Toplam 4 Sayfadan 4. Sayfa BirinciBirinci ... 234
Toplam 35 sonuçtan 31 ile 35 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

Senior Member

el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

SEVGİLİ KARDEŞİM TURAB,

Ben size defalarca müslüman olduğumu ,ancak din adamı olmadığımı
    ağır bir yüksek matematik ve fizik temelli eğitim aldığımı arzettim.

Dini bilgilerimin eğitimimin ve iş hayatımın kalan zamanında şahsi
    merakımla önce değişik Kur'an mealleri,sonra değişik Kur'an tefsirleri
    ve bulabildiğim veya rastlayabildiğim kadar nur külliyatından, mevlevi
    eserlerinden,Süleyman Ateşten,Yaşar Nuri Öztürkten yazılar okudum.

Size göre Ve sizin gibi düşünenlere göre iyi bir müslüman olamadım.

Türkiyede yaşayan 70 milyon müslüman içinde (DİN EĞİTİMİ ALANLAR,
    MESLEĞİ DİN ADAMLIĞI OLANLAR,GEÇİMİNİ BUNDAN SAĞLAYANLAR
    DIŞINDA) benim kadar dinine bağlı olup benim kadar okuyan kaç kişi
    gösterebilirsiniz.

Beni devamlı sorgulayarak hadislere inanmıyorsun. sünnete inanmıyorsun., ehli sünnete inanmıyorsun gibi sorularla nereye varmak istiyorsunuz?

Şimdi gelelim son sorunuza:

SÜNNETE İNANIYORMUYUM ?

EHL-İ SÜNNET

MEZHEB NEDİR ?

İTİKADİ MEZHEBLER:

MATÜRİDİ MEZHEB
    İmam Ebu Mansur el-Mâturidi

ES'ARİ MEZHEBİ
    Ebu'l-Hasen el-Eş'âri

FIKHİ MEZHEBLER:

HANEFİ MEZHEBİ
    imamı azam
    MALİKİ MEZHEBİ
    İmam Malik
    ŞAFİİ MEZHEBİ
    İmam Şafii

HANBELİ MEZHEBİ
    Ahmed b. Hanbel

BUNLARDA HANGİSİNE VE NEYE İNANMAM KONUSUNDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

39-ez-ZÜMER
    3. Dikkat et, hâlis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkârcı kimseyi doğru yola iletmez.

SAYGILARIMLA

Ynt: el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

Alıntı rey2466 Nickli Üyeden Alıntı
    erdem222 kardeş Allahın selamı üzerine olsun.Sadece selam vermek için yazdım.Selamlar sevgiler
    Alıntı erdem222 Nickli Üyeden Alıntı
    SEVGİLİ KARDEŞİM REY 2466,

KARDEŞİM TEŞEKKÜR EDERİM.
    BENDEN DE SANA SELAM VE SEVGİLERRRR.
    Tencere - Kapak

Senior Member

Ynt: el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

Mercan kardeş ,sadece merak ettiğim için soruyorum.neden böyle bir şey yazmayı düşündün ve yazdın.TENCERE KAPAK.Selamlar sevgiler

Junior Member
    Selamun aleykum tamam da kardes sen.bu sozunle (NUH 30) AYETI INKAR ETMIYORMUSUN SEN GOZ ZINADI YOL DIYOSUN ALLAH ISE GOZUNUZU HARAMDAN SAKININ DIYOR SEN NE DIYORSUN KARDESIM ONUNDE KURAN AYETI VARSA TOVBE EDIM HATANI KABUK ET CUNKU BUYUK GUNAHTASIN KIM KI ALLAHIN AYETLERINI INKAR EDER O KAFIRDIR. SELAM

Junior Member
    Allah hepimizi zinadan ve haramdan korusun arkadaşlar. Gerçekten önemli konulara temas etmişsiniz. Ne yazık ki buna dikkat eden kişilerin sayısı oldukça az çağımızda... Hepinize teşekkür ederim

Junior Member

High Rated How To Stop Snoring At Night Advice

For the guy inquiring about breathe right extra strength nasal strips clear (44 ct.), nasal breathing strips for horses, how does nasal intubation work, how to replace nose piece on glasses, I highly suggest this top stop snoring to get profound sleep back blog alongside all nose plaster, how to become a nasal breather, does breathe right strips help sleep apnea, what is nasal strips in horses, look at this top rated stop snoring to get profound sleep back tips and don't forget how to take care of my nose after rhinoplasty, airmax nasal dilator uk, how much does it cost to replace nose pads on glasses, what is breathe right nasal strips, try this high rated stop snoring device advice for how to breathe when your nose is stuffy, do breathe right strips actually work, nose plaster fashion, how to use nose strips biore, Also don't forget this high rated stop snoring site and don't forget how to change the nose pads on my glasses, what is the best nasal dilator, nasal strips, how to put nose strip in face mask, look at this high rated treatments of sleep apnea info for where to buy breathe right nasal strips, should you breathe through your nose or mouth when exercising, why do we need to cover your nose with a mask, and don't forget this great stop snoring device info alongside all how to breathe through your nose, nasal strips to stop snoring reviews, deviated nasal septum breathing exercises, are nasal strips effective for snoring, look at this top rated treatments of sleep apnea blog not to mention how to do nasal breathing, sleepwell nasal dilator reviews, nasal dilator, how to use a biore nose strip, try this useful remedies for snoring blog for where to buy nasal strips for snoring, breathe right nasal strips reviews, how do nasal dilators work, how long to recover after nose surgery, Also don't forget this great affordable ways to end your snoring info and don't forget do nose breathing strips work, breathe right nasal strips wilko, breathe right nasal strips large tan 30-count box, do nasal strips really work for snoring, look at this useful snoring aids advice for who makes the best nasal strips, how to breathe through your nose, do nasal strips really work, See More Useful Stop Snoring Devices Info ad6d3_3

Junior Member

ilgm seeds

If you don't like swallowing pills and aren't a fan of gummy supplements, a lozenge is a good alternative. Source Naturals offers a quick-dissolving, orange-flavored lozenge that contains 1 milligram of melatonin. Simply place the lozenge in your mouth at bedtime, and wait for it to dissolve. https://www.evers.co.at/2021/07/08/d...annabis-seeds/ 4 x Headstart capsules are taken the night before you start the detox 30 x morning formula pills 30 x evening formula pills 8x ICE capsules taken 90 minutes before a drug test. Isle of Wight Blue is a multiple award winning, naturally rinded soft blue cheese that's an absolute must for cheese lovers. https://www.konsumentenservice-nord.de/?p=2568 Disclaimer. Seedism Seeds' POG+ Description. ВЈ20.95 Was ВЈ20.95 Now ВЈ20.95 Starting at ВЈ20.95. http://www.pickoftheweek.co.uk/shoul...s-seeds-float/

Junior Member

cannabis seed companies that accept paypal

6. RICHARD JENKINS USED TO WORK FOR REILLY’S FATHER. http://billiards.lloydsaul.com/commu.../earnestine76/ Bubble Hash Machines. 8664 SW 103rd Street Rd Ocala, FL - 34481 See On Map. https://dailygram.com/index.php/profile-394312 The Hemp Center – Colorado Springs. The first thing to do when you have spotted a calcium deficiency in your cannabis plants is to check the pH levels of your growing medium. For cannabis plants growing in soil the best range of pH levels to absorb calcium would be between 6.2 and 7.0 pH. If your cannabis plants are in a hydro culture the best range would be between 6.2 and 6.5 pH. When the pH of your growing medium is not in the ideal range flush your pots or hydro culture with clean water that has been altered to have the correct pH range. (AKA Top Shelf weed , Loud weed , Chronic, Kind, Headies, Piff) http://anfo-info.ru/5-best-seed-bank...hip-to-the-us/

Junior Member

mold2

This is a Mold remediation very good and trust site!

Junior Member

award winning cannabis seeds

View Strain Menu. https://sieuthinoingoaithat.net/chua...eds-smell.html More than eighty phytocannabinoids, terpenes, and flavonoids are present in Charlotte's Web hemp extract including CBG, CBC and even trace amounts of THC. While the company isn't allowed to make any medical claims, testimonials flood in from families dealing with conditions that lead to seizures including autism, chromosomal disorders and genetic conditions like tuberous sclerosis complex. Aroma / Smell. https://primemeals.de/which-cannabis-seeds-are-female/ Accurate to within approximately 300 feet. Click here to see a larger map. Comes with a fine pressing screen for your hash and carrying bag. The Vivosun bubble bags hold up better than some other low-priced bubble bag kits that you see online. The indica cannabis strain Raspberry Kush was named after is scent reminiscent of none other than sweet raspberries and creamy yet spicy undertones. Its buds are a light green and glittery with trichomes when harvest-ready, displaying long red pistils and slight hints of purple in some crops. https://coub.com/monssollins

Toplam 4 Sayfadan 4. Sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)