Hastalıklardan korunmanın 12 yolu

İçinde bulunduğumuz mevsim itibarıyla girip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalık kapımızı çalabilir ve gerek bedensel olarak gerekse de sosyal olarak pek çok risklerle karşı karşıya kalabiliriz.

Özellikle son dönemde gündemde olan ve dünya çapında salgına yol açan H1N1 virüsü nedeniyle yaşamsal bazı risklerle de karşılaşabiliriz. Oysa ki, tüm bu risklerle karşı karşıya kalmamak ve doğru beslenme tercihleriyle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak oldukça mümkün… Peki, nasıl beslenmeliyiz ki hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluşturabilelim? Alman Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Aran, besinlerle güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturabilmenin pratik yollarını şöyle anlattı:

Doğru besin tercihi önemli!

Hem sağlıklı hem de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için yapmamız gereken tek şey, vücudunuz için gerekli besin öğelerini belirlemek ve doğru besinlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Çünkü birçok hastalık vücudunuzun bağışıklık sisteminin düşmeye başladığı dönemde ortaya çıkmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de her geçen gün ortaya çıkan farklı gribal enfeksiyonlar birçok kişinin ölümüne neden olmaktadır. Mevsimsel değişikliklerle birlikte vücudunuzun hastalıklara yakalanma riski de artar. Güçlü bir bağışıklık sistemi için 7’den 70 'e herkesin özellikle tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Kendi başınıza diyet yapmayın!
Kış mevsiminde vücudunuzu hastalıklardan korumak istiyorsanız, gün içerisinde vücudunuz için gerekli olan tüm besin öğelerini tüketmeye çalışınız. Hiçbir besini öğününüzden çıkartmayınız ya da azaltmayınız. Burada kuşkusuz ki diyetteki kişiler için kritik bir durum ortaya çıkmaktadır. Diyet yapan kişiler diyet programını mutlak surette diyetisyen eşliğinde yapmalı ve kendi başlarına diyet programı yapmamalıdırlar. Eğer diyetisyene gidecek maddi imkanları yoksa ve de fazla kiloya sahiplerse, diyete 5 ay için ara vermelidirler. Bu kişiler katı diyet listelerinden uzak durmalı ve vücutlarının bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye çalışmalıdırlar.

İşte bağışıklık kalkanı oluşturmanın 12 yolu:

1-Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için antioksidan olarak görev yapan A, C, E vitaminlerini ve beta karoteni günlük beslenmeniz içerisinde bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir.

2-Limon, portakal, greyfurt, dolma biber, enginar, brokoli ,maydanoz içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

3-Zeytinyağı, ceviz, ayçiçeği yağı, badem, fındık içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

4-C ve E vitamini bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olduğu kadar vücudu birçok kanser türüne karşı da koruyucu rolü vardır.

5-Turuncu, yeşil ve kırmızı sebze ve meyvelerde bol miktarda beta karoten bulunmaktadır. Bu besinler de bağışıklık sistemi hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kansere karşıda koruyucu etkisi vardır.

6-Gün içerisinde demir ve çinko yönünden zengin besinleri tüketerek vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

7-Demir yönünden zengin besinler; özellikle kırmızı et, kuru kayısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler... vb.

8-Çinko yönünden zengin besinler; tam tahıllar, ekmek, et, balık, ceviz… vb.

9-Kış aylarında hafta da en az 2 kere balık tüketmelisiniz. Balık Omega 3 ve Omega 6 yönünden zengindir. Balığı ızgara, buğulama veya fırında pişirerek tercih edebilirsiniz.

10-Gün içerisinde su tüketiminizi arttırınız.

11-Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve yerine bitkisel çay tercih edebilirsiniz. Özellikle C vitamini yönünden zengin kuşburnu çayı içebilirsiniz.

12-Egzersiz ve hareketlilikle de vücudunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilirsiniz.


Sağlıklı Yasam