2 yorum

Ynt: zehirliok.com özel Kuran-ı Kerim dinleme

Allah razı olsun

Kur’ân okunurken dinlemek farzdır. Bu hususta Rab'bimiz

[b]“Kur’ân-ı Kerim okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki merhamet olunasınız.[/b]” buyurmuştur.
(Âraf Sûresi Âyet 204)

Bu bakımdan Kur’ân-ı Kerimi dinlemekte farz sevâbı vardır. Dinlememek,hürmetsizlik etmek de günahtır. Hatta Kur’ân-ı Kerim okuyan kişiye selâm bile verilmez,meşgûl edilmez. Ayrıca Kur’ân-ı Kerimi güzel ve te’sirli okuyan kimse için “Ne güzel Kur’ân okuyor.” demek doğru değildir. Doğru olan “Güzel Kur’ân-ımızı güzel okuyor, okudu.”demektir.

Efendimiz (S.A.V.) de güzel Kur’ân-ımızı güzel okuyan oldu mu onu huşû ile dinlerdi. Güzel Kur’an-ınızı güzel okuma hususunda Eshâbı Kiramın önde gelenlerden İbn-i Mes’ud (R.A) anlatıyor.

[i]“Bir gün Rasulullah (S.A.V) “Ya İbn-i Mes’ud benim için Kur’an-ı Kerim okur musun?” dedi. Ben de “ Ey ’ın Rasûlü o Kur’ân-ı Kerim size nâzil oluyor, ben onu sizin huzurunuzda nasıl okuyayım?” dedim. Efendimiz (S.A.V.) “Ya İbn-i Mes’ud ben onu başkasından duymayı da çok severim, biraz okuyuver.” Buyurdular. Bende Nisâ Suresinden okumaya başladım.

MEÂLİ: Her bir ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onlara şahit olarak gösterdiğimiz zaman halleri nice olacak ? (Nisa Suresi Ayet 41)

Âyetine geldim ve bu âyeti de okudum. Bana “Ya İbn-i Mes’ud bu kadar kâfi” dedi. Okumayı bıraktım, baktım ki iki gözü iki çeşme olmuş mübârek gözlerinden dökülen yaşlar âdeta sakalı şerifini ve elbisesini ıslatıyordu.”[/i]

(İmanın Şubeleri Sh.106)

[i]Kur’ân-ı Kerim, dinleyende böylesi te’sir yaptığı için ârif olan kimseler buna çok dikkat etmişlerdir. Kur’ân-ı Kerimi huşû içinde dinlemekte büyük mânevi tecelliyât vardır. [/i]

H.Ş. [b]“ Kim Rabbine müştâk ise kelâmullah’ı dinlesin !”[/b] Hadis-i şerifi bizim için büyük bir müjdedir.

12.04.2009 - beylerbeyi

Ynt: zehirliok.com özel Kuran-ı Kerim dinleme

Allah Razı Olsun Kardeşim ...

13.03.2009 - hhmercan

Konular