Hadisi serif de peygamber efendimiz:

Hadisi serif de peygamber efendimiz:
Peygamberlik derecesine insanlarin en yakini alim ve mücahidlerdir.Alimler Peygamberlerinin buyruklaruna insanlari irsad ederler.Mücahidler ise peygamberlerin buyrugu üzere silahlariyla harb ederler

Bir gün C-H seytani R.S. huzuruna gönderiyor.Efendimiz seytana :ey melun? hic sevmedigin hoslanmadigin sey nedir?Bunun üzerine seytan cevab vermek istemiyor ve hz.allah!ey melun habibime dogru söyle yalan söylersen seni helak ederim buyuruyor..Melun korkusundan dogru söylemek zorunda kaliyor ve talebe okutulmasi k.k.okumak ve okutmak hic hosuma gitmez.Talebe okutuldugu zaman beni 2 tasin altina alip ezerler.Yani bu hadiseden anlasilan husus ilim hangi yönle ögrenilirse ögrenilsin melun seytani nasil ezdigimizdir.

Bakiniz kisinin ilimi neyin gidasi oldugu söyle tabir ediliyor.yeme icmekten kesilen hasta misali ilim ve hikmetten mahrum kalbde ölüme mahkumdur.cok dogrudur cünkü vucudun gidasi yemek icmek oldugu gibi,kalbin gidasi ilim ve hikmettir.Kalpte bunlarla yasar,yüce mevlamiz nahl.süresi ayet 43 de,, Eger bilmiyorsaniz zikir ehlinden alimlerden sorunuz´´ buyurmustur.

Talebenin biri bir gün hocama hafizamin zayifladigindan sikayet ettim,deyince hocasi sunlari söylüyor,,Günahlardan uzaklas diye buyuruyor ve ilim bir nurdur allahin nuru ise asilere verilmez.demekki h.z.allah her isteyene ilmini vermiyor.Kisi asilekten kötülükten kinden fesattan ve daha akla gelen her türlü günahlardan siyrilmak soyulmaliki h.z.allah ilmi onun kalbine indirsin.Cünkü kötülük ile günahlar ile dolu kalp önce bosaltilmasi lazimki bos kaba ben bir seyler doldurabileyim.

Mükasefetül Esrar kitabinda:
Kim olursa olsun alime sövmek:
1kimse ilim sahibine söverse kafir olur hanimida talaki bayin ile bos olur,veya imami muhammede göre: 1 kimse ilim sahibini hafife alirsa kafir olur hanimida yine kendisinden bayin usülüne göre bos olmus oluyor
Peygamber efendimiz :Ümmetime öyle 1 zaman gelecekki o zamanda ilim sahibiplerinden ve fikih bilginlerinden kacacaklar
Bu anlatilanlardan dolayi h.z.allah onlara 3 bela verecektir
1-onlarin kazanclarindan bereket kalkar
2-h.z.allah onlarin baslarina zalim sultan verir
3-Dünyadan imansiz giderler
Hepimizde bunlarin cok zararli haller oldugunu biliyoruz,o zaman bize düsen vazife din ve alim bilginlerinden kacmamak ve onlarin hakkinda kötü düsünmemek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kiyamet günü oldugu zaman cennetin kapisina 4 kimse getirilir.Bunlar hesap azab görmemislerdir.Onlar sirasi ile:
1-ilmi ile amel eden amil
2-fesat 1 is görmeden haccini ifa eden 1 haci
3-savas meydaninda öldürülen sehid
4-cömert eli acik 1 kimsedirki helalinden mal kazanir.1 gösterise kacmadan allah yolunda harcama yapar
Bunlar oraya geldikten sonra önce iceri girmek icin birbirleri ile cekisirler.H.z.allah onlarin arasinda 1 hükme varmak icin cebrail a.s. yollar.Cebrail a.s. gelir önce durumu sehide sorar.
Sen dünyada iken ne gibi amel isledinki önce cennete girmek istiyorsunuz
Sehid :ben savas meydaninda sehid düstüm allahda benden razidir
Cebrail a.s.:sen sehidin sevabini kimden duydun?
Sehid:ilim sahiplerinden
Cebrail a.s.:o halde edebini koru sana ögretenin önüne gecme
Cebrail a.s. haciya sorar ,sonra cömerte sorar daha sonra ilim sahibine sorar ve söyle der
Allahim ben ilmi eli acik cömertin cömertligi ile onun iyiligi sebeb ile elde ettim.
Hz allah :bu alim dogru söylüyor ey cennet kapisi .Ridvan cennet kapilarini ac,önce eli acik cömert iceri girsin bunlarda ondan sonra iceri girerler buyuruyor

Konular