gençkızların iffeti için

tüm erkeklere sesleniyorum okuyan ya da çalışan ve aynı zamanda müslüman olarak yaşamak isteyen genç kızlar bir erkeğin bakışından kurtulup edeplice kalabilmesi için oturuşu kalkışı giyimi yani her hali sizce nasıl olmalı ki siz erkekler etkilenmesin lütfen fikirlerinizi yazar mısınız

20 yorum

gençkızların iffeti için

kemalcan abimize
yazılanlar nedense benimkilerde siliniyor bunun sebebini henüz anlamadım ama...
dini hususlarda dediğim gibi esneklik hususu pek tanınamıyor hoşgörü dinimizde yokmuş gibi zannediyorlar biz burada esneklik derken buyrun herkes istediğini yapsın demiyoruz demek istenen aşırılıklardan kaçını diyor din.
ifrat tefrit meselesi durumun özü...ama memleket bilen cahillerle dolu hl böyle olunca dededen kalma bilgilerle hüküm veriliyor...yüce kuran ey insanlar hiç akletmez misiniz diyor öyleya kuran emirleri akıldan geçerek uygulanılabiliyor akla vurulamayacak konulara zaten din fazla yaklaşmayın diyor o konuda kader meselesi...
selametle kalın(setre yazınızı biraz daha açarmısınız)

11.08.2008 - sahabe

gençkızların iffeti için

Kadının yüzüne bakmak her durumda haramdır. Fakat peygamber efendimiz bir çok hadis-i şerflerinde sadece evlenmeyi murat ettiğin kadının yüzüne bakmanın caiz olduğunu ifade buyurmuşlardır...

Sizden biriniz bir kadını istemek dilediğinde ona (yüzüne) bakmasında vebâl yoktur. Bu bakış, ancak, ( o kadını) istemeye karra verdiği için (caiz) olur. Her ne kadar kadın (bunu) bilmemiş olsa bile! (Feyz'ül-kadir C.1 S.335)

Evlenecek kadının yüzüne bir defa bakması yuvanın ileride sarsıntı geçirmemesi için caiz görülmüştür.

Yine Sahabe-i kiramdan bir zat Efendimizn huzuruna geldi ve ensardan bir kadınla evlenmek istediğini haber verdi.
Resul-u Ekrem
Ona baktın mı buyurdu. O:
Hayır bakmadım cevabını verdi. Efendimiz:
Git de ona bir bak zira ensarın gözlerinde bir şey vardır. buyurdu.

Bilmem biraz etki eder mi bu yazı :roll:

11.08.2008 - setre

gençkızların iffeti için

Kardeş Sahabe,

Önce kusura bakmayın ben size daha önce cevap vermiştim ancak ne hikmetse kaldırılmış veya kaybolmuş.Bu nedenle size cevap özetle cevap vereceğim,bunlar fetva değil benim düşüncelerimdir:
önce bahsettiğiniz bir ayettir: ZİNAYA YAKLAŞMAYIN der.

Bugün ülkemizde bir kısın din adamları,alimleri, prof. leri Aziz dinimizi
çok eski din adamları paralelinde çok katı olarak yorumluyorlar.
Bu yorumlar çok katı oldukları için onlara AŞIRILAR deniyor.
Diğer bir kısım din adamları ise Aziz dinimizin çok HOŞGÖRÜLÜ
olması vasfından hareketle daha mülayim,içinde yaşadığımız zamanın ve mekanın şartlarını da göz önünde bulundurarak daha toleranslı kararlar
ve yorumlar getiriyorlar.

Maalesef bu iki farklı yorum ve görüş sahibi din alimleri, medyada, televizyonlarda saatlerce tartışıyorlar ve ortak noktalar bulmaları gerekirken birbirlerine hakarete varacak söylemlerde bulunuyorlar.

Bu nedenle kimsenin dediği kimseyi tutmuyor,herkes inandığını
başkalarına kabul ettirebilmek için ,yalanlara bile baş vurabiliyorlar.
Bu nedenle din eğitimi olmayan bizler kime inanacağını bilemeyen
şaşkın garipler olarak ortada kalmış durumdayız.
Bizim bu durumumuzu bile din alimleri bilmekten acizler.

Size söyleyebileciğim şey şu:

Hepimiz müslümanız, Yüce Allaha ve O nun gönderdiği Kur'ana inanıyoruz.
YÜCE ALLAH BİZDEN ONA İNAMAMIZI,DUA ETMEMİZİ,YAPABİLDİĞİMİZ KADAR İBADETLERİ YERİNE GETİRMEMİZİ,İYİ İNSAN OLMAMIZI,DÜRÜST
OLMAMIZI,BAŞKALARINA ZARAR VERMEMEMİZİ,BAŞKALARINA FAYDALI OLMAMIZI, VE EN ÖNEMLİSİ :
İYİ AHLAKLI OLMAMIZI İSTİYOR.
bEN BUNLARI DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYORUM.
Özellikle DİN ADAMIYIM ,çok iyi bilirim diyenlerden KORKUYORUM,
onlara mesafeliyim,her dediklerini ihtiyatla karşılıyorum, ve de
ALDIĞIM MÜSBET İLİM nedeniyle KENDİ AKLIMI VE ZEKAMI DEVREYE SOKUYORUM VE KARARLARIMI ONA GÖRE VERİYORUM.

İstersen sen de öyle yap.

YÜCE ALLAH RAHMANİ RAHİMDİR ,YANİ MERHAMETLİLERİN EN
MERHEMATLİSİDİR. SADECE ONA GÜVEN.

SELAM

10.08.2008 - kemalcan

gençkızların iffeti için

kemalcan abimize teşekkür ederim
aldığım eğitim terbiye yaşadığım çevre itibariyle oldukça sıkı bir yaşamım oldu dediğim gibi esneklik tanıyamıyorum hiçbir konuda.yapılması gereken ne ise o yapılmalıdır diye düşünüyorum.korkuyorum RABBİMe layık olamam diye ve EFENDİMİZİN şefatinden uzak kalırım korkusu var içimde.size bir sorum olacak o da şu ki bir hadisti galiba harama yaklaşmayın helale yaklaşın şüpheli olanlardanda uzak kalın diye bu durumda korkutuyor beni yanlış mı düşünüyrm :oops:

08.08.2008 - sahabe

gençkızların iffeti için

Kardeş Sahabe,

''tanımadığım bir ekeğin nazarını üzerimde hissettğimde inanın kendimden utanıyorum rabbim ben ne kadar kötü bir kulum ki o inan benimle ilgleniyor diye ve inanın ibadetlerimden bile lezzet alamaz hale geliyorum.''

YAZMIŞSINIZ.
Kardeş önce şunu söyleyeyim, bu duygu normal değil.
Size daha öncede anlatmıştım genç erkekler genç kızlarla ilgilenir,genç kızlarda genç erkeklerle ilgilenirler. Tabbi ve normal olan budur.
Çünkü genç erkek ve kızların birbirleri ile ilgilenmeleri ve aralarında bir cazibe olması Yüce Allah tarafından gençlere beyin altlarına doğuşlarında
emir olarak verilmiştir. Doğuştan beyinlere verilen bu emir yalnız insanlara değil tüm hayvanlara da verilmiştir. Hayvanlar bile zeka dışı,
içgüdüsel olarak erekleri dişilerini arar bulurlar.

Sizin ,erkeklerin size bakmaları ve ilgilenmelerinden dolayı kendinizden utanmanız için hiçbir sebeb olmaması gerekir,bunun nedeni ne diye düşündüğümüzde:

Sizin, erkekler kötü kızlara bakar gibi bir saplantınız olması durumunda bu tür duygulara kapılabilirsiniz gibime geliyor, bu çok yanlış bir
düşünce olur. Çünkü genelşde erkekler beğendikleri kızlara ilgi gösteriler ki bu da sizin üzülmeniz veya utanmanızı gerektiren bir durum değildir.
Bu nedenle kendinize bu tür duyguların yanlış olduğunu telkin dein ve bundan kurtulmaya çalışın. Erkeklerin sizinle ilgilenmeleri normal ve sizi sevindirecek olması gerektiren bir konudur. Tabii ki belirli bir eğitim almış ve belirli bir kültür seviyesindeki erkekler ve kızlardan bahsediyoruz.

Kenar mahalle kabadayısı tipler konu dışıdır.

Tabbi HERŞEYDEN ÖNEMLİSİNİN EĞİTİMİNİZİ TAMAMLAMAK OLDUĞUNUN
ALTINI ÇİZEREK.

08.08.2008 - kemalcan

gençkızların iffeti için

kemalcan abimize teşekkür ederim.konuyu açıklığa kavuşturduğunuz için.buradan şunu söylemek istiyorum biz kadınların ruhu oldukça hassas o herkesin söylediği gibi bir kdın bir erkek ona ilgi gösterirse çok hoşuna gider... ve çok farklı düzmeceler var inanın bu tüm herkese geçerli değil oldukça yaralıyor duyarlı ruhları.tanımadığım bir ekeğin nazarını üzerimde hissettğimde inanın kendimden utanıyorum rabbim ben ne kadar kötü bir kulum ki o inan benimle ilgleniyor diye ve inanın ibadetlerimden bile lezzet alamaz hale geliyorum.BURADAN BU KONU HAKKINDA HASSAS DAVRANAN TÜM ERKEK kardeşlerimzden allah razı olsun demek istyrm selametle...

07.08.2008 - sahabe

gençkızların iffeti için

Kardeş Sahabe,

ben üniversitede okuyorum ve inanın ne konuştuğum ne başka bir durumda erkeklerle muhatap olmuyorum ama onlar her hareketimdenn oldukça farklı manalar çıkarıyor ne yapmalıyım k onlar beni kaale almasın ya çok zorlanıyorum başımı açmak ayrı bir işkenceyken birde dolaylı olarak gelen sözler ya da anlayış farklılıkları ruhumu daralttıyor ya nolur rabbim yardımcımız ol hepimizle

Yazmışsınız. Ben de cevapları okudum. Çoğunluğu sizin anlattıklarınızı anlamadan verilmiş cevaplar.

Yüce Allah neslin devamı için kadın ve erkek arasında bir cazibe ve çekim
gücü vermiştir. Bu içgüdüseldir,engellenemez. Bu nedenle erkeklerin
sana ilgi göstermeleri,yakınlaşma çabaları normaldir ,kaçınılmazdır.
Her erkek bir kızla ilgi ve arkadaşlık kurmak ister,bu nedenle şekli ne olursa olasun bunu engelleyemezsin.

Bu durumda senin yapman gereken ,erkeklerin göstereceği ilgi ve yakınlaşma hareketlerine aldırmaman, önemsememen, ve onların ilgilerinin değesiz olduğunu onlara hissettirmendir,bu durumda alaycı bile
olabilirsin. Bu konu ile kendini üzmenin anlamsız olduğunu kendine telkin et,ve aldırma,değersiz deyip boşver. Derslerine ağırlık ver, Okul bitene
kadar derslerden daha önemli hiçbir şeyin olmadığını düşün.
BAŞARILAR.

06.08.2008 - kemalcan

Re: gençkızların iffeti için

[quote="sahabe"]tüm erkeklere sesleniyorum okuyan ya da çalışan ve aynı zamanda müslüman olarak yaşamak isteyen genç kızlar bir erkeğin bakışından kurtulup edeplice kalabilmesi için oturuşu kalkışı giyimi yani her hali sizce nasıl olmalı ki siz erkekler etkilenmesin lütfen fikirlerinizi yazar mısınız[/quote]

[b]bak şimdi bende bi erkek olarak kapalı hanımlara hiç bakmam mümkün olduğunca geniş elbiseler giymeye çalış süslenme fazla allah yar ve yardımcın olsun[/b]

06.08.2008 - emrah123

gençkızların iffeti için

[b]el sabru minel iman=sabır imanın yarısıdır . hem sabret hemde allha yalvar allah ve resulu senin yanında olsun .yaptığın şey ii ona göre onlardan da uzak dur mümkün olursa .onlar içinde dua etmen lazım .onlara da allah hidayet eylesin[/b]

06.08.2008 - emrah123

gençkızların iffeti için

tüm herkese teşekkür ederim fakat istediğim ve işime yarayan samimi ceveplar değil.açık konuşmak gerekirse sizin dünyanızda neler yaşanıyor ne yaptığımızda ne algılanıyor sizin anlattıklarınız ii fakat yüzeysel.ben üniversitede okuyorum ve inanın ne konuştuğum ne başka bir durumda erkeklerle muhatap olmuyorum ama onlar her hareketimdenn oldukça farklı manalar çıkarıyor ne yapmalıyım k onlar beni kaale almasın ya çok zorlanıyorum başımı açmak ayrı bir işkenceyken birde dolaylı olarak gelen sözler ya da anlayış farklılıkları ruhumu daralttıyor ya nolur rabbim yardımcımız ol hepimizle

05.08.2008 - sahabe

gençkızların iffeti için

her kardesimiz meselenin birtarafindan hakli olarak belirtmis...
benimde dikkatimi ceken hanimlarin disari cikarken eger kendilerini erkeklere nasil beyendiririm düsüncesiyle cikiyorsa rahatsiz edilmemesi malesef firsatcilar icin hicte süpriz degildir... bilhassa dikkatimi ceken ,gözleri her yerde gezen, gülücükler savuran ,tesettürlü, ama ne tesettür, tesettürsüzlere das cikaracak sekilde giyim kusam ,makyaj , eger bunlar rahatsiz edildiklerinden sikayet ediyorlarsa eminim niye bu kadart az rahatsiz ediyorlar diyedir...

örtünmeyi veya giyim kusami erkeklerin dikkatini cekmiyecek sekilde giyinmeleri vakarli ve ciddiyet onlara birer kalkan olabilir...

01.08.2008 - alaattin

gençkızların iffeti için

Sahabe adlı kardeşimizin bayanlar dışarı çıktığında erkekler tarafından
rahasız edilmemesi için neler yapmalı yazısına verlen cevapları çok tatmin edici bumadım.
Sadece bayanlara hitaben erkeğitarik edecek tavır ve kıyafetler ,giyim tarifleri vs.

Bence bayanların rahatsız edilmelerinin birinci sebebi,eğitimsiz,yeteri aile terbiyesi almamış,maçoluğu,serkeşliği marifet sayan ERKEKLERDİR.

Böyle erkekler olduğu sürece kızlarımız ne giyerse giysin,nasıl davranırsa davransın bu magandalar hiç bir şeye aldırmadan kızları rahatsız etmekten adi ve süfli bir zevk duyarlar.

Kızlarımız yönünden erkeklerin rahatsız etmelerinden kurtulabilmelerinin birinci tedbiri CİDDİYETTİR. Hali ve tavrı CİDDİ olan bir bayanı erkekler rahatsız etmekten çekinirler.

İkinci tedbir aşırı seksi ve aşırı açık giyinmemek.cadde ve sokaklarda standart ,dış giyime itna göstermektir.

Ben burada hemen fırsattır diye tesettür önerenlere katılmıyorum.
tesettürlü kızlarımızla,standart sokak kıyafeti giymiş tesettürsüz kızlarımızın ayni tarz ve şekilde rahatsız edilmekle karşılaştıklarını düşünüyorum.

Bir sokak başında duran serseri kılıklı bir erkek kızlara laf atmaya hazırsa
tesettürlü tesettürsüz ayırımı yapmaz ,yapacağı pisliği yapar.

Bu nedenle eğer koruyabilirse en etkili tedbirin CİDDİYET olduğunu düşünürüm.

Saygılar

01.08.2008 - kemalcan

gençkızların iffeti için

ilk başta güzelce kapanması gerek jile pardüsü vb.şeyler ile..ama sıkı olmasın az da olmasın çünkü başörtülüsün süper dikkat çekiosun..egilip kalkmasına dikkat etsin..bu çok önemli bir nokta niye..kadınlar bu konuda beni çok üzüyor.çok dengesiz yerde kötü şekilde 90 derece egiliyorlar resmen erkege gel bana bak diyor((aman lafım yanlış anlaşılmasın iffet abidesi çook))..mesela geçip egile egile balkon yıkamalar geçip egile egile kapı önünde halı yıkama..başka...sınıflarda geçip pencereye egilme..hiç düşündünüz mü ben bu haldeyken erkek bana bakar diye..puufff....çok çektim biliyorum sınıfımda 2 erkek 7 kız vardı uyarmama rağmen pencereye yapışırlardı egilerek..garip uyarmama rağmen...vala biri beni uyarsa ben utanırım .neyse genel itabiriyle güzelce kapanması hiç bir yerini belli etmesi ve egilip kalkmasına dikkat etmesi benim için çok öenemli..lütfen yazdıklarımı bayanlar okuyun..sırf bu yüzden evlenmemeyi bile düşünüyorum vesselam.

31.07.2008 - josephsteel

gençkızların iffeti için

öncelikle ağırbaşlı olmalı giydiği kıyafetler vücut şeklini belli etmediği sürece sorun yoktur inş.
konuşulan ses tonu , seçilen sözcükler ve dille ilgili diğer hususlarda aynı önemi arzetmektedir
davranışlarda kesinlikle önemli
fakat şunuda kesinlikle söylemliyim ki bayan bir sahabenin hayatının okunması inş. daha faydalı olucaktır

29.07.2008 - abonelik_04

gençkızların iffeti için

Sicak ilgi, gülümseme, bakislar ve zaman ayirmak..

Bunlar aradaki setleri eritip erkek-bayani birbirine yaklastiracaktir. Tam tersi de yani muhatap olmamak, ciddi durmak, eger gerekiyorsa muhatap olmak ve mecburiyet disinda asla yaklasmamak gibi etkenlerde iletisim bagini koparacaktir.

[i]Internet ortaminda ise özel yazismalar yapmamak, cevapsiz birakmak, gerekirse her ne olursa olsun bu konularda bilgi alabilecegi yerlerin oldugunu kendisinin herhangi bir yardiminin olamiycagini söyleyip hemcinslerine yönlendirmek.. [/i]

Lüzumunun disinda erkeklerin oldugu ortamlarda bulunmamak. ve giyim kusamda dikkat cekici olmamak gerek. Dar, ince giyimler, renkli giyimler, bulundugun ortamda alisilmis tesettürlü giyimin disinda modayani giyim tarzlari yine dikkat cekici olacaktir..

Herkes kendi yaptiginin bedelini elbet ödeyecektir..

Kisinin niyeti kötü ise ne yaparsan yap onun niyetini degistiremezsin.. Kisi saglam ise de dünyalar güzelide olsan seni görmiyecektir bile..

Abi-Kardesmis gibisine yapilan muhabbetlerinden uzak durmak gerek..

10.07.2008 - vefali

Konular