Ben Kürtlüğümden bıkmışım

Bir konuyu sakız gibi çekiştirip uzatınca dikkat çektiğine inandığımız için ben de Ağrı’yı magazin gibi çekiştirip uzatmaya karar verdim. Kim bilir, belki faydası olur.

Ağrı’da toz havada asılı duruyor, şehir her odası dökülen sefil perişan ev gibi. Yoksul mahallelere akşam iniyor. Yıkık dökük evlerin rast gele tuğla yığınlarının arasında karaltılar halinde çocuklar koşturuyor. Küçük Nurten’le böyle tanışacağız. Mahalleli tarafından hayır için ortaklaşa onarılan bir çıplak evin briketlerine oturarak konuşacağız. Babası olmayan evin tek Türkçe konuşanı Nurten. Baba yaşarken büyük kızlarını okula göndermemiş. Nurten babası öldüğü için okula gidebiliyor. Felaket aynı zamanda hayır da getirmiş.

Duru bir çocuk sesinin, benzersiz bir gülümseme ile ‘daha akşam yemeğini yemedik’,

‘Boyalarım, resim defterim olsun istiyorum ama annem alamıyor. Almak istediğini biliyorum, onun çok üzüldüğünü bildiğim için artık istemiyorum’ demesini öyle sıradan basit bir söyleşi gibi algılayamıyorum. Ağrılı Nurten’in yoksulluğu mızmızlanmadan şikayetsiz bir gerçeklik gibi tanımlamasından büyüleniyorum. Çocukluğunun benzersiz dehası kameramanımız Recep’i ve yönetmenimiz Şükrü’yü ve beni birbirimizden haberdar olmadan ve aynı anda tarumar ediyor.

Evin tek oğlu askere gidince, evin babalığı hükmen Nurten’e geçmiş. Nurten kalacakları yeri ayarlıyor, evin aylık toplam elli milyon lira, yeni para ile elli liralık bütçesini yönetiyor. Nurten Kürtçe’den başka dil bilmeyen annesini ve okuması yazması olmayan ablalarının tercümanı. Nurten mutsuzluğun resmini müthiş bir estetikle çiziyor. Ne ben, ne Recep, ne Şükrü bir senfoni gibi hızla yükselen tınısından silkinip çıkamıyoruz.

Boğazımız kuruyor, sesimiz titriyor. Ömrümde ilk kez yoksulluk değil, bir çocuk dehanın gelişigüzel çöplüğe atılmış hayatı içimi acıtıyor. O çocuğun yeteneklerini, önündeki tuğlalar çekildiğinde gelebileceği yeri birbirimize söylemeden birlikte hayal ediyoruz. Bir mücevherin bir bataklığa atılmasını seyreder gibi seyrediyoruz Nurten’i.. Nurten Öğretmen olup Ağrı’da kalmak istiyor. Bir kadına müsaade edilmiş en yüksek meslek öğretmenlik. Hayalleri orada sınırlanmış. Kendisinden şanslı kızlar büyütmek istiyor.

Çekim bitiyor, avucuma para sıkıştırdım, Nurten’e vereceğim. Karanlıkta Recep’le Şükrü’nün avuçlarına sıkışmış paraların da terlediğini fark ediyorum. Tek başıma olmadığımı da. Üçümüz de mahcup para uzatamıyoruz Nurten’e..

Ertesi sabah gün ışığında da mahalleyi çekmek için yeniden gidiyoruz. On yedi yaşlarında bir genç kız geliyor yanımıza. ‘Size teşekkür etmek istiyorum, Nurten’lere yardım ettiğiniz için,’ diyor. ‘ Çok ihtiyaçları vardı.’

Bunu söyleyen genç kızın da zor bir hali olduğu belli. Yoksulluk kendi içinde tasniflenmiş. Az yoksul çok yoksula öncelik tanıyor.

‘Okuyor musun’ diye soruyoruz. ‘Bizim Kürtler okula mı gönderirler?’ diyor. ‘Göndermezler mi?’ diye soruyoruz. ‘Tabi göndermezler’. ‘Bunu kameraya söyler misin?’ diye soruyoruz. ‘Söylemem,’ diyor. Bizim Kürtler zaten okula göndermiyorlar, bir de kameraya söylersem bana neler ederler?’

Israr etmiyor, ayrılıyoruz. Kaderini etnik kimliğinin sürüklediğini düşünüyor olmalı ki arkamızdan bağırıyor. ‘ Ben Kürt olmaktan bıkmışım. Ben Kürtlüğümden bıkmışım’.

Ağrı’da biz kendi yolumuza devam ediyoruz. Kürt olmaktan bıkmış genç kızla, dehası bataklığa gömülmüş çocukla bir daha hiç karşılaşmayacağımızı biliyoruz. .

Gazetecilik böyle bir şey. Bütün öfkelere haksızlıklara teğet geçip, tarafsız kalmak!

Ayşe Önal (Star,28.9.2005)

33 yorum

tamam arkadaşlar ortamın daha fazla gerilmemesi için konuyu kilitlicem ama bazen neden rahat durmuyorlar türkiyede istedikleri gibi yaşıyorlar dediğimde celininde aşağıda alıntı yaptığım cevabını alıyorum onlara verilen söz yerine getirilmedi.bu konuda hakkın keceemre daha fazla bilgin varsa cevabını özel mesajdan atarmısın..

[quote="celin"][color=green]
ben kisaca söyle özetlesem.
İSTİKLAL SAVAŞI döneminde türkler ve kürtler bir olarak düsmanlara karsi savasmistir.ancak kürtler söz verilen topragi alamamis yani devletin kurucu unsuruna kürt halkini eklememiştir.
[/color][/quote]

Aslında benim kürtlerin neden ülkesi yok diye sorduğumda şunu demek istedim nerdeyse bütün ırkların bir ülkesi var sadece kürtlerin yok ve azımsanmayacak kadarda çok fazlalar..

birde her kürt=pkk değildir

gerçi bunu sizlerde belirttiniz..

son olarak şunu söylemek istiyorum benim en yakın ve çok sevdiğim arkadşım kürttü ama maalesef kazık yedim ondan buna rağmen genelleme yapıp bütün kürtler kötü demem çünkü bu her ırk için geçerlidir iyileride var kötüleride

Sonuçta hepimiz müslümanız kardeşiz zaten dinimizde ırk ve dil ayırmı yoktur..

hepimize birlik beraberlik kardeşlik ve barış dolu günler diliyorum..

26.07.2007 - su misali

Evet konunun kilitlenmesi çok yararlı olacaktır Müslümanım diyen vatanına milletine sahip çıkan namusuna sahip çıkan bütün insanlar benim kardeşimdir kim olursa olsun aksi şartlarda vatanımı çık sevdiğim için bazen karşımdakini kırabiliyorum...

26.07.2007 - keceemre

[quote="keceemre"]Türkün Türkden baska yoktur sozüne neden kzıyorsun evet doğrudur yoktur ama biz o lafı soylerken sizi dostumuz içerisine katıp ayrım yapmıyoruz ama sizin aklınız baska yerde biz o sözü yumnanlılara ermenilere ruslara ve ingiliz emperyalist güçlere karşı soyledik osözde biz sizi ayırmadık türkün türkden baska dostu yok derken bu sizin içinde geçerlidir çünki sizde tc vatandasısınız Ama bu sozden kıllandığına gore seninde demek istediğin ve yapmak istediğin birşeyler var demektir...[/quote]
kardesim size katiliyorum biz sadce pkk dan bahsettik kürt kökenli müslüman kardeslerimizden deyil bunu burada ayiralim,saygilarla bunu uzatmayada gerek yok bunu moderetör den rica ediyorum kilitlesin biz burada pkk yi deyil islamiyeti ve ögreneyecegimiz hayat sartlari ve hizmetler ile islamiyetten bilgiler icin burdayiz dag anasitini tartismak icin deyil

26.07.2007 - talib

Türkün Türkden baska yoktur sozüne neden kzıyorsun evet doğrudur yoktur ama biz o lafı soylerken sizi dostumuz içerisine katıp ayrım yapmıyoruz ama sizin aklınız baska yerde biz o sözü yumnanlılara ermenilere ruslara ve ingiliz emperyalist güçlere karşı soyledik osözde biz sizi ayırmadık türkün türkden baska dostu yok derken bu sizin içinde geçerlidir çünki sizde tc vatandasısınız Ama bu sozden kıllandığına gore seninde demek istediğin ve yapmak istediğin birşeyler var demektir...

26.07.2007 - keceemre

1071 yılında yapılan malazgirt savasında kürtler savaşmamışlardır anadolu selçuklu devletindeki Türk cengaverleri savaşmıştır.Ancak çanakkalede beraber savaşışızdır bu doğrudur o donemden sonrada asuri ayaklanması dersim ayaklanması olmuştur yani bazıları bizle omuzomuza savasırken bazılarıda o haldeyken bizi arkamızdan vurmuştur seni bizimle omuz omuza savasanlardan umuyorum

26.07.2007 - keceemre

Sana kürtsün diye kimse birşey dmedi tereyağı gibi üste çıkma bana açıkla ya istiklal savasında soz verdiğimiz toprakları beni delimi etmeye çalışıyorsun sinsice propoganda yapıyorsun neymiş kürtler fakirmiş fukaraymı hür değilmiş bu sozlerle basladın sozverilen topraklardan çıktın ayağını denk al kardeşim :xbirde duygu somurusu yapıp belki anlarlar diye yazdım diyorsun ben anlamam bizden toprak talep eden bir anlayışı asla anlamam senin çok tehlikeli biri olduğunu düşünüyorum ancak iftira atmak istemem kul hakkına girmek sitemem soylemlerinin hepsi yanlış ifadelerle dolu bu ifadeleri kabul edecek bir türk bulamazsın

26.07.2007 - keceemre

Sen benim kardeşimsin herşeyden once din kardeşimsin ancak apo şerefsizi ve onu destekleyenler hiç bir zaman benim kardeşim değildir 30bin insanı olduren kişi zaten dinden çıkmış kişidir o seninde kardeşin olabilir benim asla ve asla kardeşim değildir

26.07.2007 - keceemre

Celin kardeşim hata üzerine hata yapıyorsun istiklal savasında söz verilen topraklar nedir açıklarmısın lütfen ...Birdefasında sevr anlaşmasında geçmiştir kürt özerk bolgesi diye bu antlaşma daha sonraki lozan antlaşmasıyla yani 3 yıl sonra yapılan antlaşmayla rafa kalkmıştır ingilterenin sevrde dayatması su idi butun ırak benim olacak kürtlere özerklik verilecek ama benim mandam olucak sn bugun hürsen 3 yıl sonra yapılan lozan antlaşması sayesindedir ancak halan 1 gurub kürt gurubu hala sevre gidip her sene sevri kabul edin diye eylem yapıyorlar düşünsene sen ingiliz mandası altında ne yapacaktın adın celinmi yoksa hilarry mi olacaktı vs vs apo benim gozumde maymundur 30bin insanı olduren ytaktaki bebeklere bile acımayan bir insan insan olamaz ancak maymun olur bana sakına bir daha onları savunma !!!

26.07.2007 - keceemre

[quote="nisyan"]

Rabbimiz buyuruyor:
[color=red][b]Bütün müminler kardeştir.O halde, [her ne zaman araları açılırsa] iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ki O'nun rahmetine nail olasınız.
[/b]”[/color] (Hucurat 10)

[color=red][b]O halde, müminler içinden iki grup çatışırsa onlar arasında barışı sağlayın; ama sonra, iki [grup]tan biri diğerine haksız şekilde davranırsa, [davranışı]nı Allah'ın buyruğuna uygun hale getirinceye kadar, haksızlık yapan taraf ile mücadele edin; (yaptıklarından) vazgeçerlerse adil bir şekilde aralarını bulun ve [onlara] eşit davranın: çünkü Allah, eşit davrananları sever! [/b][/color](Hucurat 9)

Rasulullah buyuruyor:
[color=red]“[b]Müminlerin, birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada, birbirlerini korumada misali, bir cesede, bir vücuda benzer ki, cesedin herhangi bir uzvu rahatsız olsa, hastalansa, cesedin diğer uzuvları da bundan muzdarib olurlar ve uykusuz kalır, ateşler içinde yanarlar.” [/b][/color]

[color=red][b]"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanin kardesidir ve böylece bütün Müslümanlar

kardestirler. Bir Müslümana kardesinin kani da, mali da helal olmaz. Fakat malini gönül hoslugu ile vermisse

o baskadir.[/b][/color] (veda hutbesi)

[color=red]"[b]Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap

olmayana, Arap olmayanin da Araap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda

en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir.

"Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'in kitabi ile idare ederse, onu

dinleyiniz ve itaat ediniz.

"Suclu kendi sucundan baskasi ile suclanamaz. Baba, oglunun sucu üzerine, oglu da babasinin sucu üzerine

suclanamaz[/b][/color].(veda hutbesi)

Müslümanın kardeşlik düsturu islamdır.Her müslüman önce müslümandır.Sonra türktür,kürttür,ermenidir,araptır,almandır v.s.Bunu unutuyoruz.

Rabbim hepimize ümmet olma bilinci versin.

Amin[/quote]

başka söze ne hacet paylaştığın için teşekkürler nisyan

celin kardeşim Allah hepimizden razı olsun

26.07.2007 - su misali

Bu yazıyı buraya eklerken böyle bir tartışmaya mahal versin diye eklemedim.Ve bu yazıda ırkçılıkla alakalı birşey yok ki tartışma nasıl buralara gelebildi anlamadım.Demek ki kimi kimselerin niyeti bozuk.Keşke biz şunu gerçekten anlayabilsek:

Rabbimiz buyuruyor:
[color=red][b]Bütün müminler kardeştir.O halde, [her ne zaman araları açılırsa] iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ki O'nun rahmetine nail olasınız.
[/b]”[/color] (Hucurat 10)

[color=red][b]O halde, müminler içinden iki grup çatışırsa onlar arasında barışı sağlayın; ama sonra, iki [grup]tan biri diğerine haksız şekilde davranırsa, [davranışı]nı Allah'ın buyruğuna uygun hale getirinceye kadar, haksızlık yapan taraf ile mücadele edin; (yaptıklarından) vazgeçerlerse adil bir şekilde aralarını bulun ve [onlara] eşit davranın: çünkü Allah, eşit davrananları sever! [/b][/color](Hucurat 9)

Rasulullah buyuruyor:
[color=red]“[b]Müminlerin, birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada, birbirlerini korumada misali, bir cesede, bir vücuda benzer ki, cesedin herhangi bir uzvu rahatsız olsa, hastalansa, cesedin diğer uzuvları da bundan muzdarib olurlar ve uykusuz kalır, ateşler içinde yanarlar.” [/b][/color]

[color=red][b]"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanin kardesidir ve böylece bütün Müslümanlar

kardestirler. Bir Müslümana kardesinin kani da, mali da helal olmaz. Fakat malini gönül hoslugu ile vermisse

o baskadir.[/b][/color] (veda hutbesi)

[color=red]"[b]Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap

olmayana, Arap olmayanin da Araap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda

en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir.

"Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'in kitabi ile idare ederse, onu

dinleyiniz ve itaat ediniz.

"Suclu kendi sucundan baskasi ile suclanamaz. Baba, oglunun sucu üzerine, oglu da babasinin sucu üzerine

suclanamaz[/b][/color].(veda hutbesi)

Müslümanın kardeşlik düsturu islamdır.Her müslüman önce müslümandır.Sonra türktür,kürttür,ermenidir,araptır,almandır v.s.Bunu unutuyoruz.

Rabbim hepimize ümmet olma bilinci versin.

Amin

26.07.2007 - nisyan

[color=green]kecemre kardesim türk kürt afrikali benim gözümde zaten herepimiz kardesiz. burda önyargili davraniyorsun birde tek tarafli. ayrica bir elestiri yaparken lütfen insanlara maymun ve sayre diye hakaret etmeyelim, benim yorumumdan hic öyle bir söz okudun mu.o kadar cok yorum yazdin ki hangi birine yetiseyim bilemedim, detayina girip sana cevab vermeyi düsünmüyorum, cünkü bu sadece tartismayi alevlendirir.burda dikkat ederseniz konu bir kizin "kürtlügümden biktim" demesi, yani gelismemis bir toplumun sorununu yansitiyor.
kecemre kardesim sen benden cok daha üstün bilgilisin, bu sorulan soruyu da cevablayabilirsin, yanlis anlasilacak birsey birakmadin ortada.

ben kisaca söyle özetlesem.
İSTİKLAL SAVAŞI döneminde türkler ve kürtler bir olarak düsmanlara karsi savasmistir.ancak kürtler söz verilen topragi alamamis yani devletin kurucu unsuruna kürt halkini eklememiştir.

"Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" dedi bir kardesimiz.

bense. "Türk'ün Türk'ten başka dostu vardır,Malazgirt'ten bu yana Kürtler Türklerle dosttur" diyorum.

Dünya binlerce çiçekli kültür bahçesidir. hic bir kültüre yasak koyulamaz, koyulmamali.

herkes ayni düsünceyi tasimak zorunda degil, bakiniz ailece bu konuda yipratici seyler yasadik, burda anlatip kendimi acindirmak falan istemiyorum, yapmam da,ama ben yine ön yargili davranmiyorum, bütün türkler iyidir diye birsey yok, bütün kürtler iyidir diye birsey de yok, herepimiz insaniz sonucta.

burda kürdüm diyerek birilerini kirdiysam kusuruma bakmayin, aslinda baslarda baya teredüt ettim, ilk yorumumu yazayim mi diye, bu kadar tepki alacagimi tahmin etmistim, ama insan hali, belki anlarlar diyorsunuz kendi kendinize.

gencc ve su misali kardeslerime tesekkür ediyorum, allah sizden razi olsun.

sevgiler[/color]

25.07.2007 - celin

[quote="su misali"]arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum kürtlerin neden ülkesi yok bilginiz var mı?

buarada celin kardeşim burda rahat olabilrsin kesinlikle kürt olduğun için herangi bir sorun yaşamicaksın..hepimiz kardeşiz ırık ayırımı yoktur bizde[/quote]

evet aynısı gibi katılıorum ben bildiklerimi yazdım kürt devleti nden yok sorusunuda cevaplardım ama celinarkadaşım beni yanlıanlayabilir Türk Kürt kardeştir...

25.07.2007 - keceemre

arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum kürtlerin neden ülkesi yok bilginiz var mı?

buarada celin kardeşim burda rahat olabilrsin kesinlikle kürt olduğun için herangi bir sorun yaşamicaksın..hepimiz kardeşiz ırık ayırımı yoktur bizde

25.07.2007 - su misali

Kürtlere karşı olan önyargıyı maalesef burdada gördüm. Kardeşelrim yapmayınız bizler Müslümanız. Irkçılık dinimizde yoktur. Bu konularda genelleme yapmakta hiç doğru değildir. Nice Kürtü Bazı Türklere değişirim. Lütfen Elhamdülillah Müslümanmıyız? Evet.. Tamamdır bitmiştir

25.07.2007 - gencc

AYRİYETTEN NEHİR KARDEŞİM BU YAZDIKLARIM SANA DEĞİLDİR AYRILIKÇI KÜRTLEREDİR EĞER SEN KIRDIYSAM OZURDİLERİM AMA DÜŞÜNÜN BU ÜLKEDE BİRTEK KÜRTLER FAKİR VE YOKSUL DEĞİLDİR BU ÜLKEDE KÜRTLER HER YERE GELE BİLMEKTEDİRLER BAKAN OLURLAR BAŞBAKAN OLURLAR SAVCI OLURLAR HAKİM OLURLAR SEN ALMANYADA YASIYORMUSUN SOYLE OZAMAN BAKALIM ORDA BU SOYLEDİKLERİM RAHAT BİRŞEKİLDE OLABİLİYOMUSUN BANA KÜZEY IRAKTAKİ KÜRTLERDEN BAHSEDİYORSUN İNAN ONLARIN SENİ DÜŞÜNDÜĞÜ YOK ONLAR KENDİNİ DÜŞÜNEN KUKLADIRLAR AMERİKAN VE YAHUDİ KUKLALARI ONLAR NEREDE MENFEAT VARYA ORAYA YAKLASIRLAR SADDAMDAM BİZE SIĞINDILAR ŞİMDİDE GOYA BİZDEN AMERİKAYA SIĞINIYORLAR BİZ HALEN ELEKTİRĞİ VERİYORUZ O ÜLKEYE NEDEN ORADA YAŞAYAN HALKTA BİZİM KARDEŞİMİZDİR DÜŞÜNCESİYLE ŞAHSEN BEN KARSIYIM VERİLMESİNE VE YİYECEKLER HERŞEYLERLER tÜRKİYEDEN tÜRKİYE OLMASA ORADA YASAYAN İNSANLAR BOĞULURKAYBOLUR KENDİ İÇİNDE KARGAŞA ÇIKAR AMA TÜRKLER OLARAK BİZ HALEN DOST ELİMİZİ UZATIYORUZ UNUTMAYALIMKİ TÜRKELİ DOSTA HUZUR DÜŞMANADA KORKU VERİR UMARIM BUNZAMANA KADAR UZATTIĞIMIZ DOST ELİ DÜŞMAN ELİ HALİNE GELMEZ BUNUN İÇİNDE AYRILIK İSTEYEN KÜRTLER FAZLA ŞANSLARINI ZORLAMAZ LEYLA ZANA MAYMUNU GİBİ İNSANLAR ÇIKMAZ BU ÜLKEDE AHMET TÜRK GİBİ İNSANLAR ÇIKMAZ ADAM SOY ADINA HAKARET EDİYOR O SAYADI SANA YAKIŞMIYOR ASLINDA AHMET ORANGUTAN OLMALIYDI SOYADI VE DİĞER AYRILIK İSTİYEN LER BU BOYLE GİTMEZ SİZDE BİLİYORSUNUZ ŞEHİT OLAN HER ASKERİMİZ SİZE aLLAH TARAFINDAN MÜSEBET KARŞILIĞINDA OLACAKDIR 1915 VE ONCESİ BİZ FİLİSTİNİ KORUDUK YEMENİ MISIRI KORUDUK HEPSİ BİZİ ARKAMIZDAN VURDU 60 KİŞİLİK TÜRK GURUBU PEYGAMBBER EFENDİMİZİN MEZARI ŞERİFİNİ TAM 3 AY BOYUNCA KORUDU OSMANLI DEVLETİ ASKERLERİNE ÇEKİL EMRİ VERDİĞİ HALDE O TÜRK EVLADLARI ORAYI DÜŞMAN İNGİLİZ VE FRANSIZ HALKIYLA BİRLİKTE İŞBİRLİKYAPAN ARAPLARA KARSI 3 AY MÜCADELE VERDİ AÇ KALDI SUSUZ KALDI HİÇ BİR ARAP YARDIM ETMEDİ ÇÖLDE BÖCEKLERİ YEDİ YEMEK VERMEDİLER İŞBİRLİKÇİLER VE 3 AY BOYLE DEVAM EDİLDİ ŞİMDİ ALLAH ONLARI LANETLEDİ İKİ YAKALARI BİR ARAYA GELMİYOR YEMEN OYLE FİLİSTİN OYLE IRAK OYLE ŞLİMDİDE İÇİMİZDEKİ İŞBİRLİKÇİLERE SESLENİYORUM SONUNUZ İNŞALLAH ONLAR GİBİ OLMAZ ALLAH BİLE AFFETMEDİ TÜRKE YAPILANI ALLAH MAZLI-UMUN YANINDADIR YAHUDİLERLER AMERİKA İLE İSRAİL İLE DOST OLANIN DEĞİL

25.07.2007 - keceemre

Konular