Günün Hadis-i Şerifi

[i][size=18px][color=crimson]"Herhangi biriniz iftar etmek istediği zaman orucunu hurma ile açsın, hurma bulamazsa su ile iftar etsin. Su temizdir."

(Tirmizi, Zekat 26)[/color][/size][/i]

32 yorum

Ynt: Günün Hadis-i Şerifi

[color=maroon][b]Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden kuş, insan veya hayvan yedikleri şeyler, o müslüman için ancak birer sadakadır.”

Buhârî, Müslim[/b][/color]

24.04.2009 - beyaz.nur

Efendimiz Hz.Muhammed (SallAllahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

"İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz."
(İbn Mâce)

23.04.2009 - yolcu

Ebu Ümame radıyAllahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a biri âbid diğeri alim iki kişiden bahsedilmişti.

"Alimin âbide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir" buyurdu."

Tirmizi, İlim 19, (2686).

20.04.2009 - yolcu

Bayram sabahı Müslümanlar, namaz için camilerde toplanınca, Allahü Teâlâ, meleklere, “İşini yapıp ikmal edenin karşılığı nedir?” diye sorar. Melekler de, “Ücretini almaktır” derler. Allahü Teâlâ da, “Siz şahit olun ki, Ramazandaki oruçların ve namazların karşılığı olarak kullarıma kendi rızamı ve mağfiretimi verdim. Ey kullarım, bugün benden isteyin, izzet ve celâlim hakkı için istediklerinizi veririm” buyurur....
(İmam Beyheki)

29.11.2008 - harded

Huzeyfe (r.a)den rivayete göre.şöyle demiştir:

Resulullah Salla.llahu aleyhi ve sellem:ara bozmak için laf getirip
götüren kimse Cennet.e girmez:buyurdu.(Hadisi Buhari ve Müslim rıvayet etmiştir)

14.11.2008 - osmanli

[size=2][/size]''Ahiret hayatına nispeten dünya hayatı,birinizin parmağını denize daldırması gibi bir şeydir.parmağını denize daldıran baksın bakalım,ne kadar su vardır
parmağında?''(Tirmizi,Zühd:15)[font=Verdana][/font]
''Bana dünyanın nimeti verilse dahi,birinin taklidinin yapılmasını ve kötülenmesini asla sevmem ve istemem buyurdu.(Tirmizi,kıyame:51)

10.11.2008 - masalperisi

[color=green][/color] ''Bir genç,yaşlı birisine hürmet ederse yaşlandığında Allah'da ona hürmet gösterecek insanları yaratır.''(Tirmizi,Birr:75)
''İyilikten başka birşey ömrü artırmaz ve duadan başka bir şey de kazayı önlemez.''(Tirmizi,Kader:6)

10.11.2008 - masalperisi

[b][color=purple]Dinin elden çıkışı sünnetin terkiyle başlar. Halat nasıl lif lif kopup parçalanırsa, din de sünnetin birer birer terkiyle ortadan kalkar”[/color][/b] (Dârimî, Mukaddime 16).

02.11.2008 - zhümeyra

Ebu Hureyre (r.a)'den nakledildiğine göre, Resulüllah (SallAllahu Aleyhi Vesellem):
[b]Biriniz acele ederek: Ben dua ettim fakat kabul olunmadı demedikçe duası kabul edilir[/b], buyurdu.
Buhari, Müslim

02.11.2008 - hadra

Günün Hadis-i Şerifi

[b][color=green]İmanın en üstünü, kendin için istediğin şeyi başkaları için de istemen, kendin için istemediğin şeyi onlar için de istememendir.

Hadîs-i şerîf

Cennetin yüksek derecelerine kavuşmak isteyen, saygısızlık yapana yumuşak davransın! Zulmedeni affetsin! Malını esirgeyene ihsanda bulunsun!

Hadîs-i şerîf

Ahirette hesaba çekilmeden önce, dünyada iken hesabınızı görünüz ve tartılmadan önce kendinizi tartınız!

Hadîs-i şerîf

Bir kimse fakirin borcunu ödeyeceği zamanı uzatırsa, her gün için o kadar sadaka sevabı kazanır.

Hadîs-i şerîf

Bir kimsenin çocuğunu terbiye etmesi ve ona edep öğretmesi, her gün bir miktar sadaka vermesinden daha hayırlıdır.

Hadîs-i şerîf

[url]www.turktakvim.com/[/url][/color][/b]

11.01.2008 - dutkmd

Günün Hadis-i Şerifi

[b][color=green]Evlerinizde Kur’ân-ı kerîm çok okuyunuz! Çünkü Kur’ân-ı kerîm okunmayan evin hayrı az, şerri çok olur ve ailenin geçimi daraltılır.

Hadîs-i şerîf[/color][/b]

11.01.2008 - dutkmd

Günün Hadis-i Şerifi

Ebza oglu Abdurrahman(r.a) der ki bir gün Resulullah (s.a.v.)bir hitabette bulunurak müslümanlardan bazi gruplari övdü sonra söyle buyurdu:
-Ne oluyor da bazi toplumlar komsularina fikih ve ilim ögretmiyor .onlara ögüt vermiyor ve onlara iyiligi emredip kötülükten sakindirmiyor? ne oluyor bazi toplumlarada komsularindan ilim ve fikih ögrenmiyor ve onlardanögüt dinlemiyorlar?
´a yemin ederimki ya bilen bir toplum komsusuna ilim ve fikih ögretir ona ögüt verir ve iyiligi emredip kötülükten meneder bilmeyenbir kavim de komsularindan ilim ve fikih ögrenir ve nasihat dinler yahut mutlaka cezalarini dünyada verilmesine dua ederim sonra Resulullah (s.a.v.)hutbeden inince Ashaptan bazilari

-Resulullah(s.a.v)bunlarla kimleri kasdetti dersiniz?diye birbirlerine sordular.birisi:
-Es´arileri kastetti onlar fakih bir kavimdi komsulari ziraatla ugrasan ümmi ve kaba bedevilerdi-diye cevap verdi bu söz Es´ari´lere ulasinca Resulullah (s.a.v.)á gelerek.
Ya Resulullah bir kavmi övdün bizi yerdin sucumuz ne dir? dediler Resulullah(s.a.v.) da

-Ya bir kavim komsularina ilim ögretir.onlara ögüt verir iyiligi emreder kötülükten sakindirir bilmeyen kavim de bilen komsularindan ilim ögrenir ve ögüt dinler yahut cezalarinin dünyada verilmesi icin dua ederim deyince:
-Ya Resulullah!baskalarini biz mi uyaracagiz ögrenmek isterlerse öretiriz dediler Resulullah (s.a.v.)sözünü tekrarladi onlar da

-baskalarini bizmi uyaracagiz sözlerini tekrar ettiler Resulullah (s.a.v.) ücüncü defa ayni sözü tekrar edince Es ari ler:
-bize bir sene mühlet ver dediler.Resulullah da kendilerine konsularina fikih ve ilim ögretmek ve onlara vaaz ve nasihat etmeleri icin bir sene mühlet verdi daha sonra Resulullah (s.a.v.) su ayeti okudu

-Israilogullarindan küfredenler.isayanlari ve haddi asmalari yüzünden Davud ve Meryem oglu Isa diliyle lanete ugradilar bu baskaldirmalari ve asiri gitmelerindendir birbirlerinin yaptiklari fenaliklara mani olmuyorlardi yapmakta olduklari ne kötü idi

-Ilim konusunda birbirinize ögüt veriniz sizden birinin ilminde hiyanet baskalarina yararli olmamasi malinda hiyanet edip zekat ve sadakasini vermemesinden daha kötüdür mutlaka bunlari size soracaktir

hadislerle islam

08.12.2007 - talib

Günün Hadis-i Şerifi

iki kimse vardir ki ü Teälä kiyamet günü onlara
rahmet nazariyla bakmaz akrabasiyla.
münasebeti kesen ve kötü komsu.

(hadis-i serif.deylemi.el-firdevs)

02.12.2007 - talib

Günün Hadis-i Şerifi

[color=red]Allah celle celaluhu buyuruyor ki: [b]"Şüphesiz ben, yer yüzünde yaşayanların isyanlarından dolayı onlara ceza vermek istediğimde: Evlerim olan mescidleri maddi ve manevi onarıp şenlendirenlere; Sırf benim hoşnut olmam için birbirini çıkarsız sevenlere; Seherlerde gerek kendilerinin, gerek diğer insanların işledikleri günahlar için Allah'tan (bağışlanma) dileyenlere bakıyorum ve azabımı yeryüzünden (bunlar sebebiyle) çeviriyorum. [/b][/color]Hadis (Beyhaki).

14.11.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[color=darkblue][b]Duaların sonunda Amin demek, alemler Rabbi Allah'ın, mü'min kullarının dillerindeki mührüdür. [/b][/color]
Hadis (İbn-i Adiyy).

14.11.2007 - zhümeyra

Konular