32 yorum 2. sayfa

el zınası,goz zınası kım uyduruyor(mus!) ?

[color=black][size=18px][quote="erdem222"]Yüce Allahımız bize kullanmamız için akıl ihsan etmiş ve (VERDİĞİM AKLI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE PİSLİK
YAĞAR.) demiştir.

5) Kur'anı Kerimi tefsir eden din adamları bu nedenle ayetlerin yorumlarını yapmışlardır. Yüce Allah bana da akıl verdiğine göre bende
Ayetleri kendi aklımla yorumlamak mecburiyetindeyim diye düşünürüm.

6)Hadislere gelince yine Yüce ALLAHIN istediğine inandığım için
rivayet Hadisleri de aklımla sorgularım, AZİZ KUR'ANDAN ÖĞRENDİĞİM BİLGİLERE UYMADIĞINI düşündüğüm zaman ona inanamam. Bu arada
her insanın bir eğitilme konusu ve tarzı vardır. Benim tarzım: öne sürülen
bir fikri kabul etmeyi arzu etsem bile maalesef beynim işleyen kurallarına ters gelirse kabul etmez. Size garip gelebilir ama ben beynime her istediğimi kabul ettiremem.

SELAM KARDEŞİM
erdem222[/quote]
esselamun aleyküm kardeşim,
önce iki soru size;
1-Abdest alıyor musunuz?Alıyorsanız nasıl ve neden o şekilde alıyorsunuz?
2-Namaz kılıyor musunuz?Kılıyorsanız nasıl ve neden o şekilde kılıyorsunuz?

Soruları merak ettiğim için soruyorum kardeşim.

Şimdi;
GÖZ görme âleti, akıl ise anlama âletidir. Gözün, güneşe muhtaç olması gibi, akıl da hakikatları görmekte Kur’ân’a muhtaçtır.
Bir kimse, benim gözüm var, o halde güneşe ne ihtiyacım olacak? dese ve karanlıkta görmeye çabalasa gözünü bir çiviye çarpıp kör edebilir.

Aynen bunun gibi, Kur’ân nurundan gaflet ederek hakikat arayan akıl da kendini yaralayabilir ve öldürebilir.

İlkokula giden bir talebe, ilim öğrenebilmek için, hocanın A dediğine A, B dediğine ise B demeye mecburdur. Bir talebe, ben hocanın her dediğini kabul ettikten sonra bendeki aklın ne hükmü kalıyor? Gibi bâtıl bir fikirle aklını anlama âleti olmaktan çıkarıp itiraz âleti haline soksa, bu talebe okuldan diploma yerine belge alacak ve cehaletten kurtulamayacaktır.

Bu âleme nereden geldiğimiz, bu dünyadaki vazifemizin ne olduğu ve bu dünyadan sonra nereye gideceğimiz gibi hususlarda, bütün akıllar mezkûr ilkokul talebesinin aklı gibidir. Bu mes’eleler, mücerred akılla tartılmayacak kadar azîm ve insan hayâlinin avlayamayacağı kadar geniştir.

İstisnasız olarak bütün insanlar bu âleme iradeleri haricinde geldiklerinden ve bu âlemden gidişleri de yine kendi ihtiyârları dışında cereyan ettiğinden, hiçbir kimse yukarıda bahsedilen mes’eleleri, Kur’ân hakikatlarına göz kapayarak kendi aklına göre izah edemez

eğer kardeşim bu zamana kadar herkes Kuranı kendi fikirleriyle yorumlayıp,içinden kendi aklına yatanlarla amel ediyor olsaydı,inan için söylüyorum şimdiye çoktan helak olmuştuk....Size bu kadar diyorum başka da birşey demiyorum....[/size][/color]

29.05.2008 - turab

Kardeşim mathmadx,

Sana düşüncemi özetleyebilirim:

(ANCAK LUTFEN ANLAYINIZ BUNLAR BENİM DÜŞÜNCELERİMDİR. SİZE YANLIŞ VEYA DOĞRU GELEBİLİR ONLARDA SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ OLUR)

1) Bana göre YÜCE ALLAH tarafından gönderilmiş bulunan KUR'ANI KERİM
Kusursuz,hatasız,eksiksiz,noksansız ve tam bir AZİZ kitaptır.

2)KUR'ANI KERİM bugüne kadar tam olarak noksansız gelmiş,bugüne kadar hiçbir harfi değiştirilememiş ,tahrifata uğramamıştır.

3)Çok çeşitli kişiler tarafından Peygamberimizin sözleri ve konuşmaları
Peygamberimiz ve sonrası 4 halife zamanında kayıt altına aldırılmamış olması nedeniyle,Peygamberimizden çok sonra ( yanılıyor olabilirim yaklaşık 400 yıl sonra RİVAYETLER olarak aktarılmıştır. Ancak bazı kötü
niyetli kişiler de bu arada binlerce hadis uydurmuşlardır. Biçok din adamı
1000 yıldan beri hadislerin gerçek ve sahih olanlarını seçmeye çalışmışlardır. Buçalışmalar bugün de devam etmektedir.

4)Peygamberimizin hadislerine sahih iseler saygı duyarım. Ancak
Kur'anı Kerimle mukayese edemem.Yüce Allahımız bize kullanmamız için akıl ihsan etmiş ve (VERDİĞİM AKLI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE PİSLİK
YAĞAR.) demiştir.

5) Kur'anı Kerimi tefsir eden din adamları bu nedenle ayetlerin yorumlarını yapmışlardır. Yüce Allah bana da akıl verdiğine göre bende
Ayetleri kendi aklımla yorumlamak mecburiyetindeyim diye düşünürüm.

6)Hadislere gelince yine Yüce ALLAHIN istediğine inandığım için
rivayet Hadisleri de aklımla sorgularım, AZİZ KUR'ANDAN ÖĞRENDİĞİM BİLGİLERE UYMADIĞINI düşündüğüm zaman ona inanamam. Bu arada
her insanın bir eğitilme konusu ve tarzı vardır. Benim tarzım: öne sürülen
bir fikri kabul etmeyi arzu etsem bile maalesef beynim işleyen kurallarına ters gelirse kabul etmez. Size garip gelebilir ama ben beynime her istediğimi kabul ettiremem.

SELAM KARDEŞİM
erdem222

29.05.2008 - erdem222

Sonuçta hadisi seriflerde bir insanin, peygamberimizin, ayetlerin yorumu oldugu için seni baglamiyor, - o öyle yorumlamis ve seni baglamaz, herkes kendi aklina göre ayetleri yorumlamali..

Senin düsünceni böyle özetleyebilirmiyiz yani?

Sevgi ve selam ile,

28.05.2008 - MathmadX

Sevgili Kardeşim Turab,

BEN SİZE AÇIK OLARAK AYETLERE İTİRAZ ETMEK AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZ DEMİŞTİM. Ben ayetlerden yola çıkılarak KUR'AN daki haram ve günahlara ilaveler yapılmasını doğru bulmadığımı da söyledim.

Siz bana ayetleri değil ,ayetlerin çeşitli kaynaklarca yorumlarını yazıyorsunuz. Gayet normal ve doğrudur.

Ayetleri yorumlayanlar Yüce Allahın ( VERDİĞİMAKLIKULLANMAYANLARIN ÜSTÜNE PİSLİK YAĞAR ) düsturu ile ayetleri akıllarını kullanarak yorumlamışlardır.

Ben de üstüme pislik tağmaması için kendi aklımı kullanarak ayetleri
düşünüyorum,yorumluyorum. Ve zina ayetinden masturbasyon,el ve göz
zinasını çıkarmıyorum. Onların günah olduğuna inanmıyorum.

Sevgili kardeşim Turab ,benim yorumlarım sonucu nereye gideceğim
şüphesiz ki Yüce ALLAHIMIN takdiri ve benimle onun arasındadır.

Sevgiler ve saygılarımla

28.05.2008 - erdem222

SEVGİLİ KARDEŞİM REY 2466,

KARDEŞİM TEŞEKKÜR EDERİM.
BENDEN DE SANA SELAM VE SEVGİLERRRR.

28.05.2008 - erdem222

[quote="erdem222"]Sevgili Kardeşim Turab,

Ancak örnek: Kur'an daki zina ayetinden yola çıkarak :

Masturbasyon zina sayılır.
GÖZ ZİNASI VARDIR.
EL ZİNASI VARDIR.

Gibi KUR'AN DIŞI getirilecek yorumlara ne aklım erer,nede vicdanım
razı olur.

erdem222[/quote]

68/4-Ve gerçekten sen, çok büyük bir ahlak üzerindesin.

Enbiya 107. Ve biz seni ancak âlemlere bir rahmet olarak gönderdik.

Ahzap 21. Yemin olsun, Allah resulünde sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlerle Allah'ı çok ananlara güzel bir örnek vardır.

"Ademoğluna zinadan nasibi yazılmıştır. Şüphesiz o, bu akıbete erişecektir. Gözlerin zinası (haram olan erkek ve kadınların şehvetle birbirine) bakmasıdır. Kulakların zinası (fuhşa dair şeyleri) dinlemektir. Dilin zinası (söylenmesi haram olan şeyleri) konuşmaktır. Elin zinası (mahremi olmayan kimselere) dokunmaktır. Ayağın zinası (gidilmesi haram olan yere) adım atmaktır. Kalbin de zina temennisi ve iştihası vardır. Irz ise, bua zanın arzularını ya fiiliyata koyar, yada sarf-ı nazar ederek yalanlar." (Buhari- Müslim)

A) GÖZ ZİNASI:

Hakk Celle ve Ala Hazretleri Ayet-i kerime'sinde şöyle buyuruyor:

"Resul'üm! Mümin erkeklere söyle. Gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu şekilde davranmaları kendileri için daha temiz bir harekettir. Şüphesiz ki, Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır." (Nur:30)

Tesettür ayetlerinin gelişinden bir müddet sonra idi. Peygamber -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz hane-i saadetlerinde Ümmü Seleme -radiyallahu anha- ve Meymune -radiyallahu anha- Validelerimizle bulundukları bir sırada iki gözü görmeyen Ümm-ü Mektum'un oğlu Abdullah -radiyallahu anh- çıkageldi. Resulullah -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz "Ondan örtününüz!" diye emretti. Onlar 'Ya Resulullah! Bu zat ama değil midir? O bizi tanıyamaz ve göremez ki, ondan neden sakınalım?' dediler. Bunun üzerine Peygamber -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:

"Siz de mi amasınız, onu görmüyor musunuz?" buyurdu. (Tirmizi)

[size=18px][color=black]GÖZ ZİNASINI ANLAMAM İÇİN YETER[/color][/size]

B) KULAK ZİNASI:

Hakk Celle ve Ala Hazretleri Ayet-i Kerime'sinde şöyle buyuruyor:

"Bilmediğin şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur." (İsra:36)

Konuşulması yasak olan şeyleri dinlemek de haramdır. İşitilen ve dinlenilen fuhşa dair çirkin söz, kişiyi meşgul eder kalbinde yer tutar. Pusuda mevzilenerek fırsat kollar ve ani bir hücumla üstünlük kurar. Yasakları çiğnetir, zinaya sürükler, duyduklarını uygulatmak ister. Onun için "Dinleyen konuşanın ortağıdır." demişlerdir.

Akıllı kimse kulağına hakim olur, tehlikeli yer ve meclislerden uzak durur. Cenab-ı Hakk bu gibi kimseleri Ayet-i kerime'sinde methederek şöyle buyuruyor:

"Onlar ki boş söz işitttikleri vakit ondan yüz çevirirler." (Kasas:55)

[color=black][size=18px]KULAK ZİNASINI ANLAMAM İÇİN YETER[/size][/color]

C) DİL ZİNASI

Hakk Celle ve Ala Hazretleri Ayet-i kerime'sinde şöyle buyuruyor:

"Ey peygamber hanımları! Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Eğer takva sahibi olmak istiyorsanız edalı konuşmayın. Kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümid eder. Daima ciddi ve ağırbaşlı söz söyleyin." (Ahzab:32)

Hadis-i şerif'lerde ise şöyle buyuruluyor:

"Lisanın zinası, caiz olmayan kelamı söylemektir." (Tirmizi)

"Bir kimse ağzını yasaklardan ve fercini fuhşiyattan korursa cennete nail olur." (Münavi)

[color=black][size=18px]DİL ZİNASINI ANLAMAM İÇİN YETER[/size][/color]

D) ELİN ZİNASI:

Mahremi olmayan akdın ve erkeğin şehvet arzusu ile olsun veya olmasın, birbirlerine dokunmaları, hususiyetle tokalaşmaları haramdır.

Cenab-ı Fahri Kainat -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyuruyorlar:

"Yabancı bir kadının eline dokunan, tokalaşan kişinin eline kıyamet gününde ateşten bir kor parçası konur." (Feth-ül Kadir)

"Herhangi birinizin başına demir iğne veya çuvaldız batırılması, kendisine helal olmayan kadına dokunmasından daha hayırlıdır." (Beyhaki)

Hazreti Aişe -radiyallahu anha- Validemiz buyurular ki:

"Resulullah -sallahu aeyhi ve sellem- kadınlardan sadece dil ile biat alırdı, ellerini tutmazdı. Nikahları altında bulunmayan hiçbir kadına eliyle dokunmamıştır." (Buhari)

[color=black]EL ZİNASINI ANLAMAM İÇİN YETER[/color]

E) AYAĞIN ZİNASI

Hakk Celle ve Ala Hazretleri şöyle buyuruyor:

"O gün ki kendi dilleri, kendi elleri ve kendi ayakları, aleyhlerinde olarak bütün yaptıklarına şahidlik edecektir." (Nur:24)

Bir kimsenin şehveti tahrik edecek yerlere gitmesi ve gezmesi, harama yürümesi ayakların zinasıdır.

[color=black]AYAK ZİNASINI ANLAMAM İÇİN YETER[/color]

F) KALBİN ZİNASI

Hakk Celle ve Ala Hazretleri Ayet-i keirme'sinde şöyle buyuruyor:

"Allah gözlerin hain bakışını, göğüslerin gizlediği her şeyi bilir." (Mümin:19)

Bütün azalar kalbin emrindedir. Kötü fikir ve zina temayyülleri ile dolu olan bir kalp, emrinde olan diğer bütün azalara bu çirkin arzularını icra ettirebilmek için onlara harekete geçirir.

Bütün azalardan sadır olan zinalar, kalbin şehevi arzu ve isteklerinden ileri gelmektedir. Bunun için gönlü bu çirkin duygulardan temizleyip, orasını Allah'ın evi bilerek ilahi zevklerle döşemelidir ki:

Göz Hakk'ı görsün, kulak Hakk'ı işitsin, dil Hakk'ı söylesin, el Hakk'a uzansın, ayak Hakk'ta yürüsün ve kalb Hakk'ın mamur evi olsun...

[color=black][size=18px]KALBİ KORUMAM GEREKTİĞİNİ ANLAMAM İÇİN YETER[/size][/color]

Eğer erdem kardeşim hadislerle verdiğim örnekleri beğenmiyorsan ve aklına kabul ettiremiyorsan ve eğer sende diğerleri gibi "Bize Kurân yeter, ondan başkasını almayız, zira Kurân tevatür yoluyla gelmiştir. Oysa sünnet bir çoğu ahad olan hadisler mecmuasıdır." Diyorsan;oku

Bu mevzu asırlar önce tartışılmış, hükme bağlanmıştır. Önce unutulmamalıdır ki beşeriyet Kur’ân-ı Kerim’i Hz. Peygamber kanalıyla tanımıştır. Yani öncelikle Kur’ân’ın ve ondaki dini hükümlerin ümmete nakledilmesi bir cemaat tarafından değil, Hz. Peygamber tarafından gerçekleşmiştir. Daha sonra topluluklardan nakledile nakledile günümüze kadar gelmiştir. Bu demektir ki Kur’ân bile Sahabe-i Kiram’a haberi vahidle intikal etmiştir. Şayet hüccet olmasaydı Hz. Peygamberin yanında daha başkalarının da bu vazifeye iştiraki şart koşulması gerekirdi.

Ve yine dinin tebliği mevzuunda Hz. Peygamberin ashabtan bazılarını belli yerlere memur ve elçi olarak gönderdiği bilinmektedir. Buradan anlaşılmaktadır ki haberi vahidle amel etmenin hiç bir sakıncası olamaz. Hatta diyebiliriz ki din büyük çoğunluğu itibariyle haberi vahid üzere kaimdir.

İmam Şafii konu ile alakalı olarak der ki: " Herkesçe bilinen bir şeydir ki, Ashab-ı Kiram, haber-i vahidi alırlardı. Kur’ân-ı Kerim’de hükmü bulunmayan bir mesele kendilerine arz olununca onu Hz. Peygamber’in Sünnetinde ararlardı. Bu hususta mütevatir haberi, meşhur haberi ve bir kişinin haberini ayırmadan kabul ederlerdi. Bu husustaki örnekler sayılmayacak kadar çoktur. Hadisi bilmediklerinden dolayı bir mesele hakkında reyleriyle hüküm verirlerse, sonra o konuda bir Hadis öğrenirlerse, hemen Hadise dönerlerdi.’

3- Öne sürülen bir diğer şey de Hz. Peygamberin sünnetinin yazılmasını yasaklamış olmasıdır. Oysa sünnet Kur’ân gibi dinde hüccet kabul edilseydi, neden Hz. Peygamber tarafından böyle önemli bir ikinci kaynak kayda geçirilmiş olmasın ?

Bu iddiaya bir çok yönden cevap verilebilir; Öncelikle sünnetin yazılı olarak muhafaza edilmesinin onun hücciyetiyle irtbatlandırılması sıhhatli bir kıyas olmasa gerekir. Hadislerin tesbit ve rivayetleri hususunda yazılı veya şifahi ayırımının bir önemi olmamalıdır.

Sünnetin kayda geçirilmesini yasaklayan bazı hadislerin sıhhatleri tartışılmıştır. Bunlardan " Kitabet mevzuunda peygamberden izin istedik, bize izin vermedi. " hadisinin sıhhati şüphelidir. Müslim hadisinde kastedilen yasaklamanın; sünnetin Kur’ân âyetleri ile aynı sayfa içerisinde yazılması olarak da yorumlanmıştır.

Yazma yasağıyla ilgili söylenecek bir başka şey de şudur: Yazılı şeylerin hayata tatbiki, ezberlenenlere oranla az olacaktır. Onun yazıda kalması tehlikesi vardır. Bunun için ilk başlarda hadis yazımı yasaklanmış, ezberlenmeye önem verilerek hayata intikali sağlanmak istenmiştir.

Müslim tarafından tahric edilen " Benden bir şey yazmayınız. Kim benden Kur’ân dışında bir şey yazmışşa onu imha etsin. " Sahih hadisine gelince; bu hadisle beraber daha sonraları Hz. Peygamber tarafından irad edilmiş, yazmaya izin verdiği başka hadisler bulunmaktadır.(Tirmizi, İlm, 12; Kenzu’l-Ummal, 10:232; Müsned, 2:215.)

Buradan Müslim hadisinin Vahiy katiplerinin az olduğu, Kur’ân’la sünnetin birbirleriyle karışabileceği endişesiyle, bir dönem için ihtiyaten yasaklanmış olduğu, daha sonra bu endişenin kalkmasıyla tekrardan izin verildiği şeklinde anlamamız, en muvafık olanıdır. Hatta bazı sahabilerin Hz. Peygamberin sünnetini kaleme aldığı, onları tedvin ettiği sahifeler bulunmaktaydı.

" Abdullah İbn Amr el-As’tan başka Efendimiz’in hadislerinden hiç olmazsa bazılarını yazan başka sahabiler de vardı. Mesela Seyyidina Hz. Ali (r.a) içinde yaraların diyeti, Medine’nin hürmeti, kafir karşısında mü’minin öldürülmeyeceği ve daha başka hususlarla alakalı hükümler bulunan bir sahifeyi kılıcının bir yanında asılı taşırdı."(Buhari, İlim, 39; Müsned, 1:100.)

Yine Hz. Ömer’in kılıcının bir yanında içinde savâim yani kırda yayılan hayvanların zekatı ile ilgili hükümler bulunan bir sahife vardı.(Tirmizi, Zekat, 4; Hatip el-Bağdadi, el-Kifaye, s. 353-354.)

Aynı şekilde İbn Sa’d’ın Tabakât’ında kaydedildiğine göre İbn Abbas, vefatında geriye bir deve yükü kitap bırakmıştı ki, bunlar umumiyetle Allah Resûlü’nden ve ashab-ı kiramdan duyduğu şeyleri ihtiva ediyordu. (el-Hatip M. Accâc, es-Sünnetü Kable’t-Tedvin, s. 352.)

4- Sünnetin hücciyetini inkar edenlerin ileri sürdükleri bir diğer iddia da Allahu Teâla’nın Kur’ân’ı muhafaza edeceğine dâir vaâd ettiği bu tekeffülün sünnet için yapmadığıdır.

Bu iddiaya mesned olarak ileri sürülen ayet-i kerime ise " Hiç şüphe yok ki o zikri Biz indirdik Biz, hiç şüphesiz onun koruyucusu da mutlaka Biziz. "(Hicr 9) âyetidir. Ekser ulema âyette geçen " zikr " kelimesini Kur’ân olarak yorumlamış, Allah tarafından kıyamete kadar muhafaza edileceğini iddia etmişlerdir. Elmalılı da bu hususta " Yani Allah Teâlâ, bununla Kur'ân'ın fazlalık veya noksanlıkla bozma ve değiştirmeden korumasını üzerine almış ve korunarak kalmasını anlatmıştır. " demektedir.(Elmalılı, age, 5:193 ) Bu tefsir doğru dahi olsa; Kur’ân’ın muhafaza edilmesi olarak yorumlanan " hiç şüphesiz onun koruyucusu da mutlaka biziz " ifadesi sünnetin dışlanmasını gerektirmez. Başka bir ifadeyle Kur’ân’ın muhafazası, ancak sünnetin muhafazası ile gerçekleşebilir.

Ayette geçen " lehu " zamirinin " Hz. Muhammed’e de işaret edebileceği iddia edilmiştir. Bu yorum halinde de Hz. Muhammed (s.a.v)’le kastolunan sünnetin muhafaza altında olduğu anlaşılır.

(Buradaki " lehu " zamiri iki ayrı şekilde yorumlanmıştır. Birincisi " zikr "e ait olmasıdır; tefsircilerin çoğunun görüşü budur. İkincisi Ferrâ ve İbnü'l Enbârî'nin görüşleridir ki, Kur'ân, üzerine indirilen Hz. Peygambere ait olmasıdır. Bu durumda mânâsı onu cin ve şeytan şerrinden ve düşman tecavüzünden koruyan ve koruyacak olan da biz şanı Yüce Allah'ız demek olur. Bkz., Elmalılı, age, 5:193-194. )

28.05.2008 - turab

erdem222 kardeş Allahın selamı üzerine olsun.Sadece selam vermek için yazdım.Selamlar sevgiler

28.05.2008 - rey2466

Sevgili Kardeşim Turab,

1) Vicdanınıza danışın diyorsunuz:
Size son cevabi yazımda sitedeki tüm yazılaıma bakınız TEK BİR SAYGISIZ KELİME bulursanız bana bildiriniz demiştim. Bir de muhatap
vefalı kişinin bana cevaplarına bakınız saygılı kaç yazısı var dedim.

Siz bu durumu bildiğiniz halde nasıl oluyorsa sadece beni uyarmak yolunu seçiyorsunuz ,önce vicdanınızın sesini duyabilir miyim ? Lutfen.

Neden sizin yazılarınızı,sizin tenkitlerinizi zevkle okuyorumda ,her yazınıza itirazlı veya değil teşekkür ediyorum?

2) ( arkadaşların size örnek olarak Kuran ayeti vermiş olması dahi sizin soru hakkındaki sabit fikirlerinizi değiştirmeye yetemiyor. )

Sayın Turab, YANLIŞ ALGILAMIŞŞINIZ. Yazılarımı biraz daha dikkatle incelerseniz ,benim HİÇBİR KUR'AN AYETİNE HİÇBİR ŞEKİLDE İTİRAZIM OLAMAZ,OLMAMIŞTIRDA.

Ancak örnek: Kur'an daki zina ayetinden yola çıkarak :

Masturbasyon zina sayılır.
GÖZ ZİNASI VARDIR.
EL ZİNASI VARDIR.

Gibi KUR'AN DIŞI getirilecek yorumlara ne aklım erer,nede vicdanım
razı olur.

Bu gün ülkemizde milyonlarla erkek kadın medeniyet gereği tokalaşırken
onları,birbirlerine bakan kadın ve erkekleri zina suçuna sokmayı,
Bugün milyonlarca tertemiz kadınlarımız başlarına türban takmıyor diye onları çıplaklıkla müslüman olmamakla,günahkarlıkla suçlayanları
bırakın tasvip etmeyi lanetlediğimi bilmenizi isterim. Bunlar benim hem
aklımın hemde vicdanımın sesidir.

TABİİKİ BU KONULARI YARIM SAYFAYLA İFADE EDEBİLMEK MÜMKÜN DEĞİL.

Ancak kendilerine müslüman diyenler YÜCE ALLAHIN EN ÖNEMLİ UYARISI
ALLAHLA KULUN ARASINA KİMSE GİREMEZ KURALINI HİÇE SAYAN,

MÜSLÜMAN BİR ÜLKENİN YARISINDAN FAZLASI HAKKINDA İPE SAPA GELMEZ SUÇLAMALARDA BULUNABİLENLERİN FİKİRLERİNİ LANETLEMEKTEN BAŞKA ŞEY YAPAMAM

SAYGILARIMLA KARDEŞİM.

erdem222

28.05.2008 - erdem222

[quote="erdem222"]Sevgili KARDEŞİM TURAB,

(kullandığınız konuşma tarzı sürekli eleştirdiğiniz konuşma ve hitap tarzıyla birebir örtüşüyor) Demişsiniz:

Evet bu son yazım aynen dediğiniz gibi oldu.

Ancak sizden çok rica ediyorum bugüne kadar ki tüm yazılarım sitede
kayıtlıdır,lutfen inceleyiniz.

ALLAH AŞKINA TÜM YAZILARIMDAN TERBİYE DIŞI TEK BİR KELİME ,TEKRAR EDİYORUM SADECE TEK BİR KELİME GÖSTERİNİZ
MUHATAPLARDAN VE TÜM ÜYELERDEN ÖZÜR DİLEMEYE HAZIRIM.

Bir de muhatabın yazılarını okuyunuz. ve lutfen İNSAF VE MERHAMET ediniz.

Burada karşılıklı fikir ve düşünce teatisinde bulunuyoruz. Şüphesiz ki
kimse kimsenin fikirlerini kabul etmek zorunda değildir.
Yüce Allah nasıl ki herkesi cemali dahil akıl ve zekası olarak farklı yaratmış
Gayet tabii ki herkesin düşüncesi,yorumları farklı olacaktır.Bu Yüce Allahımızın da isteğidir. Aksi durumda yeryüzünde 6milyar robot yaşardı.

Selam ve Sevgiler
erdem222[/quote]

esselamun aleyküm,
bazı doğrular vardır ki(KURAN-I KERİM gibi) insanların farklı düşünüyor olması yada akıllarının tastamam yerinde olması bu doğruları değiştiremez.doğru her yerde doğrudur.demem ki o ki,arkadaşların size örnek olarak Kuran ayeti vermiş olması dahi sizin soru hakkındaki sabit fikirlerinizi değiştirmeye yetemiyor.
birde aklımın almadığı ve sizde dikkatimi çeken bir husus daha var.her yazınızda mutlak manada herkesin aklı fikri var düşünsün diye tavsiyelerde bulunmuşsunuz.gözden kaçırdığınız çok önemli bir husus var kardeşim,insan aklı sınırlı kapasitededir ve her zaman doğruları seçmeye yetmeyebilir.Size acizane tavsiyem,karşılaştığınız olaylarda,soracağınız sorularda ve vereceğiniz cevaplarda aklınızdan önce vicdanınıza danışınız.çünkü vicdan,insanı asla yanıltmaz.
selametle

28.05.2008 - turab

Sevgili KARDEŞİM TURAB,

(kullandığınız konuşma tarzı sürekli eleştirdiğiniz konuşma ve hitap tarzıyla birebir örtüşüyor) Demişsiniz:

Evet bu son yazım aynen dediğiniz gibi oldu.

Ancak sizden çok rica ediyorum bugüne kadar ki tüm yazılarım sitede
kayıtlıdır,lutfen inceleyiniz.

ALLAH AŞKINA TÜM YAZILARIMDAN TERBİYE DIŞI TEK BİR KELİME ,TEKRAR EDİYORUM SADECE TEK BİR KELİME GÖSTERİNİZ
MUHATAPLARDAN VE TÜM ÜYELERDEN ÖZÜR DİLEMEYE HAZIRIM.

Bir de muhatabın yazılarını okuyunuz. ve lutfen İNSAF VE MERHAMET ediniz.

Burada karşılıklı fikir ve düşünce teatisinde bulunuyoruz. Şüphesiz ki
kimse kimsenin fikirlerini kabul etmek zorunda değildir.
Yüce Allah nasıl ki herkesi cemali dahil akıl ve zekası olarak farklı yaratmış
Gayet tabii ki herkesin düşüncesi,yorumları farklı olacaktır.Bu Yüce Allahımızın da isteğidir. Aksi durumda yeryüzünde 6milyar robot yaşardı.

Selam ve Sevgiler
erdem222

28.05.2008 - erdem222

[quote="erdem222"]Vefalı'ya,

Daha önceki yazılarımda ,size ,burada fikir alış verişinde bulunan herkese

fikre fikirle,düşünceye düşünce ile karşılık veriniz: bir fikir ve düşünceye
cevap verirken karşıdaki şahsa saldırmanın acizlik,zavallılık, gayri medeni ve terbiye dışı olduğunu belirtmiştim.

GÖRÜLÜYORKİ SİZİN BUNU ANLAMANIZ ANLAYABİLMENİZ MÜMKÜN DEĞİL
SİZE HİTAP EDİLMEMİŞ,SİZE SORULMAMIŞ BİR SORUYA BİLE FIRLAYIP
KİŞİLİĞE YÖNELEN CEVAPLAR VERİYORSUNUZ.BU SİZİN TEMEL AİLE TERBİYESİNDEN YOKSUNLUĞUNUZU GÖSTERİR.

BU KONUDA SİZE KİMSE YARDIMCI OLAMAZ.

SALDIM ÇAYIRA,MEVLA KAYIRA.

SELAMETLE[/quote]

sorunuzun en başında görüldüğü üzere 'arkadaşlar' diyerek hepimize hitap etmişsiniz.Vefalı arkadaşımız da bundan cesaret alarak sorduğunuz soruya,KURAN ışığında çok da makul cevaplar vermiş.
üzülerek söylemek zorundayım,sizin şu yazıda kullandığınız konuşma tarzı sürekli eleştirdiğiniz konuşma ve hitap tarzıyla birebir örtüşüyor.
ve özellikle dikkat ettiğim kadarı ile erdem kardeşim,bu zamana kadar sorduğunuz sorulara verilen makul cevapların hiçbirini beğenmediniz.
halbuki gerçek anlmada eleştirel bir insan,eleştiriye açık,seviyeli eleştiri yapan;aynı zamanda karşı muhatabının haklı olduğu noktalarda hak verebilecek,haksız gördüğü noktalarda yine seviyeyi sağlam tutup hakkını hakkıyla savunabilecek insandır.
selametle...

28.05.2008 - turab

Vefalı'ya,

Daha önceki yazılarımda ,size ,burada fikir alış verişinde bulunan herkese

fikre fikirle,düşünceye düşünce ile karşılık veriniz: bir fikir ve düşünceye
cevap verirken karşıdaki şahsa saldırmanın acizlik,zavallılık, gayri medeni ve terbiye dışı olduğunu belirtmiştim.

GÖRÜLÜYORKİ SİZİN BUNU ANLAMANIZ ANLAYABİLMENİZ MÜMKÜN DEĞİL
SİZE HİTAP EDİLMEMİŞ,SİZE SORULMAMIŞ BİR SORUYA BİLE FIRLAYIP
KİŞİLİĞE YÖNELEN CEVAPLAR VERİYORSUNUZ.BU SİZİN TEMEL AİLE TERBİYESİNDEN YOKSUNLUĞUNUZU GÖSTERİR.

BU KONUDA SİZE KİMSE YARDIMCI OLAMAZ.

SALDIM ÇAYIRA,MEVLA KAYIRA.

SELAMETLE

28.05.2008 - erdem222

Güzel kardesim,

[b]zinaya yaklasmayin[/b] bu ayeti celile acik ve nettir.

Ayet zinaya yaklasmayin diyor.

Nur suresi ayet 30 acik ve nettir:

30. [b]Mü'min erkeklere söyle, [u]gözlerini haramdan sakınsınlar[/u], ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.[/b]

göz zinasi göz göze bakismak degildir. Siz böyle bir yorum getirerek yas seviyenizi. ve anlayis kabiliyetinizi ortaya koyuyorsunuz zaten.. Ben bu sorulari akil eden birisinin bu kadar anlayissiz olabilecegini sanmiyorum. Ya bize aptal rolü oynuyorsunuz ya da buradan varmak istediginiz farkli sonuclar veya farkli niyetler var. [b]" Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır." [/b] Senden de haberdar unutma..

Göz zinasi, kadinin mahrem yerlerine bakmak ya da ona sehvetle bakmaktir.. Sehvetle bakmayi ise hadisi serifler israrci bakis ile tabir etmislerdir. ilk bakis, ikinci bakis olarak anlatilmis. Normal bir bakista mahsur görülmezken. bakis süresinde israrci olmayi zarar kabul edilmis..

El zinasi, göz zinasi bunlar ayeti celiledeki zinaya yaklasmayin emrini hatirlatir.. yani [b]zinaya el ile yaklasmak[/b], [b]zinaya göz ile yaklasmak[/b] anlamlari da tasirlar.

[b]el zinasi[/b] tabiri ise sehvetle karsi cinse dokunmaktir. yoksa göz göze bakmak düsünceniz gibi el ele tutmaktan ibaret degildir. Elinle orasina burasina ellemen oksaman dokunman bundan cinsel bisiler hissetmendedir.. bu hareketler seni zinaya yaklastirir mi yaklastirmaz mi karari kendi vicdanina sor.. yalniz bir odada bir kiz sana orasini burasi oynastiriyorsa yaydan cikmis ok misali varacaginiz nokta malumdur..

tokalasmak mevzusuna gelince, her iki cinsin karsilikli ne hissedecegini bilemeyiz. bu yüzden tokalasmakta riskli bulunmustur.. Erkek olarak bir bayanin elini tutmakla hic bisi hissetmiyorum diyorsaniz ya [u]ermissinizdir[/u] cok af buyurun ama ya da horozunuz ötmüyordur.. yahut o kadar bu isi sürekli yapar hale gelmissinizdir ki cinsel beraberlikler bile siradanlasmistir sizin icin.. Deri fabrikasinda calisan bir kisinin derilerinin kokusunu duyamaz hale gelmis oldugu gibi sizde o haldesinizdir.. tabiki burasi igrenc sekilde deri kokuyor diyenin suratina abes abes bakilmasi gibi.. bu tabirlere de abes buluyor olabilirsiniz..

selam sevgi ve dua ile

28.05.2008 - vefali

Kardeşim mathmadx,

Cevabınız çok net değil:

Yani bir kadınla bir erkeğin tokalaşması LE ZİNASI MI OLUYOR?

Net olarak,emin olarak,bilerek,delilli olarak evet ZİNADIR veya hayır derseniz daha iyi anlaşılır.

Yazılarınızın sonunda bir SELAM lutfedin.Esirgemeyin.

SELAM KARDEŞİM.
erdem222

28.05.2008 - erdem222

erdem222,
Hadisi serifte göz zinasi, el zinasi vs. tabirleri kullaniliyor, yüzlerce ehli sünnet alimlerimiz bu tabirleri kullanmislar ve haram olduguna dair ittifak etmisler..

Lütfen bu sözlerinle insanlarda fitne uyandirma, vebali agir olur.. Madem zina degilmis, bakalim/dokunalim derlerse bundan sende mesul olursun..

Göz zinasi harama bakmaktir ( Hadisi serif)

27.05.2008 - MathmadX

Konular