32 yorum 2. sayfa

Günün Hadis-i Şerifi

[color=indigo][b]Şüphesiz ki, Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri vardır. Ümmetimin yaptıkları duaları ve gönderdikleri selamları, onlar bana ulaştırırlar.[/b][/color]
Hadis-i Şerif

14.11.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[color=green]Hz. Selmân (radıyallâhu anh) anlatıyor:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

[size=18px]"Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder."

[/size][/color]

11.11.2007 - naz

Günün Hadis-i Şerifi

7253 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: "Hased (çekememezlik) hayırları yer bitirir, tıpkı ateşin odunu yeyip tükettiği gibi. Sadaka hataları söndürür, tıpkı suyun ateşi söndürmesi gibi. Namaz, mü'minin nürudur. Oruç ateşe karşı perdedir."

10.11.2007 - d_karahan

Günün Hadis-i Şerifi

Ebu Hureyre'nin (r.a.) bildirdiğine göre: [color=green][b]Akra b. Habis Peygamber'i, Hasan'ı öperken görmüş de; benim on çocuğum vardır, onlardan hiçbirini öpmedim dedi. Bunun üzerine Allah Resulü (a.s.): "Şüphesiz ki merhamet etmeyen merhamet olunmaz"[/b][/color] buyurmuşlar. Müslim, Fedail, 65 (ll, 1808

25.10.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
[color=green][b]Kim haksız olduğu bir münakaşayı terkederse kendisine cennetin kenarında bir ev kurulur. Haklı olduğu bir münakaşayı terkedene de cennetin ortasında bir ev kurulur.[/b][/color]Tirmizi, 1994

21.10.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

Ebu Hureyre Hazretleri Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:

[color=blue][b]Kim zorda kalan bir müslümanın durumunu kolaylaştırırsa (mesela, borcu hususunda onu sıkıştırmazsa)
Allah da dünya ve ahirette ona kolaylıklar ihsan eder.[/b][/color]
(Müslim, Zikir, 38; Ebu Davud, Edeb, 60; Tirmizi, Kuran, 10; İbn Mace, Mukaddime, 17, Sadakat, 14; Müsne

09.10.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
[color=green][b]Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse kimin hicreti Allah'a ve Resulüne ise, onun hicreti Allah ve Resulünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikahlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir.[/b][/color]Müslim

04.10.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[color=green][b]Resulullah (sav) buyurdular ki:[/b]

"Allah arzı yarattığı zaman, arz sallanmaya (tıpkı bir hurma ağacı gibi sağa sola) yalpalar yapmaya başladı, bunun üzerine dağlarla onu sabitleştirdi ve böylece arz istikrarını buldu.

Melekler dağların şiddetine hayrette kaldılar. [b]"Ey Rabbimiz!"[/b] dediler, "dağlardan daha şiddetli bir mahluk yarattın mı?"[b] "Evet," [/b]buyurdu.

[b] "Demiri yarattım." [/b]"Demirden daha şiddetli bir şey yarattın mı?" dediler. [b]Hak Teala: Evet" [/b]dedi. [b]"Ateşi yarattım" [/b]

"Ateşten daha ağır bir şey yarattın mı?" diye yine sordular. [b]Hak Teala: "Evet," [/b]dedi, [b]"suyu yarattım!" [/b]

"Sudan daha şiddetli bir şey yarattın mı?" dediler. [b]Hak Teala tekrar cevap verdi:[/b] [b]"Evet, rüzgarı yarattım."[/b]

"Rüzgardan daha şiddetli birşey yarattın mı?" diye yine sordular. Hak Teala: [b]"Evet insanoğlunu yarattım"[/b] dedi ve devam etti:

[b]"Eğer o, sağ eliyle sadaka verir, sol eli görmeyecek kadar gizlerse (daha şiddetlidir)." [/b][/color]

02.10.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

ilim ikidir biri dilde olandir ki bu Allahu teaäla´nin yaratiklarina bir delildir,digeri kalb de olan ilimdir iste faydasi olan ilim de budur(128)

01.10.2007 - talib

Günün Hadis-i Şerifi

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

[color=brown][size=18px]"Beni gören veya beni göreni gören bir müslümana ateş değmeyecektir."[/size] [/color]

Tirmizi, Menakıb (3857).

30.09.2007 - naz

Günün Hadis-i Şerifi

[b][color=red]Üç sıfat vardır ki, bunlar kimde bulunursa, Allah o kimseyi himayesine alır ve onu Cennete koyar. Bunlar: Zayıflara yumuşak davranmak, anne ve babaya sevgi ve hürmet, emri altındakilere iyilikle muamele etmekdir.[/color][/b]Tirmizi, Kıyame 48

21.09.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[color=green][b]Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.[/b][/color]Tirmizi, Cihâd 3

21.09.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[b]''mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır.iyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır.yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır.yoldan taş,diken.kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır''

''bir müslüman diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden;insan,hayvan ve kuşların yedikleri şeyler,o müslüman için sadakadır.''[/b]

20.09.2007 - masalperisi

Günün Hadis-i Şerifi

[color=green][b]Ademoğlu sabaha erdi mi,[/b] bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız" derler.
(Tirmizi, Zühd 61)

[b]Allah bir kulu sevdi mi,[/b] onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.

Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.
(Ebu Davud, Büyu 27)

[b]Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" [/b]diye emretti."[/color]
(Buhari, Nikah 111

20.09.2007 - zhümeyra

Günün Hadis-i Şerifi

[i][size=18px][color=brown]Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

"Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz."

(Tirmizi, 807)[/color][/size][/i]

19.09.2007 - naz

Konular