MUSLUMAN ULKELER NEDEN GERI KALMIS

Sayın üyeler,

Müslüman ülkeler ,Batı ülkeleri (AB VE ABD) karşısında ilim ve teknoloji
alanında neden gerikaldığı konusunu yeni başlık olarak açma nedenim
acaba bu konuda biraz özeleştiri yapabilirmiyiz? dir.

BU BAŞLIĞA CEVAP VERECEK ARKADAŞLARDAN RİCA EDİYORUM ELEŞTİRİLER NE KADAR ACI OLURSA OLSUN,FİKİRLERE FİKİRLE CEVAP VERİLMESİ VE FİKİRLERİN BIRAKILIP ŞAHISLARA YÖNELİNMEYEREK
MEDENİ OLARAK TARTIŞILABİLMESİDİR.

1) Hıristiyan batı ülkeleri özellikle matematik,fizik,kimya,biyolojişastronomi
gibi müsbet ilimlerde ilerlerken ,müslüman ülkeler neden geri kaldı?

2)Hıristiyan ülkeler dünyanın yuvarlak olduğundan başlayarak elektrik
telefon,televizyon,bilgisayar,otomobil,tren,uçak gibi tüm medeni aletleri keşfederken müslüman ülkeler neden uyudu?

3)Bu bilgi ve teknolojiye ulaşan hıristiyan batı neticesinde demokrasi ve ekonomi olarakta müslüman ülkelerin önüne geçti.
Bu gün müslüman ülkelerden yüzbinlerle müslüman avrupaya sığına bilmek için,hıritiyan ülkelerinde çöpçülük,amelelik gibi en düşük işleri
yapabilmek için canlarını bile tehlikeye atıyorlar.Bu durum müslümanlar
açısından onur kırıcı değil midir.

4) bu durum müslümanların Yüce Allahın Aziz KURAN'I KERİM deki
( OKU ) öğüdünü sadece islami ilimleri oku anlayıp,o (OKU ) öğüdünün
bütün ilimlerle ilgili olduğunu kavramayayıp müsbet ilimlere önem vermemek,ihmal etmeden kaynaklanmış olabilir mi?

BU KONUDA NELER YAPMALIYIZ,NELER YAPABİLİRİZ?

BU TÜR KONULAR VARKEN BUGÜN İSLAM ÜLKELERİNİN YARISININ KULLANIP YARISININ KULLANMADIĞI TÜRBAN KONUSUNU YILLADIR ÜLKEMİZDE GÜNDEM KONUSU YAPMAK DAHA MI YARARLIDIR?

TÜM ÜYELERE SAYGILAR.
erdem222

14 yorum

Ynt: MUSLUMAN ULKELER NEDEN GERI KALMIS

estağfirullah kardeşim ... :)
dediğiniz gibi olsun ...
güzeli severiz ama haram olmayanı ...
şimdiki eskisine nazaran daha iyi :)

25.04.2009 - hhmercan

[quote=hhmercan ]
+++++++++++++++++++++++

harded
Günahlara aldırmayarak ilerleyeceğimize, Allahın emirlerini bilerek ve yaşayarak dünyanın en sefil ülkesi olup sürünelim ...
[/quote]

işte bu mesaja aynen katılıyorum , ve işte budur diyorum .. büyük çoğunluk kapitalist olmuşda farkında değil gibi..
hhmercan brak bu kadar özgürlüğüm olsun biz severiz güzeli ve güzelliği. gelelim türkiyenin T sine öküzün altında buzağı arama boşver ,, bak buradan da lütfen bir kabalık çıkarma ne olur , seni seviyorum, herkesi seviyorum ,kardeşler arasına sui-zan giremesin...

24.04.2009 - jadederail

Şimdi kardeşim yazınızı tamamen okumadan 2 şey dikkatimi çekti
1.si Türkiye'nin baş harfi küçük
2. si profil resminiz ...

13.03.2009 - hhmercan

Dünyada İSLAM-İ İRAN dışında bağımsız devlet mi var sanıyorsunuz ??? yanılıyorsunuz ...venezuella, k.kore İslami İran BUNLARIN DIŞNDAKİ ÜLKELER HEP KUMPAS İÇİNDELER KOSKOCA RUSYA BİLE iRANDAN ALDIĞI CESARET İLE DURUYOR yoksa Rusya yı içeriden dağıtır ABD.. . tÜRKİYE ,SUUDİ ARABİSTAN, SURİYE ÜRDÜN, MISIR GİBİ ülkeler kimler tarafından kuruldu ?? bu ülke kurulurken niye HİLAFET kaldırıldı ??? niye latin harlerine geçildi ?? niye LAİKLİK dayatıldı ?? niye kanunlarımızı BATILI DEVLETLER DÜZENLEDİ ??? DESTAN yazmıyayım şimdi bu konuda ....
3.dünya halkları kendi ordularınca İŞGAL altındadır niye ??????
İslam coğrafyasında ki diktatörlewri hep BATILI VE EMPERYALİST DEVLETLER GETİRMİŞLERDİR müslüman halkları baskı altında tutmak için.. . bakın Türkiyeye 80 küsur sene sonra HALK ÜLKESİNE ANCA sahip çıkabildi ... bunlar size neyi anlatıyor ????
kafirler,zalimler ve MÜNAFIKLAR niye İSLAM-İ İRANDAN KORKUYORLAR ???? İran dünyanın güçlü devletlerinden olduğu için ve ABD , AVRUPA, İSRAİL bir an evvel İSLAM -İRANIN YOK ed,ilmesi için çalışıyor çünkü KÖTÜ ÖRNEK .ÇÜNKÜ Müslüman HALKLARIN KURTULUŞUNA vesile olacak.. .AK parti niye sindirilmeye çalışılıyor içeriden ve dışarıdan (ABD, İSRAİL VE AVRUPA ) TARAFINDAN

13.03.2009 - jadederail

insan ne tam ahirete yönelmeli ne de dünyaya...
dünyada da en sonuna kadar bilimi takip etmeli nereye kadar gücü yetiyorsa okumalı öğrenmeli...
tabi ki islami kurallar dahilinde...
dünyanın en sefil ülkesi olmakla bitmiyor hiçbişey...
filistini ırak ı görüyoruz...hepsi de islam ülkeri ama ibadetlerini özgürce yapamıyorlar...neden?çünkü gelişmemişler ,okumamışlar, ilerlememişler....şimdi hepsi ateş altında ibadet yapmaya çalışıyorlar...
en güzel söz herhalde bu olur bu konuda;

[color=blue]'İlim Çin'de de olsa gidip alınız' (hadis-i şerif)[/color]

09.03.2009 - beyaz.nur

[quote=osmanlim ]

kardeşim sapıtıyorsunuz ne alakası var adam adam gıbı çalısıyor suan 3 haftadar türkiyedeyim türkiyenin ilerlemesi için çalışan yokki cebim dolsun yeter diyorlar yaşadagım almanyada adam önce vatan sonra ben diyor acizane hepsini kast etmiyotum bir devlet daıresine işim düştü hayretler içinde kaldım çalışanlar açmışlar msn lerini yazışıp duruyorlar ben 34 senedir almanyadayım alman önce işinizi yapar dinimizde çalışma yazmıyor okuma yazmıyor Peygamberimize ilk gelen ayetler oku diye enmişler o zaman oku ve okutun sen müslümanın baş örtüsü var diye insan yerine koymassan sizin gibiler geri kalmışız derler ben çoklarını tanıyorum gavurun okumuşunu cebinder cıkartır ve nur yüzlüdür yazdıklarımıza biraz dikkat edelim sizin yazdıgınız islamiyeti kötülüyor yani geri kalmanın sebebi zina fuhuş öyle şeymi olurmuş
[/quote]
+++++++++++++++++++++++

harded
Günahlara aldırmayarak ilerleyeceğimize, Allahın emirlerini bilerek ve yaşayarak dünyanın en sefil ülkesi olup sürünelim ...

22.02.2009 - hhmercan

[quote=harded ]
onlarda günah olmayan şey bizde günah olduğu için geri kalmış olabiliriz örneğin içki zina gibi olabilirmi ? cevap : orda herkes rahat yaşıyor yani aldırmıyor günahlara
[/quote]

kardeşim sapıtıyorsunuz ne alakası var adam adam gıbı çalısıyor suan 3 haftadar türkiyedeyim türkiyenin ilerlemesi için çalışan yokki cebim dolsun yeter diyorlar yaşadagım almanyada adam önce vatan sonra ben diyor acizane hepsini kast etmiyotum bir devlet daıresine işim düştü hayretler içinde kaldım çalışanlar açmışlar msn lerini yazışıp duruyorlar ben 34 senedir almanyadayım alman önce işinizi yapar dinimizde çalışma yazmıyor okuma yazmıyor Peygamberimize ilk gelen ayetler oku diye enmişler o zaman oku ve okutun sen müslümanın baş örtüsü var diye insan yerine koymassan sizin gibiler geri kalmışız derler ben çoklarını tanıyorum gavurun okumuşunu cebinder cıkartır ve nur yüzlüdür yazdıklarımıza biraz dikkat edelim sizin yazdıgınız islamiyeti kötülüyor yani geri kalmanın sebebi zina fuhuş öyle şeymi olurmuş

01.12.2008 - osmanli

onlarda günah olmayan şey bizde günah olduğu için geri kalmış olabiliriz örneğin içki zina gibi olabilirmi ? cevap : orda herkes rahat yaşıyor yani aldırmıyor günahlara

29.11.2008 - harded

[quote="rey2466"]Emmare kardeş Allah razı olsun güzel bir açıklama olmuşteşekkürler.Selamlar sevgiler[/quote]saol bizim yazı ortada yok

17.07.2008 - emmare

Emmare kardeş Allah razı olsun güzel bir açıklama olmuşteşekkürler.Selamlar sevgiler

16.07.2008 - rey2466

Beyaz.nur Kardeşimiz yazmış:

müslüman ülkeler ne yazıkki her konuda geri kalmış gözüküyor. yani müslüman deyince yabancı ülkelerde bile akla hemen köylü kıyafatli her konuda kaba geri kalmış bir insan akla geliyor. aslında bunu yapanda tamamen basın yayın organları ve islamı tanımayan müslümanlar.. daha doğrusu yaşamayan müslümanlar...
oysa hristiyan deyince akla bilimde ilerlemiş şık giyimli nazik kişiler akla geliyor. böyle olmasının sebebi de bence televizyonlardaki dizilerde filmlerde bu şekilde yansıtılması..
oysa insanlar biraz araştırsa hangi dinin hoşgörü dini olduğunu anlarlar. işte insanlar hep bu tembellikjlerinden dolayı araştırmayıp tv den new görse ona inanıyorlar. biraz sert olduysa özür dilerm... ama yazık bu insanlığa...

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN BATIDAN GERİ KALMASININ KIYAFETLERLE PEK İLGİSİ OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM.

Müslüman ülkeler Batı ülkelerinden geri kadığı ilim ve teknoloji alanlarından yazımda bahsettim. Onları görmeden müslüman ülkeleri televizyonlar kılık kıyafet olarak geri gösteriyor gibi bir görüş doğru olamaz.

Müslüman ülkeler diz boyu cehalet içinde.
Bence tek nedeni Kur'an ın OKU diye başlayan ayetini anlayamamaları,
onu sadece dini kitaplar okumak zannetmeleri. OKU ayetinin
tüm müsbet ilimleri okumak olduğunu anlayabilselerdi bu gün Batı Müslüman ülkelerin çok gerisinde kalırdı.

Ne yazık ki İslamiyet İLİM en büyük ibadetlerdendir demesine rağmen
bu gün hala türbanımı çıkarmamak için üniversiteye devam etmeyen
CAHİLLER var.

saygılarımla

07.06.2008 - erdem222

müslüman ülkeler ne yazıkki her konuda geri kalmış gözüküyor. yani müslüman deyince yabancı ülkelerde bile akla hemen köylü kıyafatli her konuda kaba geri kalmış bir insan akla geliyor. aslında bunu yapanda tamamen basın yayın organları ve islamı tanımayan müslümanlar.. daha doğrusu yaşamayan müslümanlar...
oysa hristiyan deyince akla bilimde ilerlemiş şık giyimli nazik kişiler akla geliyor. böyle olmasının sebebi de bence televizyonlardaki dizilerde filmlerde bu şekilde yansıtılması..
oysa insanlar biraz araştırsa hangi dinin hoşgörü dini olduğunu anlarlar. işte insanlar hep bu tembellikjlerinden dolayı araştırmayıp tv den new görse ona inanıyorlar. biraz sert olduysa özür dilerm... ama yazık bu insanlığa...

30.05.2008 - beyaz.nur

Çeliskili, ama ne yazikki dogru:

Müslüman ülkeler müslüman gibi yasamadigindan geri kalmislar..

Elini vicdanina koy ve düsün:
- Harama bakmaktan dahi el etek çekmek, hirsizlik yapmamak, içki içmemek, ana babaya asi gelmemek, dolandirmamak, bencillik yapmamak, faiz yapmamak, sigara içmemek, ilme daima tesvik edilmek, tembellikten men etmek..

..den mütesikkil olan bir sistem NASIL GERI KALMISLIGI AÇIKLAYABILIR!?

27.05.2008 - MathmadX

Onlar gelismek icin degil birbirini yemek icin birseyleri gelistirdiler.

Bir cok sey askeri amacla vs gelistirilerek var olmustur. Bilgisayar ve internet en bariz örnegidir.. Bugün internetin bu kadar gelismis olmasi tamamen CASUS'luk islerini büyük masraflardan kurtariyor olmasidir.. 80li yillardaki skandallari unutmamak lazim..

ve sanki tüm batililar gelismis gibi bir izlenim var. Sadece belli gruplar gelisti. büyüdü..

Dikkat edersek, Amarikanin kesfi.. o kesfe götüren sürec. oradaki savaslar. Kendi aralarinda rekabet cekisme bazi yeni buluslari da beraberinde getirmistir.. ingilizlerin hindistana girisleri yeni sömürgeler.. sömürgelerden gelen maddi kaynaklar insanlari köle gibi kullanmalari onlarin maddi olarak daha büyük refeha dogru ilerlemelerine sebeb olmadi mi?

Birinci dünya savas..

ikinci dünya savasi..

bunlar ortada görülen en büyük vahsilik örnekleri.

bugün devletin elinde olsa para, icat edene büyük ödüller verilse imkanlar verilse, tübitak büyük tesvikler yapsa yatirimlar yapilsa 3 kurus icin 24 saat mesai yapan nice dahimiz neler üretmezdi ki..

Islam ülkelerine dönelim..

En büyükleri osmanli idi, sürekli hile ve desiseler milliyetcilik harektleri icten yikma operasyonlar.. düsünün bugün PKK ile mücadele icin yatirilan paralara.. Ayni zamanda avusturya hic bir askari yatirim yapmazken türkiyenin ayirdigi bütceye bakin.. tüm güc enerji savasa veriliyor..

Osmanlida da farksizdi.. batililar ise amarikadan tutun, afrikayi, hindistani, avustralyayi sömürge altina almis. savas degil kendilerine calisan köleler bulmuslar.. hatta o köleleri toplayip bize kursun bile siktirtmislar..

Durum böyle..

Birisi sömürgelerden gelenlerle maddi feraha daha da ulasirken, digeri ise sürekli cikan ayaklanmalar ic catismalar, savaslar yüzünden asker olabilmekten öteye gecememis.. düsünün ki bir ülkenin tüm ticareti o ülkenin soydasinda degil azinligin elinde..

sonuc mu?

ortada..

Bugün türkiyenin PKK ile mücadelesi, askeri yatirimlari ortada degil mi..

Ipler elde askeri yatirim icin bile adamlara muhtac haldesin, sunni düsmanlar icat edilmis sürekli yatirim yapilmak zorunda, batili ise keyifli silahi üretende satanda onlar zaten... düsmani destekleyende tabi..

tabiki cok cok farkli nedenler de vardir.. hic birseyin tek nedeni olmiyacaktir olamaz..

Osmanlida rehavet. en güclü olma duygusu. Her gittigi yeri sömürge olarak görmemesi.. yabancilara taninan imtiyazlar. Hazira dag dayanmaz ki.. üretim de durdu ise bir süre sonra gerileme baslar hali ile..

Bugün beyin göcü gerilemeye neden..

Üniversitede ders vereceklerin icatlar ortaya koyacaklarin siyasete soyunmasi en büyük neden..

Ve en kötüsü GÜVEN.. bir grup diger gruba olan güvenini yitirmis. Kimse kimseye güvenemiyor. bilimsel arastirmalar desteklenmiyor, desteklenecek bütce zaten yok.. Ekonomik krizler kapitilasyonlar pardon özellestirmeler sonrasi satilanlar.. batan bankalar vs vs

ve bir de emegini ROMA'yi yeniden kesfetmeye harcayan o kadar bicareler..

26.05.2008 - vefali

Konular