Bana tabi olmak zorundasiniz

Bana tabi olmak zorundasiniz demiyorum, demiyorlar da tabi.. Lakin öyle bir diyorlar ki bu dedgimden baskasi asla yok.. Tek dogru bu..

Tartisma icin geciyorlar yanyana biri diyorki hayir kardesim islamda asla böyle birsey yok, digeri evet var..

Hangi islam? kime göre olan islam? kimin bakis acisina göre olan islam?

Akademisyen olan ve tarafsiz olan bir kisi gercekten ilminin ehli olan kisi derki,

Su su hükümler evet benim görüsüme ve bakis acima göre söyledir. Fakat gazaliye göre, imam rabbaniye göre yani genel olarak su görüse göre böyle, falancagörüse göre ise bir baskadir. diyebilme cesaretinden yoksun..

Hep tek yol, tek cikar kapi.. ve tek rota.

Ya hep ya hic..

Ya benim görüsüme uymak zorundasin ya da sen uyduruyorsun..

Farz edelim ki ben cahil biriyim. ve böyle tek kalipciyim. Peki ya baslarinda prof damgasi yemis ilahiyatcilarmiza ne oluyor? Dürüst olan ilminin ehli olan insan kisi mertce dosdogru söyleyemez mi?

neden böyle? neden kaciyor? ya da neyi sakliyor?

Almanyada bir toplantida konusma yapan hristiyan ve alman islam profosörü konusurken mevzulari öyle bir anlatiyordu ki.. bir bir madde madde. Dinleyiciler tek alman degil her din her mezhep hatta cemaatler..

Islamda su hüküm sia mezhebine göre söyledir. Onlar böyle yorumlamislardir. Sunnah ise böyle yorumlamistir. Falancacilar ise böyle yorumluyorlar. Ben ise söyle düsünüyorum..

* * *

Akedemik konusmak isinin ehli olmak öyle birsey..

ama bizde öyle mi peki?

Adam diyor ki, siz mukallitsiniz seyhiniz ne derse onu yaparsiniz kurani kendiniz yorumlayamazsiniz. sonra bir ayet koyyuor. bakin bu mucize. Ve arkasindan cevap veriyoruz böyle suclama icinde olan kisiye ben o ayetten senin anladigin sekilde anlamiyorum. Ve onun öyle oldugunu kabul etmiyorum. Hemen yapistiriyor. sende onlardansin.. Yani ya o taraf ya bu taraf. ya siyah ya beyaz...

ya bana tabi olmak zorundasin ya da sen cahilsin, gelenekcisin, arap adetlerine kölesin..

Madem ki isin ehlisin, neden baska düsünürlerin de görüslerini ortaya koyarak saygi cercevesinde bunu yapamiyorsun?

Hayir hayir.. Onlarin hepsi yanlis tek dogru benim...

selam sevgi ve dua ile..

1 yorum

Bana tabi olmak zorundasiniz

Vefalı kardeş Allah razı olsun güzel bir konuya değinmişsin.Selamlar sevgiler

25.06.2008 - rey2466

Konular