Haram Yemeyen Ordu!

[b][color=blue]Osmanlı ordusunun, İslam'ı tek bir bayrak altında toplamak gayesiyle Mısır seferine giderken Gebze yakınlarındaki bağlık-bahçelik bir arazide mola verdiğinde Yavuz Sultan Selim bütün askerlerin heybelerini aratmış ve hiçbirinde meyve cinsinden birşey çıkmaması üzerine ellerini Ulu Dergah'a kaldırıp :

"Allahım, sonsuz şükürler olsun. Bana haram yemeyen bir ordu lutfettin. Eğer askerimin içinde tek bir kişi sahibinden izinsiz bir meyve yeseydi ve ben bunu haber alsaydım Mısır seferinden vazgeçerdim." diyerek Rabb'ine sonsuz hamd ü senalarda bulunmuştur![/b][/color]

2 yorum

Talan Edilen Mirasımız

[b][color=green]Şanlı Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazinin mübarek anası Hayme Hatunun Domaniç’teki türbesini ulu hakan Abdülhamid Han'ın, ecdadına hürmetinin ifadesi olarak büyük bir itina ile tamir ettirip pencerelerini atlas perdelerle kaplattırmış ve zeminini de Hereke dokuması muhteşem bir halı ile, döşetmiştir.

Daha sonraları iş başına gelen Halk Partisi döneminde ise o muhteşem halının türbeden gasp edilerek, partinin İnegöl ilçe yöneticilerinin kapılarına paspas yapılmış ve atlas perdeler de kaymakamlık binasında kullanılmıştır.[/color] [/b]

29.07.2007 - naz

Ağaca Asılan Zekat Parası

[b][color=darkred]Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamamış
Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

"Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazmıştır.

Ve bu kese üç ay kadar o ağaçta asılı kalmıştır.[/color][/b]

29.07.2007 - naz

Konular