kalbimiz tekliyo"

[size=18px]kalbimiz tekliyo"


Dünyada her yıl 35 milyon kişi kalp hastalığından hayatını kaybediyor. Uzmanlar, genetik yapının, şekerin, hipertansiyonun, yanlış beslenmenin ve sigaranın kalp hastalıklarını tetiklediğine dikkat çekiyor. Bunların başında; kalbi besleyen damarların daralması, kalp yetersizliği, kalbin performansının % 30’un altına inmesi, kalbin sol karıncığının çıkış yerini kapayan hastalıklar ve doğuştan olan rahatsızlıklar geliyor. Meselâ; çok alkol içenlerde kalbi besleyen damarların genişlemesinden dolayı kalp büyüyor ve rahatsızlık başlıyor. İyi beslenmeli. Enerjisi bol, besleyici yiyecekler ve zeytinyağlı gıdalar alınmalı. Fast Food’lardan kesinlikle kaçınmalıdır. İnsanlar sebzelerden, meyvelerden uzak duruyor. Bunlara bir de hareketsizlik ve sigara eklendiğinde hastalıklar kaçınılmaz oluyor.

Stres, alkol, sigara, problemler, uyuşturucular, hareketsizlikler, şeker, hipertansiyon ve spordan uzak durmalar üst üste konursa ani ölümler yakaya yapışır. Kalp hastalıklarının % 90’ı genetiktir.

Maltepe Belediyesi ile Marmara Üniversitesinin ilçedeki 53 622 öğrenci üzerinde yaptığı sağlık taraması şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Ülkemizde ilk defa bu kadar geniş kapsamlı yapılan sağlık taramasında, öğrenciler 21 farklı muayeneden geçirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda öğrenciler arasında % 66.47 diş, % 6.2 göz, % 4 ortopedik, % 2.3 kalp problemi olduğu anlaşıldı. Uzmanları asıl endişelendiren % 2.3’lük kalp rahatsızlığı oldu. size]türkiye takvimi


Sağlıklı Yasam