ALEVILER MÜSLÜMAN MI ?

ARKADAŞLAR,
Alevilik ülkemizde yaygın bir inanıştır. Aşağıdaki gibi tanımlanmaktadı..

Alevilik Nedir?
şeriatın bağnaz kuralllarına bağlı olmayan, ve onu reddeden, İslam dinini kendine göre ve sunni inancın dışında yorumlayan, aslı doğruluk, kemali dostluk, cevheri, merhamet, görüşü eşitlik, hazinesi bilgi, meyvası sevgi hamuru ile yoğrulmuş, insanı Kamil ve erdemli insan yaratmayı ön gören, korkuyu aşıp sevgi ile tanrıya yönelen, Enel-Hak ile insanın özünde tanrıyı gören, yaradan ile yaradılan ikiliğinen Varlk Birliğine varan, edep ve ahlaklığı yaşamın temeline oturtan, insanı yücelten, hamurunda hem ilahiliğin hemde irfaniliğin mayası bulunan; kişinin ahlaklı ve karakterli yaşam ilkelerini belirleyen, Hz. Muhammed ve Hz. Ali’den gelen neslin imametini teberra ve tebelle ilkesi ile sahiplenen, dini biçim ve şekil olarak değil, gerçek anlamıyla algılayan, dini bağımsız bir irade gücü ve batını özelliği ile evrimleştiren akıl ve iman bütünlüğünde birleştiren ve tüm bunları Kırklar Cemi ile yürüten bir inanç sistemidir.

Burada en belirgin vasıf şeriatın bağnaz kuralalrını reddetmeleri ve de
islamı sünni inanışın dışında yorumlayan diyerek sünnet konusunda da
sünnet dışı yorumlar yöneldikleri açıktır.

Bu durumda aleviliğin yeri ve konumu nedir?

İslam dışı olur mu ?
İslam sünnilikten bu kadar farklı yorumlana bilir mi?
Birbirine bukadar ters ve zıt ve hatta birbirini reddeden iki görüş aynı
kitapta ( Kur'an) bulunabilir mi?

Bu iki ayrı ve birbirini reddeden görüşler aynı Kitaptan nasıl çıkabilir?
Bu ayrılığın nedenleri nelerdir?
Bu ayrılığın müsebbibleri kimlerdir ?

Not: Bu yazıya bu konudaki bilgi birikimi yeterli arkadaşlar bilimsel
cevap verirlerse memnun olurum.

3 yorum

ALEVILER MÜSLÜMAN MI ?

[quote="vefali"]Kurani kerimden tek bir ayeti bile inkar etmiyecek. Eger bir ayet dahi olsa inkar eder ya da kurani kerim eksiktir vs gibi farkli iddialarda olursa o ben sunniyim dese bile dinden cikar. imanin sartlari da 6 dir. iman ediyorsa müslümandir.[/quote]

Erdem kardeş bataklıktaki sineklerle meşgul oluyor ama koca bataklığı görmüyor. Madem ki her yazısında düşünmekten sözediyor, o halde düşünsün. Dinini neye göre yaşadığının muhasebesini yapsın; yazılarında iddia ettiği gibi Kur'an'a göre mi yaşıyor, aklının isteğine göre mi, atalarının anlattığı dine göre mi, belli akımların etkisinde kalarak mı, başkalarının akıl yürüttüklerini ezberleyerek mi vs. vs. bu böyle uzar gider.

Üstelik kendisi şeriat (Allah'ın kanunları) için "bağnaz kuralları reddetmek" ifadesini kullanıyor ve sonra 'sorularıma cevap vermemişsiniz ey cahiller' diyor.

Buyrun düşünün erdem kardeş!

25.06.2008 - naz

ALEVILER MÜSLÜMAN MI ?

Yazımın sonunda özellikle NOT olarak:

Bu konuya bilgi birikimi yeterli arkadaşlar BİLİMSEL olarak cevap verirlerse memnun olurum demiştim.

CEVAP ÜYELERDEN dini bilgileri en kıt olanından geldi.

Yazıda öğrenmek istediğim sorular vardı:

Bu durumda aleviliğin yeri ve konumu nedir?

İslam dışı olur mu ?
İslam sünnilikten bu kadar farklı yorumlana bilir mi?
Birbirine bukadar ters ve zıt ve hatta birbirini reddeden iki görüş aynı
kitapta ( Kur'an) bulunabilir mi?

Bu iki ayrı ve birbirini reddeden görüşler aynı Kitaptan nasıl çıkabilir?
Bu ayrılığın nedenleri nelerdir?
Bu ayrılığın müsebbibleri kimlerdir

BİLİMSEL CEVAP BU SORULARA TEK TEK AÇIK VE NET CEVAPLAR VERMEKTİR.

Yazıma cevap veren kişi daha önce başka bir yazıma: BÜYÜK HARFLERLE:

İSLAMIN ŞARTI 5 TİR. diye uyduruk kafadan atma bir cevap vermişti.

Şu saçma 5 şartı ben bilmiyorum .BİR yazsalar da öğrensek diyorum.

YAMIYORLAR ,YAZAMIYORLAR.

1) ?
2) ?
3) ?
4) ?
5) ?

NEDİR ŞU İSLAMIN 5 ŞARTI DİYE UYDURDULARI ŞEY ?

HERKESE SELAM

19.06.2008 - erdem222

ALEVILER MÜSLÜMAN MI ?

ister alevi ister sunni ister sii olsun. Kural ve kaide belli.

Kurani kerimden tek bir ayeti bile inkar etmiyecek. Eger bir ayet dahi olsa inkar eder ya da kurani kerim eksiktir vs gibi farkli iddialarda olursa o ben sunniyim dese bile dinden cikar. imanin sartlari da 6dir. iman ediyorsa müslümandir.

Hadisi serifleri inkar edenler ise dalalettedir. Kafirdir ya da dinden cikmistir denmez ama o kisinin sapikliga düsmüstür.

bu mevzuda alevilik ya da sunnilik diye ayrim olmaz.

[u][b]şeriatın bağnaz kuralalrı[/u] nı reddetmeleri[/b] diyerek zaten tüm bilgi birikim yeterliligini cöpe atmis olursunuz. bu ifade bir bilgi birikimin ürünü degil tam tersi cehaletin ve suursuzlugun belgesidir..

18.06.2008 - vefali

Konular