el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

Sevgili Arkadaşlar ,

Sitemizde bazı kişilerin EL ZİNASI ,GÖZ ZİNASI gibi haramlar,günahlar
uydurduğunu görüyorum.

Arkadaşlar ZİNA: EVLİ OLAYAN KADIN VE ERKEKLERİN TAPTIĞI
CİNSEL İLİŞKİYE DENİR.

Gözle bakmanın, el ile tokalaşmanın cinsel birleşme ile ne ilgisi var.
Zina dinimizce haram kılınmıştır.

Ancak EL ZİNASI,GÖZ ZİNASI,VEDE MASTURBASYON GİBİ KUR'AN DA
OLMAYAN OLAYLARI HARAH VEYA GÜNAH DİYE NİTELEMEK KUR'ANI
EKSİK VE YETERSİZ BULUP,ONA BU HARAM VE GÜNAHLARI İLAVE ETMEK
OLMUYOR MU ?

bU TÜR AŞIRILIKLARDAN ŞİDDETLE KAÇINMAMIZ GEREKLİ DEĞİL Mİ?

HEPİNİZE SAYGILAR VE SELAMLAR
erdem222

32 yorum

Ynt: el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

Mercan kardeş ,sadece merak ettiğim için soruyorum.neden böyle bir şey yazmayı düşündün ve yazdın.TENCERE KAPAK.Selamlar sevgiler

04.02.2009 - rey2466

Ynt: el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

[quote=rey2466 ]
erdem222 kardeş Allahın selamı üzerine olsun.Sadece selam vermek için yazdım.Selamlar sevgiler
[/quote]

[quote=erdem222 ]
SEVGİLİ KARDEŞİM REY 2466,

KARDEŞİM TEŞEKKÜR EDERİM.
BENDEN DE SANA SELAM VE SEVGİLERRRR.
[/quote]

Tencere - Kapak

03.02.2009 - hhmercan

SEVGİLİ KARDEŞİM TURAB,

Ben size defalarca müslüman olduğumu ,ancak din adamı olmadığımı
ağır bir yüksek matematik ve fizik temelli eğitim aldığımı arzettim.

Dini bilgilerimin eğitimimin ve iş hayatımın kalan zamanında şahsi
merakımla önce değişik Kur'an mealleri,sonra değişik Kur'an tefsirleri
ve bulabildiğim veya rastlayabildiğim kadar nur külliyatından, mevlevi
eserlerinden,Süleyman Ateşten,Yaşar Nuri Öztürkten yazılar okudum.

Size göre Ve sizin gibi düşünenlere göre iyi bir müslüman olamadım.

Türkiyede yaşayan 70 milyon müslüman içinde (DİN EĞİTİMİ ALANLAR,
MESLEĞİ DİN ADAMLIĞI OLANLAR,GEÇİMİNİ BUNDAN SAĞLAYANLAR
DIŞINDA) benim kadar dinine bağlı olup benim kadar okuyan kaç kişi
gösterebilirsiniz.

Beni devamlı sorgulayarak hadislere inanmıyorsun. sünnete inanmıyorsun., ehli sünnete inanmıyorsun gibi sorularla nereye varmak istiyorsunuz?

Şimdi gelelim son sorunuza:

SÜNNETE İNANIYORMUYUM ?

EHL-İ SÜNNET

MEZHEB NEDİR ?

İTİKADİ MEZHEBLER:

MATÜRİDİ MEZHEB
İmam Ebu Mansur el-Mâturidi

ES'ARİ MEZHEBİ
Ebu'l-Hasen el-Eş'âri

FIKHİ MEZHEBLER:

HANEFİ MEZHEBİ
imamı azam
MALİKİ MEZHEBİ
İmam Malik
ŞAFİİ MEZHEBİ
İmam Şafii

HANBELİ MEZHEBİ
Ahmed b. Hanbel

BUNLARDA HANGİSİNE VE NEYE İNANMAM KONUSUNDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

39-ez-ZÜMER
3. Dikkat et, hâlis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkârcı kimseyi doğru yola iletmez.

SAYGILARIMLA

14.06.2008 - erdem222

simdi siz peygamberimizin sünnetlerine inanmiyorsunuz yoksa benmi yanlis anladim.

14.06.2008 - talib

KARDEŞİM TURAB,

Neden benim söylemediğim bir şey söylemişim gibi yazıyorsunuz anlamıyorum. Ben hiçbir zaman hadisleri tok sayarım demedim.

Defalarca ben Kur'anı temel alırım O na inancım tamdır.

Bütün Hadisler sahih değildir. Yalan hadislerin sayısı sahih hadislerden onlarca defa fazladır. Benim eğitimim hadislerin sahih olup olmadığını ,
belirleyebilecek yeterlilikte olmadığı için yapabileceğim tek şey
benim Kur'an bilgime uygun olup olmadığına bakmaktır.

Kur'ana uymadığını düşündüğüm hadisleri şüphesiz ki geçerli saymam.
Kur'ana uyduğunu düşündüğüm hadislere inanırım.

saygılarımla

14.06.2008 - erdem222

[quote="erdem222"]Sevgili Kardeşim Turab,

BENİM BÜTÜN YAZILARDAN VARDIĞIM SONUÇ ŞU:

AZİZ KUR'ANI KERİMDE TÜM HARAMLAR VE GÜNAHLAR AÇIK OLARAK ,NET OLARAK,SARİH OLARAK AÇIKLANMIŞTIR.
AZİZ KUR'ANDA AÇIKLAMIŞ HARAM VE GÜNAHLAR DIŞINDA HARAM VE GÜNAH UYDURMAYI KUR'ANA İHANET SAYARIM VE REDDERİM

SAYGILARIMLA
erdem222[/quote]

daha kuranda olani bile göremiyen bicareler neyin ihanetinden bahsediyor olabilir ki..

yazik..

bu ve benzeri konular su andan itibaren kapatilacaktir.

bu kadar laftan sonra alamiyorsa insan bundan sonraki laflari hic alamiyacaktir..

senin dinin sana bizim dinimiz bize..

inanmiyor olabilirsin ama inan insanlarin inanclarini sorgulama ve saldirma hakki vermez kimseye..

ezberlerinize sizi basbasa birakalim..

29.05.2008 - vefali

[quote="erdem222"]Sevgili Kardeşim Turab,

AZİZ KUR'ANI KERİMDE TÜM HARAMLAR VE GÜNAHLAR AÇIK OLARAK ,NET OLARAK,SARİH OLARAK AÇIKLANMIŞTIR.
AZİZ KUR'ANDA AÇIKLAMIŞ HARAM VE GÜNAHLAR DIŞINDA HARAM VE GÜNAH UYDURMAYI KUR'ANA İHANET SAYARIM VE REDDERİM

SAYGILARIMLA
erdem222[/quote]

esselamun aleyküm kardeşim,
Ben de burdan şunu anlıyorum ki,siz hadisleri de yok sayıyorsunuz,
e o zaman Efendimizi de yok sayında olsun bitsin bu iş,
kurtuluverin,özgürce yaşayın,istediğini helal,istediğini haram sayın,
özgürlükleriniz kısıtlanmasın kardeşim,siz aklınıza yatanları yapın,
keyfinizi engelleyen bir hadis olursa bırakın,boşverin;nasılsa aklınıza uymadı...
tamam mı istediğiniz oldu şimdi?

sizi ve sevdiklerinizi Rabbime emanet edip,selamet diliyorum
selametle

29.05.2008 - turab

Sevgili Kardeşim Turab,

SAYGILARIMLA
erdem222

29.05.2008 - erdem222

maksadınızı anlamış değilim,
bütün yazılanlardan çıkardığınız sonuç buysa,ben sizi Rabbime havale edip,sizin için selamet diliyorum,
selametle kardeşim

29.05.2008 - turab

Sevgili Kardeşim Turab,
Mesajımı yineliyorum dediğin yazıyı şimdi okudum.

Tamam kardeşin ÇEŞİTLİ ZİNALARLA ilgili dediklerini kabul ediyorum. kabul ediyorum.

ŞİMDİ KARDEŞİM SENİN ÖNERİNLE:

EVİMDEKİ KUR'ANI KERİMİN ZİNA İLE İLGİLİ AYETİN BULUNDUĞU SAYFAYA EL ZİNASI,GÖZ ZİNASI,KULAK ZİNASI,DİL ZİNASI,AYAK ZİNASI
KALP ZİNASINI YAZIYORUM,ZİNA AYETİ EKSİK KALMASIN DİYE,

ONAY VERİYOR MUSUNUZ?

ERDEM

29.05.2008 - erdem222

Sevgili kardeşim Turab,

Yanlış mı anlıyorum? :

Şimdi sen bana ŞUNU SÖYLÜYORSUN:

Prof. Dr. Süleyman Ateş e inanma ,o birşey bilmez,yanlış biliyor.

Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk e inanma ,o birşey bilmez.Yanlış biliyor.

Ben sana ta 1400 yıl önceki rivayetleri aktarıyorum .BANA İNAN.

PEKİ KARDEŞİM, NE YAPALIM. SANA İNANALIM?

SELAM VE SEVGİLER KARDEŞİM
erdem

29.05.2008 - erdem222

SEVGİLİ KARDEŞİM TURAB,

Anlıyorum ki bazı konularda halen birbirimizi iyice anlayamadık.
Düşündüklerimi anlatabilmek için mümkün olduğu kadar basitçe izah etmeye çalışayım.

1) Yüce Allaha ve onun gönderdiğ Aziz Kur'ana inancım TAMDIR.
2)Bazı kişilerce uygun görülmeyebilmesine rağmen okuduğum Aziz Kitabımızı aklımın yettiğ kadarıyla anlama ve yorumlarım.
3)Aziz kitabımızın din adamlarınca yapılmış olan yorumlarını da okurum.
Din adamlarının yorumlarını ve kendi düşüncelerimi bir araya getiririm.
Ve nihai olarak bir fikre ve inanışa ulaşırım.
4)Şüphesiz ki AZİZ KUR'AN TEMEL VE ŞAŞMAZ İNANCIMI OLUŞTURUR.
5)Din adamlarınca bizlere aktarılan Hadislere gelince,kim söylemiş veya
kim aktarmış olursa olsun ,aktarılan tüm hadisler,RİVAYET EDİLDİĞİNE
göre dediği için ki rivayettir onları Aziz Kur'an gibi kabul etmek yerine
Aziz Kitabımıza ve zihnimde oluşmuş bulunan islami felsefeme uygunluğuna bakarım. Uygun gördüklerimi kabullenir ,uygun görmediklerimi kabullenemem.
6) Bu düşünce tarzı hiçbir zaman din bilginlerinin tüm yorumlarını kabul etmiyorum anlamını taşımaz. Din bilginleri ayetleri kendi akılları ile yorumladıklarına göre,Yüce Allahta bana akıl verdiğine göre kendi aklımı
kullanmadan din bilginlerinin ileri sürdükleri her şeyi Aziz Kur'an gibi kabul
etmem edemem.
7) Bir önceki yazıda siz bana EL ZİNASI hakkında bir din adamının yorumunu verdiniz,ben de size başka bir din adamının yorumunu ilettim.
Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Bana iletirmisiniz? Şimdi burada senin din adamın benim din adamımdan iyidir tartışmasına mı girelim.
8) Hergün televizyonlarda ,gazetelerde dim adamlarının kavgalarını görmüyormuyuz? Hala din adamları İNSANLARI ALLAHLA ALDATIYORLAR
diye ciltlerle kitaplar yazmıyorlar mı?
Sakın bana şu din adamı iyi şu kötü,eski din adamalı iyi yenileri kötü gibi
önerilerle gelmeyin. BEN DİN EĞİTİMİ ALMADIM. Yüksek din eğitimi almış
olanları görüyoruz.Bu yetmiyormuş gibi birde yarım din eğitimi almış olanlar ortada fetvalar verip duruyorlar.

Sevgili Kardeşim Üniversite eğitimini fizik ve matematik temelinde almış bir kişinin kendi gayretleri ile ulaşabildiği kadar dini bilgiye ulaşma çabasındaki bir kişinin bu şartlar altında ne yapabileceğini de düşünün lutfen. Yapabileceğim şey Önce Kur'anı okumak ve zekamın elverdiğince anlamak ve kendimce yorumlamaktır.

Aziz Kur'andan anladığım kimselerin umursamadığı en önemli şey:

( BÜTÜN GÜNAHLARINIZI AFFEDERİM ,KUL HAKKINI AFFI İÇİN BANA GELMEYİN) Düsturudur. Gerisi Allah kerim.

SEVGİLERLE
erdem222

29.05.2008 - erdem222

[quote="erdem222"]Sevgili TURAB,
EL ZİNASI konusunda yukarıdaki örneği vermiştiniz.

Bende size bir alıntı yapıyorum:

Birbiriyle evlenmesi haram olan erkek ve kadının yani erkek-kız kardeş, ana-oğul gibi insanların elele halay çekmelerinde elbette bir sakınca yoktur. Bu ne sevaptır, ne günahtır, sadece mubahtır. Nikâh düşen erkekle kadının elele tutuşup halay çekmelerini zinayla eş tutmak aşırılıktır. Zina, belli olan eylemdir. Ayrıca kadınla erkeğin tokalaşmaları haram değildir. Çünkü Peygamberimiz birkaç kez erkeklerden bey'at aldığı gibi kadınlardan da bey'at almıştır. Bu, kadınla erkeğin toka yapmalarının caiz olduğunu gösterir. Elele tutuşup halay çekmek ayrı bir şeydir, işin özü, kişinin kalbine sahip olması gerekir. Duyguları bozacak eylemlerden uzak durmak en ihtiyatlı yoldur.

Süleyman Ateş tarafından yazılan bu makale, 20 Haziran 2006 Salı günü yayınlanan Vatan Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Şimdi bana aklımı kullanmaktan başka çare olup olmadığını
söyler misiniz ?

SELAM VE SEVGİLER.
erdem222[/quote]

bir önceki mesajda yazdığımı yineliyorum;

Mahremi olmayan akdın ve erkeğin şehvet arzusu ile olsun veya olmasın, birbirlerine dokunmaları, hususiyetle tokalaşmaları haramdır.

Cenab-ı Fahri Kainat -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyuruyorlar:

"Yabancı bir kadının eline dokunan, tokalaşan kişinin eline kıyamet gününde ateşten bir kor parçası konur." (Feth-ül Kadir)

"Herhangi birinizin başına demir iğne veya çuvaldız batırılması, kendisine helal olmayan kadına dokunmasından daha hayırlıdır." (Beyhaki)

Hazreti Aişe -radiyallahu anha- Validemiz buyurular ki:

"Resulullah -sallahu aeyhi ve sellem- kadınlardan sadece dil ile biat alırdı, ellerini tutmazdı. Nikahları altında bulunmayan hiçbir kadına eliyle dokunmamıştır." (Buhari)

Şimdi tekrar üstüne basa basa söylüyorum kardeşim,
bu sözler bana el ile zinayı anlamam için yeter.
Bir takım insanların,kendi lehlerine döndürmek maksatlı,haramları helal gibi gösterip saptırmaları,inanın benim imanımı artırmak ve bu haramdan daha çok kaçmak için vesile olmaktan başka işime yaramıyor.velhasıl,1400 yıl önce çizgiler çizilmiş,kurallar koyulmuştur.
Helali haram olarak gösteren ve göstermeye devam eden zihniyet için de
Rabbimden ancak hidayet diliyorum...
En son çare sormuşsunuz kardeşim,
Çare,onun bunun dedikleri değil,Efendimizdir.O'nda bizim için en güzel örnek vardır.Kaldıki,Kuranda da açık bir ayet 'gözlerinizi haramdan sakının'diyen Rabbimiz,bize namahreme dokunmayı mübah saysın.Alın size aklınızı ve mantığınızı kullanmak için bir fırsat,varın siz değerlendirin...
Kaldıki,Kuranda da açık bir ayet 'zinaya yaklaşmayın'bakın burdaki nüansı hatırlatmama gerek yok,yapmayın demiyor yaklaşmayın diyor;Bizden bunu isteyen Rabbimiz,bize namahreme dokunmayı mübah saysın.Alın size aklınızı kullanmak için bir fırsat daha...
selametle

29.05.2008 - turab

Sevgili TURAB,
EL ZİNASI konusunda yukarıdaki örneği vermiştiniz.

Bende size bir alıntı yapıyorum:

Birbiriyle evlenmesi haram olan erkek ve kadının yani erkek-kız kardeş, ana-oğul gibi insanların elele halay çekmelerinde elbette bir sakınca yoktur. Bu ne sevaptır, ne günahtır, sadece mubahtır. Nikâh düşen erkekle kadının elele tutuşup halay çekmelerini zinayla eş tutmak aşırılıktır. Zina, belli olan eylemdir. Ayrıca kadınla erkeğin tokalaşmaları haram değildir. Çünkü Peygamberimiz birkaç kez erkeklerden bey'at aldığı gibi kadınlardan da bey'at almıştır. Bu, kadınla erkeğin toka yapmalarının caiz olduğunu gösterir. Elele tutuşup halay çekmek ayrı bir şeydir, işin özü, kişinin kalbine sahip olması gerekir. Duyguları bozacak eylemlerden uzak durmak en ihtiyatlı yoldur.

Süleyman Ateş tarafından yazılan bu makale, 20 Haziran 2006 Salı günü yayınlanan Vatan Gazetesindeki köşe yazısıdır.

Şimdi bana aklımı kullanmaktan başka çare olup olmadığını
söyler misiniz ?

SELAM VE SEVGİLER.
erdem222

29.05.2008 - erdem222

erdemcigim.. canim kardesim. güzel kardesim. biricik kardesim :wink:

sahsina bisi dendigi an "hop ne oluyoruz lan"

ama sen kendi sahsina bile toz kondurmazken, ehli sünnet alimlerince kabul edilmis.. ve ehli sünnetin özeti olan herseye elinden gelen tasi atiyor ve bunu fikir adina tartisma adina yapiyorsun..

Sahsina olunca feryadu figan, inancima olunca masum bir tartisma.. basliga bak hizaya gel..

[b]göz zinasini kim uyduruyor.. [/b]

ana avrat küfretseler inan su basligin yaninda mikrop kadar bile yeri yoktur.. sen zaten kökten en büyük hakareti yapiyorsun..

Ayetlerle cevap veriliyor. ayetleri bilegörmeyip, sadece sahsina yapilan kismi görüyorsun..

neden iki kelimecikte sahsina ithaf olunuyor dersen?

niyetini görmek icinde güzel nur topu kardesim..

Niyetin üzüm mü yemek bagcimi dögmek görmek icin..

Eger niyetin ilim ögrenmek samimiyet olsa ilim icin cabalardin. niyetin sahsi kavga sahsi ihtiaras sahsi üstünlük oldugu icin, sahsina dokunan en kücük yele bile yelken indiriyorsun...

tüm yazilarimda aynisini yaptigina göre sorun bende degil, senin kendinde yatiyor.. Önce nefsi ammarini öldür sonra gel..

[i]cevap verdigin yazimin anotomisini cikarmiyorum burda. ben kac harf kullanmisim bu harflerin yüzde kaci senin sahsinla ilgili yüzde kacicevap orantilamiyorum.. ve bunlara gelencevapalrin yüzde kaci neye gelmis bunlarida listelemiyorum.. okuyucu zaten görecektir[/i] :wink:

donkisotlugun hayirli ugurlu olsun.. yel degirmenleri cok.. issiz kalmazsin yani :wink:

selam sevgi ve dua ile

29.05.2008 - vefali

Konular