Bu kelimelerin anlamları aynı mı yoksa farklı mı?

Es selamü aleyküm rahmetullahi ve berakatühü değerli kardeşlerim,
Evvela sizlerin Ramazan bayramınızı kutlarım ve islam alemine hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Sizlere danışmak istediğim bir konu var;
(Lütfen konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlarsa sevinirim)

Örneğin ihlas suresini okurken;

"Kulhüvallahü ehad Allahüssamed Lem yelid ve lem yuled [color=red][u][b] ve lem yeküllehü [/b][/u][/color]küfüven ehad" diyoruz.

Fakat "Lâ ilâhe illallâhü vahdehü lâ serikelehü ehaden sameden lem yelid, ve lem yûled [color=red][b][u]ve lem yekün lehü[/u][/b][/color] küfüven ehad" derken kırmızı renkte belirttiğim kelimeleri farklı söylüyoruz

Acaba bu kelimeler aynı anlamda mı yoksa farklı anlamlara mı geliyor?

Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Allaha emanet olun

3 yorum

Pardon tecvidli olarak yazilanlari söylüyorsunuz siz .

sakin nun ya da tenvinden sonra lam gelirse nun

lem yekün lehüü

lem yeküllehü seklinde okunuyor.. fakat tecvid ögretilmeden öyle tecvidli olarak latin alfabesi ile yazilmasi riskleri doguracaktir.. teleffuzlar cok cok farklidir. ancak bu hocasindan tecvid dersi alinarak ögrenilecek bir mevzudur.. Latin alfabesi ile kitap basan yayin evinin daha kuran harflerini sökmemis birine tecvidli okutmaya calismasi büyük hatalari ve yanlis teleffuzlari dogrurabilir..

[u]idgami bile gunne[/u]

soruyu sordugunuzda latin alfabesi ile tecvidli yazimlarin yapilabilecegini düsünememistim özür dilerim..
:cry:

kuran dersleri icin

[url]http://www.temizvideolar.com/?t2=travel&kn=52[/url]

buraya tiklayabilirsiniz

01.10.2008 - vefali

Daha önce yazım yanlışından şüphelenip bir çok farklı tesbihat,zikir ve hatta sure örneğinde olduğu gibi bu iki kelimeyi farklı yerlerde gördüm ve ilk etapta bendeki kitapta yanlış yazılmış olmasından şüphe duysam da bir çok kaynakta da aynı şekilde yazıldığını görünce ve anladım ki bu iki kelime farklı anlamlara geliyor bu nedenle merak ettim ve bir bilene anlamlarını danışayım diye düşündüm

Konuya göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, Yüce rabbimin cümlemizden razı olmasını niyaz ederim.

Allaha emanet olun değerli kardeşlerim...

01.10.2008 - a.payza

ve lem yekün lehü

kene yekünü..

[b]lem yekün[/b]

olmadi manasina gelir fiildir.. le[b]hü[/b] < zamir oluyor..

yeküllehü < manasini bilmiyorum fakat yukaridaki anlami ifade etmiyor.. [b]küllehü[/b] derken hepsi anlamida cikabiliyor..

[color=red]hepsi[/color] ile [color=blue]olmadi[/color] ayni anlama gelebilir mi sizce

okurken dikkat etmek gerekir.. bunun yoluda talimi ile tecvidi ile hatta varsa imkan arabi ilimleri ile saglam sekilde okumasini ögrenebilmektir..

01.10.2008 - vefali

Konular