşünmediği için hedef ve gaye yaptığı bu şeylerin birçoğuna muvaffak olmadan ölebiliyor. Öğretmen olup daha işine başlamak için giderken yolda kaza geçirip ölen, ev sahibi olup evini teslim aldığı gün ölen, evlendiği gün daha eşiyle evde yalnız kalmadan eve gelirken yolda kaza geçirip ölen, çocuk sahibi olduğu gün çocuğunun yüzünü görmeden, onu kucağına alamadan, sevemeden ölen, ya da yıllarca çalışıp didinip emekli olup rahata kavuştum dediği gün ecelin tokadını yiyip ölmesi gösteriyor ki hayatın asıl gayesi dünya değil ahirettir. Eğer dünya olsaydı insan bütün işlerinde muvaffak olurdu. Sonu olmayan arzu ve emellerine kavuşur. Mesut ve mutlu olurdu .Ama insanların işlerinde amaçlarında emellerinde çabalarında muvaffak olmadan zeval ve firakta yuvarlanması,hiç kimseye bir allahaısmarladık bile demeden gitmesi gösteriyor ki hayatın yaşamın asıl gayesi dünya değil ahirettir.dünya sadece araçtır,mezradır cennetteki nimetlere müşteri yapmak üzere kurulmuş bir panayır sergigi ve bir teşhirgahtır.eğer dünya keyif ve rahatlık yeri olsaydı allahın en sevgili kulları olan peygamberler evliyalar herkesten daha çok rahat içinde yaşarlardı.halbuki dünyada en çok sıkıntı içinde onlar yaşamışlardı.bu sıkıntılı hayatlarına rağmen bir gün bile olsun şekva etmemişler.bu sıkıntılı hayatlarına rağmen en çok ibadet taat şükrü yine onlar etmiştir.bazen kırk günde bir ağızlarına lokma koymuşlar.insaniyetin en ali ve en büyük makamlarına ve mertebelerine çıkmışlar.allaha hakiki abd oldukları için bütün mevcudatta onlara hizmetkar kılınmış.

Sizlere hayatınızı kurtarın diyen analar babalar yaşamanın maksadını gerçek manada bilmedikleri için sadece yaşamın gayesini lezzet ve zevk almak ve sevdikleri ile hep beraber olmak, mutlu olmak olarak düşünüyorlar eğer yaşamın en önemli amacı eğer sevdikleriniz ise onlar ölünce veya başka bir yere gidince niye sizde arklarından gitmiyorsunuz. Hayatın gayesi yemek içmek uyumak evlenmek vb gibi şeyler ise o zaman hayvanlardan farkımız ne onlarda yiyorlar, içiyorlar bir nevi evleniyorlar, uyuyorlar, sadece farkımız derilerimiz,yemeklerimiz,davranışlarımız ve yattığımız yerler midir?genç bir çocuğa sordum insanlar niçin yerler ve içerler,yaşamak için tabi ki dedi.yaşamak için yiyorlar ise o zaman niçin yaşıyorlar dedim.çocuk birden şaşkın ve suskun kaldı .hiç düşünmemiştim vallahi dedi.o zaman dedene ninene ve sınıfındaki arkadaşlara sor ve bana sonucunu bildir dedim.tamam dedi.tekrar karşılaştığımda sordum.ne dediler sorduğun kişiler, niçin yaşıyorlarmış.abi dedi çoğusu niçin yaşadığını bilmiyormuş.yani bu kadar insan niçin yaşadığını bilmiyor mu.evet ağabey sadece zevk ve lezzet olarak düşündükleri için hayatın gerçek manada gayesini bilmiyorlar..yazık hayvan bile neye ve kime hizmet ettiğini yaptığı işlerle gösteriyor.hayatı lezzet olarak telaki eden o insanlar bilmiyorlar ki yaşamın gayesi dünya zevkleri ve lezzetleri olsaydı o zaman insanların hayvanlardan daha çok hayatlarından lezzet alması gerekirdi. Hâlbuki insandaki maddi ve manevi cihazatlar yüzler binler iken hayvanlarınki üç beş tane olmasına rağmen bizden daha çok hayattan lezzet alıyorlar. Çünkü akılları olmadığı için onlar sadece hazır lezzeti alırlar. Geçmişin elemlerini geleceğin endişelerin düşünüp hazır lezzetlerin bozmuyorlar. Bela hastalık ayrılık ölüm keder yeis musibet vb gibi şeylere maruz kalıp hakikatlerini düşünmedikleri için lezzetleri tamdır. İşte zavallı insan öyle zannediyor ki ben yaşıyorum bela hastalık ayrılık ölüm keder yeis musibet vb gibi tehlikeler başında olduğu halde bir lezzete mukabil binler elem ve keder bulduğu halde hayatın lezzet ve zevkini almak peşinden koşuyor. Hadsiz şehvetini yani doymak bilmeyen ve her şeyi isteyen iştihasının ardında koşuyor. Sonu olmayan emellerinin arzularının ,isteklerinin keşmekeşliğinde boğuluyor.Bulduğu ise bir küçük mutluluğa mukabil binler elem ve keder.zeval ve firakın silleleri,ve tokatları,küçücük omuzlarında dünyanın ağır yükleri.

5 yorum

Ynt: KIZIM ,OĞLUM ÖNCE OKU HAYATINI KURTAR; SOHRA AHİRETİ DÜŞÜNÜRÜZ.”

iste bir yarayadaha parmak basilmis...

hep birilerinden duyar, biyerlerde okuruz "dünya üc günlüktür" diye...

birinci gün bebeklik
ikinci gün genclik
ücüncü gün... evet ücüncü gün ise secimlik...
o da ya dünyaliktir yada ahiretlik...
dünyalik yada ahiretlik... iste ebeveynlerin verecegi egitimin önemi...
o önem de birinci günden baslamali...!

paylasima tesekkürler

19.03.2009 - Gölge

Allah razı olsun kardeşim, istifade edebilmek duasıyle..

19.03.2009 - hesra

[quote=rey2466 ]
Hayatın ,yaşamın asıl gayesi dünya değil,ahirettir.

Teşekkürler.Selamlar sevgiler
[/quote]

13.02.2009 - zalim

[quote=rey2466 ]

[/quote]

12.02.2009 - hhmercan

09.02.2009 - rey2466

Konular