CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ VE YAPILACAKLAR

Günlerin ve gecelerin efendisi olan cuma günüyle,cuma gecesi yapılacak olan bazı amellerin faziletlerini(bu konuda çok hadisi şerifler vardır,bir kaçını zikr edeceğiz) beyan etmeye çalışacaz inşallah

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Güneşin üzerine doğduğu günlerin en hayırlısı cuma günüdür,çünkü Adem(aleyhisselam)o günde yartılmıştır.o gün cennete sokulmuştur ve o günde cennetten çıkarılmıştır.Tövbesi o gün kabul olmuştur.Kıyamette o gün kopacaktı.

[b]FAZİLETLERİ... [/b]

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Allah'u Teala her cuma günü altı yüz bin kişiyi cehennemden azad eder.

peygamber efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Cuma günü,günahsız geçerse,haftanın diğer günleri de öyle geçer.

peygamber efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma gününün sabah namazını cemaatle kılarsa o kişinin mağfiret olmayacağını zannetmiyorum.

peygamber efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma günü boy(gusül)abdesti alırsa geçmiş on günlük günahları mağfiret olur

[b]YAPILACAKLAR [/b]

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Cuma gününde ve gecesinde bana çok salat okuyun,böyle yapana kıyamet gününde,şahit ve şefaatçi olacağım.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Parlak gecede ve nurlu günde bana çok salat edin,çünkü sizin salatlarınız bana arz edilmektedir.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma günü ve gecesi,bana yüz kere salat okursa,Allah'u Teala onun ahiret isteklerindenyetmiş,dünya hacetlerinden de otuz olmak üzere yüz arzusunu yerine getirir ve size hediyeler geldiği gibi,o salatları da bana arz edecek meleği Allah'u Teala bu hususta görevlendirir.Şüphesiz benim ölümümden sonraki ilmim,sağken bilmem gibidir.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma gecesi kehf suresini okursa,kendisiyle Kabe arası o kişi için nur gibi parlar.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma gecesi,Duhan suresini okursa,yetmiş bin melek o kişi için sabaha kadar istiğfar eder.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma gecesi veya günü Duhan suresini okursa,Allah'u Teala kendisine cennette bir köşk yapar.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Cuma gecesi,Duhan suresini okuyan,sabaha affolunmuş olarak çıkar.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Her kim cuma gecesi Bakara ve Ali İmran surelerini okursa ona yedinci ket gökle,yedinci kat yer arası kadar sevap verilir.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Cuma gecesi Yasin suresini okuyan,mağfiret olunur.

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem)bir hadiste buyurdularki:Cuma gecesi(bir rivayet cuma günü)Yasin ve Saffat surelerini okuyan kişiye Allah'u Teala hazretleri dileklerini verir...

2 yorum

[quote="abıhayat"]a.r.o çok güzel bir paylaşım yapmışsınız rabbim inş bizleri cumanın feyzinden sebeblenen kullarından eyler a.ro paylaşım için hayırlı cumalar tüm herkeslere selam ve dua ile[/quote]

amin kardeşim, Allah sizden de razı olsun.

cumanız mübarek olsun.

Mevlam dua ve ibadetlerimizi kabul eylesin.

24.08.2007 - naz

a.r.o çok güzel bir paylaşım yapmışsınız rabbim inş bizleri cumanın feyzinden sebeblenen kullarından eyler a.ro paylaşım için hayırlı cumalar tüm herkeslere selam ve dua ile

24.08.2007 - abıhayat

Konular