Sünnete tabi olmak, Bid'atten kaçınmak

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri (k.s.) sünnetin ehemmiyetine dâir buyuruyor ki; (Mektubat 2/23)
“Bu zamanda İslâm’a garîblik gelmiş, Müslümanlar garîb olmuşlar ve bu garîblik zaman geçtikçe yer yüzünde Allâh diyen kimse kalmayıp, kıyâmet insanların şerlileri üzerine kopuncaya kadar da ziyâdeleşecektir.
Said (dünyâ ve âhirette bahtiyar) kimse, terk edilmiş olan sünnetlerden bir sünneti ihyâ eden ve bid’atlerden bir bid’ati yok edendir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’den bu zamana kadar (bu mektubun yazıldığı târihte) bin sene geçmiş olup bütün kıyâmet alâmetleri zuhûr etmiş, nübüvvet zamanından uzaklaşılması sebebiyle sünnetler gizlenmiş, yalan çoğalması sebebiyle de bid’atler yayılmış olduğundan sünnete yardım edecek ve bid’atleri yok edecek yiğit bir âlime ihtiyaç duyulmuştur.

Bid’atleri yaymak dinî tahrip ettiği gibi, bid’at sâhiblerine hürmet İslâm dinini yıkmaya sebeptir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Kim bid’at sahibine hürmet ederse, muhakkak İslâm’ın yıkılmasına yardım etmiş demektir.” buyurmuştur. O halde; bütün himmet ve gayretle sünnetlerden bir sünneti yayıp, bid’atlerden bir bid’ati kaldırmak için gayret etmek lâzımdır. Her zaman, husûsi ile de İslâm’ın zayıf duruma düştüğü şu zamanda İslâmî merâsimleri tatbîk etmek sünneti yaymaya ve bid’atleri yok etmeye bağlıdır. Geçmiş bazı âlimler bir kısım bid’atleri güzel gördüler. Lâkin bu fakir (İmâm-ı Rabbânî Hazretleri) bu meselede onlara muvâfakat etmemekte, hiçbir bid’atte güzellik görmemekte ve bid’atlarda zulmet ve bulanıklıktan başka bir şey hissetmemekteyim.

Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Her bid’at dalâlettir, sapıklıktır.” buyurmaktadır. İslâm’ın bu gariplik ve zayıflıktan selâmet bulmasını sünnetleri işlemeye, helâkini de hangi bid’at olursa olsun bid’atleri yapmaya bağlı görüyorum. Bid’ati İslâm binasını yıkan bir balyoz, sünneti de dalâlet karanlıklarında yol gösterici parlak bir yıldız gibi görüyorum.

Zamanın ulemâsı hiçbir bid’ate güzel demedikleri ve yapılmasına, işlenmesine fetvâ vermedikleri için Allâhu Teâlâ onları muvaffak eylesin

1 yorum

Ynt: Sünnete tabi olmak, Bid'atten kaçınmak

Allah razı olsun Rabbim bizleri bid'at olan herşeyden uzak tuttsun.

26.12.2008 - zambak

Konular