Ben Kürtlüğümden bıkmışım

Bir konuyu sakız gibi çekiştirip uzatınca dikkat çektiğine inandığımız için ben de Ağrı’yı magazin gibi çekiştirip uzatmaya karar verdim. Kim bilir, belki faydası olur.

Ağrı’da toz havada asılı duruyor, şehir her odası dökülen sefil perişan ev gibi. Yoksul mahallelere akşam iniyor. Yıkık dökük evlerin rast gele tuğla yığınlarının arasında karaltılar halinde çocuklar koşturuyor. Küçük Nurten’le böyle tanışacağız. Mahalleli tarafından hayır için ortaklaşa onarılan bir çıplak evin briketlerine oturarak konuşacağız. Babası olmayan evin tek Türkçe konuşanı Nurten. Baba yaşarken büyük kızlarını okula göndermemiş. Nurten babası öldüğü için okula gidebiliyor. Felaket aynı zamanda hayır da getirmiş.

Duru bir çocuk sesinin, benzersiz bir gülümseme ile ‘daha akşam yemeğini yemedik’,

‘Boyalarım, resim defterim olsun istiyorum ama annem alamıyor. Almak istediğini biliyorum, onun çok üzüldüğünü bildiğim için artık istemiyorum’ demesini öyle sıradan basit bir söyleşi gibi algılayamıyorum. Ağrılı Nurten’in yoksulluğu mızmızlanmadan şikayetsiz bir gerçeklik gibi tanımlamasından büyüleniyorum. Çocukluğunun benzersiz dehası kameramanımız Recep’i ve yönetmenimiz Şükrü’yü ve beni birbirimizden haberdar olmadan ve aynı anda tarumar ediyor.

Evin tek oğlu askere gidince, evin babalığı hükmen Nurten’e geçmiş. Nurten kalacakları yeri ayarlıyor, evin aylık toplam elli milyon lira, yeni para ile elli liralık bütçesini yönetiyor. Nurten Kürtçe’den başka dil bilmeyen annesini ve okuması yazması olmayan ablalarının tercümanı. Nurten mutsuzluğun resmini müthiş bir estetikle çiziyor. Ne ben, ne Recep, ne Şükrü bir senfoni gibi hızla yükselen tınısından silkinip çıkamıyoruz.

Boğazımız kuruyor, sesimiz titriyor. Ömrümde ilk kez yoksulluk değil, bir çocuk dehanın gelişigüzel çöplüğe atılmış hayatı içimi acıtıyor. O çocuğun yeteneklerini, önündeki tuğlalar çekildiğinde gelebileceği yeri birbirimize söylemeden birlikte hayal ediyoruz. Bir mücevherin bir bataklığa atılmasını seyreder gibi seyrediyoruz Nurten’i.. Nurten Öğretmen olup Ağrı’da kalmak istiyor. Bir kadına müsaade edilmiş en yüksek meslek öğretmenlik. Hayalleri orada sınırlanmış. Kendisinden şanslı kızlar büyütmek istiyor.

Çekim bitiyor, avucuma para sıkıştırdım, Nurten’e vereceğim. Karanlıkta Recep’le Şükrü’nün avuçlarına sıkışmış paraların da terlediğini fark ediyorum. Tek başıma olmadığımı da. Üçümüz de mahcup para uzatamıyoruz Nurten’e..

Ertesi sabah gün ışığında da mahalleyi çekmek için yeniden gidiyoruz. On yedi yaşlarında bir genç kız geliyor yanımıza. ‘Size teşekkür etmek istiyorum, Nurten’lere yardım ettiğiniz için,’ diyor. ‘ Çok ihtiyaçları vardı.’

Bunu söyleyen genç kızın da zor bir hali olduğu belli. Yoksulluk kendi içinde tasniflenmiş. Az yoksul çok yoksula öncelik tanıyor.

‘Okuyor musun’ diye soruyoruz. ‘Bizim Kürtler okula mı gönderirler?’ diyor. ‘Göndermezler mi?’ diye soruyoruz. ‘Tabi göndermezler’. ‘Bunu kameraya söyler misin?’ diye soruyoruz. ‘Söylemem,’ diyor. Bizim Kürtler zaten okula göndermiyorlar, bir de kameraya söylersem bana neler ederler?’

Israr etmiyor, ayrılıyoruz. Kaderini etnik kimliğinin sürüklediğini düşünüyor olmalı ki arkamızdan bağırıyor. ‘ Ben Kürt olmaktan bıkmışım. Ben Kürtlüğümden bıkmışım’.

Ağrı’da biz kendi yolumuza devam ediyoruz. Kürt olmaktan bıkmış genç kızla, dehası bataklığa gömülmüş çocukla bir daha hiç karşılaşmayacağımızı biliyoruz. .

Gazetecilik böyle bir şey. Bütün öfkelere haksızlıklara teğet geçip, tarafsız kalmak!Ayşe Önal (Star,28.9.2005)

güzel bir paylaşım demekle geçilmez gerçekten.burda duyarlılığınız ve insancıl,merhametli olma yönleriniz söz konusu......gerçekten bu paylaşımınız çok güzel. size ve yazarada çok teşekkür. yöremizde cereyan ettiği için çok ilgimi çekti...sağolun

saygılar...

yaşanılanların cahillikten başka hiç bişeyle alakası yok.okula gönderilmeyen,nasıl geçineceğiz ne yapacağız demeden boyuna evlat sahibi olan,körü körüne kin duygularını içine yerleştirip,aklını fikrini saptırmanın başka hiç bir açıklasması olamaz.türk kürt alevi sünni laz her kim varsa şu memlekette elinizi vicdanınıza koyun ne yaptık ülkemiz için,ne kadar kullandık aklımızı.kimse doğarken milletini ırkını seçemez ama dinini inancını nasıl yaşayacağını seçme aklı vermiş ALLAH.bölücükle bir yere varmaya çalışan bu vatanın suyunu içimiş evlatlar ne yazıkki kürt deyince aklıma siz geliyosunuz.gelin çeki düzen verin kendinize bu ülke hepimizin.

Yıllarca Kürtlerle aynı toprakları paylaştık kardeşçe yaşadık taki Amerika aramıza girene kadar. Irkçılık dinimizce hoş görülmeyen bir kavramdır. Bizim için Müslümanlık ön planda tutulmalıdır. PKK denen şeyde Kürtlele alakalı değildir. Lütfen yanlış anlaşılıpda karıştırılmasın. PKK nın başındaki insanlar Ermenidir ve ABD nin önderliğinde ortaya çıkmıştır.Tarihi okumuşsanız muhakkak bilirsiniz; Ermenilerin Türkleri katl ettiğini ama bu Ermeni Soykırımı (!) ile yanlış lanse ediliyor. Ruslar Ermenileri kışkırtıp milliyetçilik duygularını ön plana çıkardılar. Sonra Rusya daki yeni rejim den sonra Rusya çekilince Ermeniler o topraklara yerleştiler ve akıl almaz cinayetler işlediler. Bir çok toplu Türk mezarlıkları vardır doğuda. Giderseniz muhakkak Ağrı Van o bölgelerde bu hikayeleri dinlemenizi tavsiye ederim. Çok zor bir şekilde ancak durdurulmuş ve birçoğu Trenle sürülmüştür bu esnada hava şartlarından ölen Ermeniler bu olayı kendi lehlerine çevirerek önceki katliamları mevzu bile etmeden Ermeni Soykırımı yalanını ortaya çıkarmıştır. Şimdide aynı şeyi Kürtler ile Türkler arasında sıcak savaş ile uygulamaya çalışıyorlar. İçten çökertme planları geliştiriliyor. Kürtler ise (birçoğu) bu durumdan memnun değil ve bu şekilde anılmaktan rahatsızlar. Hatta Türkiyenin batısına doğru gelelim. "İç Anadolu Bölgesi" hatta Konya.. Bu bölgelerde ise DOĞU tamamen karartılmış Türkünüde kürtünüde PKK ile eş tutuyorlar. Ben bunlara şahit oldum kardeşlerim. Cahil diyorum bundan kimse alınmasın ama gerçekten CAHİL bir milletiz ve hep At Gözlükleri ile dolaşıyoruz. Gerçekleri bilmek veya öğrenmek ise lüzumsuzluk gibi geliyor. Sonra da batı şunu etti batı bunu etti. Unutmayın batı medeni değil... Batı sizin o gözünüzde büyüttüğünüz kadar mükemmel değil. Onlara tuvalet adabını temizliği ve daha bir çok şeyi bizim atalarımız öğretti. Batı liderleri bir çoğu sevmesede Peygamber Efendimizin( sav) in, Sahabelerin, Halifelerin ve Osmanlı Padişahlarının liderliğini örnek almakta. Bizse tarihimii gözümüze kapatmış onların güya medeniyetinden bahsediyoruz. Sonra işte bizleri böyle birbirimize düşürüyorlar.Kürt Türk müş.... Kürtlerde de hata yok değil hani onlarında bir çoğu bizim milliyetçi olduklarını idda eden gençlerimiz gibi havanın atmosferine göre yön değiştirip duruyor. Allah-ü Teala ırkçılıktan bizleri uzak tutsun. Dinimize Allah muhafaza zarar bile gelebilir. Biz elhamdülillah Müslüman mıyız? ŞÜKÜR...Olay bitmiştir. Yanılıyor muyum? (sürçi lisan ettiysem affola) Teşekkürler kardeşim

sevgi ve muhabbetlerimle
gencc

ben kürtlügümden bikmadim....ama kürtdüm diyememekten biktim.

allaha sükür almanyada yasiyorum, burda az cok türklerden kürtdüm diyince tepki görsemde, hicbirzaman kürtdüm demekten cekinmicem.
ben türk kimligini tasimiyorum cünkü, cünkü benim ayri bir dilim var....ama bunlar elbette türklerle baris icinde yasamamiza engel degil. ben herseyi karsilikli olarakl görüyorum...haksizlik, yanlislar varsa, her iki tarafta var.
bir tarafa bütün sorumlulugu yüklemek yanlis! kabul ediyorum, cogu kürtler cahil, yoksulluk icinde yasiyor....neden peki?
türkce bilmedikleri icin kendilerini gelistiremiyorlar, zaman sanki durmus onlar icin,bir gelisme yok.dogu da ki hayatin imkanlari sartlari iyi degil sonucta.
hala ve hala türkiyede kürtdüm diyemiyor insanlar, buda haksizlik oldugunun bir göstergesi.....bu tepkileri anliyormuyum peki? evet anliyorum, ama tek tarafli tepkiler, milliyetcilik duygusuyla yönetilmis tepkiler, oysa benim karsimda benim gibi etten kemikten bir insan var diye bakilmali. irkcillik ayrimi yaparak kimse kendini daha üstün veya üst sirada görmemeli,.
bu durum aslinda cogu kisilerin sandigindan daha karisik ve bilgi isteyen bir sorun.daha detayina girmeden benim demek istedigim kürtdüm demekten cekinmek istemiyorum, insanlarin beni yanlis anlamisindan biktim bir nevi, beni ayrim yapmiyorum, sadece sen türküm diyorsun bende kürtdüm diyorum ama ikimizde insaniz! neden özümden vaz gecmemi istiyorsunuz demek geliyor icimden.....


sevgiler....saygilar

Kürt bir cumhurbaskani bile cikarmis bir ülkede ne gibi irkcilik ayrimi olabilir :wink:

Almanyada yasayipta almanca bilmiyen bir o kadar türk var. ikinci sinif vatandas. Bunlara bizzat sahidim ve yasiyorum. Türkiyedeki kürtler bizden iyi türkce konusuyor. Onlarin dil sorunu yok. Bir kürt türkiyede bir türkten daha özgür yasiyor. havadan atmiyorum dogu bölgesinde yasamiz gezmis görmüs bir kisi olarak bunu söylüyorum. Oralara verilen tesvik maddi yardimi batidaki ler alin teri ile kazaniyor.. bir baraj yapimindan bile devleti nasil dolandirdiklari o paralarla nasil mercedesler aldiklarini bizzat baraj seritinde yaptigim gezilerde yerli halkindan dinledim..

bu gercekleri unutmamak lazim..

:wink:

sevgili kürt kardeşlerim, türkiyeye haksızlık ediyorsunuz.

pkk canlarımıza mallarımıza ırzımıza kastetmedikçe sizden yana bir sıkıntımız olmadı. sizinle konuşurken çok masumsunuz ama saman altından çok sular yürüttü ırkınız.

türkiyeye ihanet etti bir kısmınız.

adam yerleştirdiniz yıllarca ülkenin çeşitli yerlerine, emelinize kavuşmak için çok sinsi ilerlediniz. şimdi ise emelinize kavuşmak üzere hissediyorsunuz. artık rahatça ben kürdüm diyebilirsiniz öyle değil mi?

oysa ırakta ırk ayırımı yapmaksızın müslüman kardeşlerimize zulmedilince en çok bizim canımız yandı. en çok biz üzüldük müslüman kardeşlerimiz için.

ama sinsi planlar içinde amacınız yine kürt devleti kurmaktı ve bunun için türkiyenin bir kısmını da yüzyıllardır istiyorsunuz. toprak için tüm değerlerinizden vazgeçtiniz. amerikaya köle oldunuz. pkk para ile asker topladı sizden, siz para için yaşadığınız topraklara ihanet ettiniz. pkk müslümanların hem canına hem malına hem de ırzına kastetti. şimdi de ülkemizi bölmek istiyorlar. ne dersiniz seyirci mi kalalım?

bunları yapan bir kısmınızdı. gördüğümüz kadarıyla.

neyse mevzu çok uzayacak. şuanda gelişen olayların etkisiyle içimdekileri tutamadım. hakkınızı helal edin.

selametle.

sevgili kardeslerim, hicbirsey sizin anlattiginiz kadar basit degil, derinliklere girmek istemiyorum, cünkü burda da problemli, sorun yaratan bir kisi olarak gözükmek istemiyorum.

naz kardesim, türkiyeye ihanet etti diyorsun, bu senin düsüncen.....benim su anda türkiyede degilde almanyada olmamin sebebi zaten benim kürt olmam.
dikkat ettim de siz biz diye konusuyorsunuz.
bizim hatalarimizdan bahs ederken neden biraz da kendinizde aramiyorsunuz sucu. kürtce konusmak yasakti, kürtdüm demek yasakti...aksitaktirde bir kac yilini demirli pencereler ardinda gecirirsin, ben sahidim.sandiginiz gibi hersey adil degildi. elbette savasa karsiyim, nasilki türklerin icinde vijdansizlar var, kürtlerin arasindada var, insaniz sonucta.
ayrica herkesin gözlemleri ayri, bir kürt olarak hem türk hemde kürt haberleri izliyorum, her önüme geleni kabul etmeyip sorguluyorum, bunu sizede tavsiye ederim....BIZ DEGERLERIMIZDEN VAZ GECMEDIK, ASLA.
burda daha fazla gerginlik yaratmak istemiyorum, bunlar sizin düsünceleriniz, saygi duyuyorum.

sevgiler

Bu konuda soylenecek çok şey var ama kalp kırmaktan korkuyorum 1915 ve oncesi ermenileri nasıl kışkırttılarsa şimdide kürt vatandaşlamızı kışkırtıyolar her ne olursa olsun bu oyunlara glmememiz lazım bir Türk olarak kürtlerde benim kardeşimdir ve sonsuza dek oyle kalacak ancak pkk gibi ve ona destek veren her kim olursa karşısında evbediyen bizi bulacak hepimiz kardeşiz ayrılırsak daha kolay parçalanırız birikten dirlik doğar sadık millet olarak adlandırdıkları wermeniler bile kışkırdılaak bizim 1 numaralı düşmanımız olmuştur 1915 ve sonrası ozellikler ermeni vatandaşlarımız oarada yasayan kürt vatandaşlarımızı öldürmüş evlerini yakmış ve daha çeşitli zorbalıklar yapmıştır ozamanki adıyla istanbul hükümeti ise bu olayların artmasından dolayı orada yasayan kürt vatandaşlarımı korumak için tecrit politikası uygulamıştır ne varki günümüzde bazı pkk ve ona destek veren pkk sempatizyanı insanlar onlarla birlik olma aşamasındadır .

almanyadaki kürt kardeşim hepm aynı sözler biz türkçe bilmediğimiz için geri kaldık geri kalmak zorunda bırakıldık.almanyadasın almanca biliyormusun?evet.neden çünki insanlar almanca konuşuyor.resmi işlemler devletin resmi diliyle gerçekleşiyor.burasıda türkiye cumhuriyeti.resmi dilide türkçe.eğer türkiyede yaşayıp türkçe öğrenemediyseniz bu bizim sorunumuz değil.kaldıki hepiniz türkçeyi biliyorsunuz.ALLAH korusun ırkçılık müslümanlıkta kabul edilemez.kaldıki insan olarak dinin gereğini bırak kimse buna mmüsade etmez.hiç birimiz ırkımızı anamızı babamızı doğacağımız yeri kendimiz seçmedik.ve hiç birimiz seçilmişler oarak doğmadık.türk olduğum için mutluyum.kürt olsaydım ki olabilirdim asla gocunmazdım.mühim olan dindir.insanların akıllarıyla seçtikleri dindir.ve biz din kardeşiyiz.haa şayet olmasaydık şayet farklı bir inanca sahip olsaydınızyine bişey farketmezdi.gayrimüslümlerin tarihten bu yana rahat ettikleri yer önce osmanlı sonra türkiye olmuştur.YARADILANI SEVERİZ YARADANDAN ÖTÜRÜ.bu ülke hepimizin.bize düşen aramıza nifak tohumları ekmeye çalışan (sebep ne olursa olsun)kim varsa onlara prim vermemektir.ALLAH a emanet ol

ben kürtlügümden bikmadim....ama kürtdüm diyememekten biktim.

allaha sükür almanyada yasiyorum, burda az cok türklerden kürtdüm diyince tepki görsemde, hicbirzaman kürtdüm demekten cekinmicem.
ben türk kimligini tasimiyorum cünkü, cünkü benim ayri bir dilim var....ama bunlar elbette türklerle baris icinde yasamamiza engel degil. ben herseyi karsilikli olarakl görüyorum...haksizlik, yanlislar varsa, her iki tarafta var.
bir tarafa bütün sorumlulugu yüklemek yanlis! kabul ediyorum, cogu kürtler cahil, yoksulluk icinde yasiyor....neden peki?
türkce bilmedikleri icin kendilerini gelistiremiyorlar, zaman sanki durmus onlar icin,bir gelisme yok.dogu da ki hayatin imkanlari sartlari iyi degil sonucta.
hala ve hala türkiyede kürtdüm diyemiyor insanlar, buda haksizlik oldugunun bir göstergesi.....bu tepkileri anliyormuyum peki? evet anliyorum, ama tek tarafli tepkiler, milliyetcilik duygusuyla yönetilmis tepkiler, oysa benim karsimda benim gibi etten kemikten bir insan var diye bakilmali. irkcillik ayrimi yaparak kimse kendini daha üstün veya üst sirada görmemeli,.
bu durum aslinda cogu kisilerin sandigindan daha karisik ve bilgi isteyen bir sorun.daha detayina girmeden benim demek istedigim kürtdüm demekten cekinmek istemiyorum, insanlarin beni yanlis anlamisindan biktim bir nevi, beni ayrim yapmiyorum, sadece sen türküm diyorsun bende kürtdüm diyorum ama ikimizde insaniz! neden özümden vaz gecmemi istiyorsunuz demek geliyor icimden.....


sevgiler....saygilar


HAYIR EFENDİM TÜRK KİMLİĞİ TAŞIYOSUN DİLİNDE TÜRKÇE TC VATANDAŞI YAZIYOR KİMLİĞİNDE VE RESMİ DİLİN TÜRKÇE
SENİN ÖZÜNDEN VAZGEÇ KİMSE DEMİYOR ARKADASIM KÜRT OLABİLİRSİN AMA BENİM KİMLİĞİM TÜRK DEĞİL DİLİM TÜRKÇE DEĞİL DİYEMEZSİN BU ANCAK KARŞINDAKİ İNSANI KIŞKIRTMAK OLURNEDEN GÜRCÜ OLAN İNSAN LAZ OLAN İNSAN VE DİĞERLERİNEDEN SENİN GİBİ DİLLENDİRMEYE GEREK DUYMUYOR ERMENİLER BİLE BEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİĞİNE SAHİBİM VE DİLİM TÜRKÇE DERKEN SEN NEDEN BOYLE BİRŞEY DEMEYİ KENDİNDE GÖRÜYOSUN ANLAMAK İMKANSIZ AÇMIKALDINIZ AÇIKDAMI KALDINI BENİM BURAD ARABAM YOKKEN ADAMIN SONMODEL JİPİ VAR MERSEDESİ VAR BIRAKIN ARTIK BU YOKSUL AYAKLARINI İÇ ANODLUDADA İNSANLAR YOKSUL ERZURUMDADA YOKSUL KARADENİZDEDE YOKSU KİMSE NEDEN YOKSULLUĞU BAHANE EDİP OLDUĞU YERDE HIR ÇIKARTMIYOR NANKÖRLÜK HİÇ VE HİÇ YAKIŞMIYOR BUGUN T.C DE 7 ADET KÜRT KÖKENLİ BAKANIMIZ VAR HERTÜRLÜ HAKLARDAN YARARLANILIYOR NEDEN HALA BİZ ÖZGÜRLÜK DEMOKRASİ İSTİ,YORUZ DİYORSUNUZ BEN BİLE SİZİN GİBİ ÖZGÜR DEĞİL YEMİN EDERİMKİ leyla zananın DEDİKLERİNİN 3 DE 1 İNİ DESEYDİM SUANDA OLUNCEYE KADAR HAPİZ YEMİŞTİM KÜRDİSTANI KUR TÜRKİYEYİ BÖL DEDEĞİ ZAMAN O ÖZGÜRBİRİDEĞİLMİ YETER ARTIK BU PALAVLARI HERKESİN HAKETTİĞİNİ BULUR KURDİSTANI KUR DİYEN AŞAĞILIKDA BULACAK DAHA NİCELERİ LÜTFEN İYİCENE DÜŞÜNELİM BİZ HİÇ BİR ZAMAN NEFRET DUYMUYORUZ ANCAK ARANIZDAKİ BAZI BOLÜCÜLER DEVAMLI OLARAK KIŞKIRTMA İŞLİNE YAPIYORLAR ALMANYADA BUGUN NİCE PKK KAMPLARTI VAR BUNLARI ORDAKİ KĞRTLER DESTEKLEMEZSE NASIL ORADA O ŞEKİLDE KAMPLAR KURACAK BİR STATYUMU DOLDURACAK VE MAYMUN BAŞININ RESMİNİ ASICAK ALLAH HEPİMİZE AKIL FİKİR VERSİN HELE BU ÜLKE ÜZERİNDE BOŞ AMELLERİ OLAN İNSANLARA DAHA ÇOK AKIL VE FİKİR VERSİN

[quote="celin"]ben kürtlügümden bikmadim....ama kürtdüm diyememekten biktim.

allaha sükür almanyada yasiyorum, burda az cok türklerden kürtdüm diyince tepki görsemde, hicbirzaman kürtdüm demekten cekinmicem.
ben türk kimligini tasimiyorum cünkü, cünkü benim ayri bir dilim var....ama bunlar elbette türklerle baris icinde yasamamiza engel degil. ben herseyi karsilikli olarakl görüyorum...haksizlik, yanlislar varsa, her iki tarafta var.
bir tarafa bütün sorumlulugu yüklemek yanlis! kabul ediyorum, cogu kürtler cahil, yoksulluk icinde yasiyor....neden peki?
türkce bilmedikleri icin kendilerini gelistiremiyorlar, zaman sanki durmus onlar icin,bir gelisme yok.dogu da ki hayatin imkanlari sartlari iyi degil sonucta.
hala ve hala türkiyede kürtdüm diyemiyor insanlar, buda haksizlik oldugunun bir göstergesi.....bu tepkileri anliyormuyum peki? evet anliyorum, ama tek tarafli tepkiler, milliyetcilik duygusuyla yönetilmis tepkiler, oysa benim karsimda benim gibi etten kemikten bir insan var diye bakilmali. irkcillik ayrimi yaparak kimse kendini daha üstün veya üst sirada görmemeli,.
bu durum aslinda cogu kisilerin sandigindan daha karisik ve bilgi isteyen bir sorun.daha detayina girmeden benim demek istedigim kürtdüm demekten cekinmek istemiyorum, insanlarin beni yanlis anlamisindan biktim bir nevi, beni ayrim yapmiyorum, sadece sen türküm diyorsun bende kürtdüm diyorum ama ikimizde insaniz! neden özümden vaz gecmemi istiyorsunuz demek geliyor icimden.....


sevgiler....saygilar
[/quot
Ammada ben kürdüm demiyosun ya bide deseyfim kim bilir nasıl olurdu

celin kardeşim kendini geliştirememk sadece kürtlerin problemi değil gördüğün gibi türklerinde problemii....

öncellikle nehir kardesim, evet haklisin kürtler eger türkiyede yasiyorsa, o zaman türkcede bilmek zorundalar, ki bir gelisme istiyorlarsa. bu konuda sana hak veriyorum, ama ne yapayim, anneannem hala türkce bilmiyor, elbette bu kendi sorunu.
kecemre kardesime diyecegim, kürtdüm dedim, cünkü dikkat edersen burdaki konu o, ve bende neden bu kadar tepki aliyorum bunu dedigimde diye bir yorum yazdim. benim ana dilim kürtce ki bu ayri bir dil türkceyle alakasi yok.
dilimi kullanma mi diyorsun anlayamadim.burda zaten bu sorunu cözmeye kalkismadim, sadece lütfen her iki tarafta sucu arayin demek istedim, tek tarafli gördügümüz gibi olmuyor. bende tecrübelerimden, yasanmislardan yola cikarak ön yargili olabilirdim, neticede hic de positif seyler yasmadik ailece bu konuda.
eger hersey bu kadar yolunda gidiyorsa, hersey güllük gülistanlik sa neden peki bu siddet, bu anlasilmamazlik. benim cok türk arkadasim var, kimseye önyargili davranmam, bunu karsi taraftanda beklerim.bakiniz kürtelere türksün diyemezsiniz cünkü iraktada kürtler var, onlarda ben türküm mü desinler.bilmiyorum ama bu benim düsüncem, katilmak zorunda degilsiniz.
cok detayina veya özele girmek istemiyorum, cünkü bu konu hep tartisilmistir ve tartisilacaktir, kimseyi bir konuda ikna etme cabasindada degilim, sadece milliyetciligi ön planda tutmamak gerektigini düsünüyorum.
savasa herzaman hayir... cok canlara kiyiliyor.
bu arada burda aldigim tepkilerede alistim....sizinde elbette kendi tecrübelerinizden yola cikarak düsünceleriniz bunlar, benimkisiyle örtüsmek zorunda degiller.

egerki birseyleri tartisiyorsak seviyeli tartisalim, birbirimizi kirmadan.

allaha emanet olunuz.

kardeşim kimse sana türksün diyemez.çünki sen kürtsün istesende değişemezsin.bunda nereden çıkardı.niyetin illa anlamamaksa bunada ben alıştım.al laflarımı istediğin yere çek.benim vicdanım rahat.kürtler rahat değilmiş.sanki biz güllük gülüstanlığız.kardeşiz dedik olmadı.zeytin dalı uzatmaktan memlekette zeytin ağacı kalmadı.anlayana ne diyim.allaha emanet ol.annaneninde ellerinden öpüyorum.herkes herşeyi bilecek diye bişey yok ne yapalım

nehir kardesim güzel diyorsun da, bana sen kürt degilsin aslinda türksün diyen cok, ben iste burdan cikardim bunu. ben tecrübelerim bunlar.
zeytin dali uzatik diyerek herseyi basitmis gibi gösteriyorsun...öyle olsaydi coktan cözülürdü bu sorun, keske diyorum cözülseydi.
bencede herkes herseyi bilecek diye birsey yok.

hayirli aksamlar


Serbest Kürsü