Varna zaferi

Sultan İkinci Murâd, Macaristan'la 12 Temmuz 1444 târihinde 10 senelik barış (Segedin) antlaşması imzâladı ve tahtı, oğlu ikinci Mehmed'e bırakarak Manisa'ya inzivâya çekildi. Bunu fırsat bilen Kardinal, Macar kralı La-dislas'a, "Hıristiyanların Türklere verdikleri sözde durma mecburiyetleri yoktur." diyerek Segedin Antlaşması'nın mürekkebi kurumadan (takriben 50 gün sonra; İtalyan, Alman, Macar, Leh, Sırp, Ulah vs.lerden yeni bir ordu teşekkül ettirerek harp ilân ettiler.
Bunun üzerine İkinci Murâd, ordunun başına geçti. Osmanlı ordusu, 9 Kasım 1444 akşamı Haçlı ordularının karşılarında idi. Haçlı ordusu 80 bin, Osmanlı ordusu, 40-50 bin asker kadardı.
Sultan İkinci Murad Hân, Segedin Muâhedenâmesi'ni bir mızrakla teşhir ettirip ve Muradtepe olan tepe üzerine dikmiştir. Sabah namazını kılmış ve "Yâ İlâhî! Mü'min kullarını, benim günâhımın çokluğundan dolayı küffâr elinde zebûn etme! İlâhî, Habîbln hürmeti için ümmetini sen sakla, sen mansur u muzaffer eyle!" diye dua etti. Sultan İkinci Murad Hân'ın sabahın erken saatlerinde verdiği emirle taarruz başladı. Her iki taraf da bütün güçlerini ortaya koyuyor ve ölesiye harp ediyordu. Zaman ilerledikçe düşman eriyordu. Bu arada Rüstem isminde bir yeniçeri, kral Ladislas'ın atını mızrakla yaraladı, at düşüp kral yere yuvarlandı, başı kesilerek mızrağa geçirildi ve Segedin Sulh Antlaşması'nın asılı olduğu mızrağın yanına dikildi. Gün batarken muhârebe parlak bir zafer ile sona ermiş bulunuyordu.
Harp meydânını dolaşan Sultan Murad, Haçlı cesetlerini göstererek "Bakınız, içlerinde bir yaşlı, ak sakallı adam yok; hepsi genç!" dedi. Derviş kumandanlardan Azel Bey "Padişahım! Bunların içinde akıllı, ak sakallı bir adam olsaydı bu işe girişirler miydi?" diye mukâbele etti.
Sultan üç gün Varna sahrâsında kaldı. Yaralılar toplandı. Şehîdler defnedildi. Zafernâmeler yazıldı. İlk zafer-nâme Edirne'de bulunan Sultan Mehmed'e gönderildi. Memlûk Sultanı Çakmak, cuma hutbesinde halifenin isminden sonra Su|tan Murad Hân'ın ismini de okutarak bu zaferi İslâm âlemine ilân etmiştir

4 yorum

Varna zaferi

[quote="keceemre"]Birkerede bizim fazla onların eksik olduğu savaş gormedim :lol: :lol: :lol:
Ecdadımız Allah için savaştığı için savaşlarında daima muzaffer olmuştur.Şuanki ordumuzda çok güçlüdür lakin maneviyat bakımından aynı güç yoktur ben ordumuzun maneviyat bakımındanda güçlü olmasını istiyorum[/quote]

31.07.2007 - talib

Varna zaferi

Birkerede bizim fazla onların eksik olduğu savaş gormedim :lol: :lol: :lol:
Ecdadımız Allah için savaştığı için savaşlarında daima muzaffer olmuştur.Şuanki ordumuzda çok güçlüdür lakin maneviyat bakımından aynı güç yoktur ben ordumuzun maneviyat bakımındanda güçlü olmasını istiyorum

31.07.2007 - keceemre

Varna zaferi

Teşekkür ederiz

31.07.2007 - yolcu

Varna zaferi

Alllah Allah galeyana geldim nerde bnm kılıcum kalkanum

üstadım eline koluna sağlık okadar güzel anlatmışınki bnide bir anda o günleride o anları yaşamak istedim valla

selametle :D

22.07.2007 - c0r3

Konular