Abdülhamid Han ve 360 din adamı

Cennetmekân Abdülhamid Han, 24 Nisan 1909 yilinda tahttan indirilmisti. Abdülhamid Han'i rahmetle anarken, Mehmet Yahya Kutluoglu\'nun, babasi Mehmet Hanefi Kutluoglu'nu anlattigi kitabindan Abdülhamid Han'a ait bir hatirayi nakletmek istiyorum.

Kavelar köyü Sisogullari'ndan Nuh Efendi, saray hatiralarini babama anlatir, padisahtan sitayisle bahsederdi. Nuh Efendi söyle anlatiyordu:

"Padisah Abdülhamid Han'in kapisinda uzun yillar muhafizlik yaptim. Geceleri sabahlara kadar yüksek sesle Kur'an okur ve hüngür hüngür aglardi. Padisah çok okur ve ilmî incelemelerde bulunurdu. ilme ve âlimlere deger verirdi. Bir Ramazan günü istanbul'daki hocalari iftar yemegine davet etti. Namaz kilindi, yemekler yendi, arkasindan sohbete geçildi. Padisah orada bulunan 360 hocaya dinî bir soru sordu, fakat hiçbirinden cevap alamadi. Padisah, sorusuna cevap alamadigi için hiçbir hocayi azarlamadi, kimseyi küçümsemedi.

Nazik bir ifade ile söyle dedi: 'Siz bu meselenin cevabini veremeyecek derecede bilgisiz degilsiniz. Hepiniz ilim erbabisiniz. Ancak öyle anlasiliyor ki, sizde kitap eksikligi vardir. Filan kütüphanede filan kitabin su sayfasinda bu sorunun cevabi kayitlidir. O kitabi incelerseniz cevabi bulacaksiniz.' (Burada söz konusu edilen sorunun ne oldugunu, kütüphanenin ve kitabin adini babamin söyleyip söylemedigini hatirlamiyorum.)

Padisah çogu sahsi parasindan olmak üzere cami, mektep, medrese, hastane, çesme, köprü gibi toplam 1552 eser yaptirmistir. Ahlaki güzel, dinine bagli, yüksek edep ve haya sahibi, âlim, adaletli, milleti için gece gündüz çalisan, düsmanlarina bile iyilik yapan, esine az rastlanan bir devlet adamiydi. Otuzüç yil maharetle koca imparatorlugu idare etmisti. Devrinde kadri kiymeti bilinmemistir. Tahttan indirilmesinin üzerinden on yil geçmeden, imparatorlugun dörtte üçü elden çikmistir.

Padisahi tahttan indiren ittihat ve Terakki Firkasi\'na mensup olup padisaha düsmanlik eden filozof Riza Tevfik ve Süleyman Nazif, hakikatleri, padisahin büyüklügünü, icraatinin ne kadar yerinde oldugunu anlayinca çok pisman olmuslardi. Pismanliklarini sonradan asagidaki siirleriyle dile getirmislerdi.

Nerdesin sevketli Abdülhamid Han
Feryadim varir mi barigahina
Ölüm uykusundan bir lahza uyan
........................... bak günahina.
-
Tarihler adini andigi zaman
Sana hak verecek ey koca sultan
Bizdik utanmadan iftira atan
Asrin en siyasi padisahina
-
Divane sen degil meger bizmisiz
Bir çürük iplige hülyalar dizmisiz
Sade deli degil edepsizmisiz
Tükürdük atalar kiblegahina
-
Milliyet davasi fiska büründü