Gece tırnak kesilebilir mi?

Abbasi halifelerinden Harun Reşid,İmam Ebu Yusuf Hazretleri'ne "Geceleyin tırnak kesilir mi?" diye sorar.İmam Ebu Yusuf da "Evet,kesilir" der. "Delilin nedir?" diye sorunca İmam Ebu Yusuf Hazretleri şu cevabı verir:"Rasul-i Ekrem sallallahü aleyhi vesellem Efendimiz "Hayırlı işi geciktirmeyiniz." buyurmuşlardır.Temizlik de hayırlı bir iştir.Geciktirilmez.Gece de yapılır,gündüz de yapılır.

Kaynak:
Fetâva'l-Hindiyye, Hey'et, Cilit: 5, Sayfa: 358.

15 yorum

Ynt: Gece tırnak kesilebilir mi?

[quote=Gölge ]
bencede [b][color=red]temizligin gecesi gündüzü olmaz[/color][/b]

paylasim icin tesekkürler...

[/quote]katılıyorum...

07.03.2009 - hesra

[quote=beyaz.nur ]
hmm evet o yaşta evlenen insanlar zaten eğitimsizdir ve 20 yaşında evlense bile aynıdır da sonradan dinini öğrenen insan sayısı da az değil ama....

[/quote]

haklisin...
ögrenmek isteyene yollar her zaman aydindir...

07.03.2009 - Gölge

hmm evet o yaşta evlenen insanlar zaten eğitimsizdir ve 20 yaşında evlense bile aynıdır da sonradan dinini öğrenen insan sayısı da az değil ama....

06.03.2009 - beyaz.nur

[quote=beyaz.nur ]
hep küçük yaşta evlilik yapan insanlar sebep oluyor buna aslında...
kendi dinlerini tam öğrenmeden çocuk sahibi oluyorlar ve bunun sonucunda cezasını hepimiz çekiyoruz...
benim tanığım çok kız var 15-16 yaşında evlenen...evlilik yapmak kolayda bu evlilği sürdürmek önemli olan..hayırlı evlat yetiştirebilmek....
yazık ya..öylelerine acıyorum bi taraftan da ...dünyaya saf gelmiş saf gidiyorlar :(
[/quote]

yanlis düsünüyosun beyaz-can...
erken evlilige kesinlikle karsiyim...
ama, eger 15-16 yasina kadar bir cocuga egitim verilmezse, o yaslardan sonra hicbisii verilemez...
11-12 yaslarina kadar ne ögretilirse öyle gider...
bizler egitmezsek baskalari egitir... ama nasil egitir varin siz düsünün...!

05.03.2009 - Gölge

[quote=beyaz.nur ]
kendi dinlerini tam öğrenmeden çocuk sahibi oluyorlar ve bunun sonucunda cezasını hepimiz çekiyoruz...
benim tanığım çok kız var 15-16 yaşında evlenen...evlilik yapmak kolayda bu evlilği sürdürmek önemli olan..hayırlı evlat yetiştirebilmek....
yazık ya..öylelerine acıyorum bi taraftan da ...dünyaya saf gelmiş saf gidiyorlar :(
[/quote]Aslında yaş olarak değil de, Manen o olgunluğada erişmiş olmak gerekiyor.18 yaşındadır ama kendini manevi açıdan yetiştirmiştir.
Nasip kısmet. O yüzden bizler artık bilinçli olmalıyız ki , bilinçli evlatlar yetiştirebilelim inşaallah.

05.03.2009 - zambak

[quote=beyaz.nur ]
[/quote]

Dua etmek lazım ...
Herkez İçin...

05.03.2009 - hhmercan

05.03.2009 - beyaz.nur

[quote=beyaz.nur ]

çocukken öğretilen şeyler unutulmuyo işte bu yüzden çocuklara küçük yaşta dinini öğretmemiz lazım
bence...
[/quote]

Allah razi olsun kardesim ben ne kadar okusam ezberleyemiyorum belirli bir yastan sonrada hic ezberlenmiyor ne varsa fidan kücükken egrilir derler bizde

04.03.2009 - osmanlim

evet bide çocukken şey derlerdi..terlik ters döndü mü günahtır, düz çevirin derlerdi...şimdi bile bilmiyorum batıl inanç olup olmadığını ve hala uyguluyorum..ters görünce dayanamıyorum...
çocukken öğretilen şeyler unutulmuyo işte bu yüzden çocuklara küçük yaşta dinini öğretmemiz lazım
bence...

04.03.2009 - beyaz.nur

[quote=beyaz.nur ]
küçüklüğümden beri annem gece kesmeyin günah derdi :D
demekki batıl inançmiş...çok yaralı oldu bu yazı benim için...teşekkürler...
[/quote]

annene kizma beyaz.. belki ona da öyle anlatilmistir zamaninda...
Dinimize sokulan o kadar sacma batillar varki..!

03.03.2009 - Gölge

küçüklüğümden beri annem gece kesmeyin günah derdi :D
demekki batıl inançmiş...çok yaralı oldu bu yazı benim için...teşekkürler...

02.03.2009 - beyaz.nur

bencede [b][color=red]temizligin gecesi gündüzü olmaz[/color][/b]

paylasim icin tesekkürler...

02.03.2009 - Gölge

Allah razı olsun ...

15.02.2009 - hhmercan

vakit ayırdıgınız için ben teşekkür ederim

24.12.2008 - zambak