nasihatlariniza ihtiyacim var...

[b]S.a. arkadaslar.
Birbirinize yaptiginiz samimi yorumlari görünce, bende kayit olup derdimi paylasmayi tercih ettim.

Yurt disinda yasiyorum, 20 yasindayim. Okulumu bitirdim ve diplomami aldim. Simdi ise kendi meslegim üzerine calisiyorum.
7 senedir tanidigim, eskidende ayni okulda okudugum bir cocukla görüsmeye basladim.
Eskiden sadece arkadastik, fakat son 1 yildir onun bana olan ilgisini gördükce bende hoslanmaya basladim.
Benimle ciddi düsündügünü söylüyüncede durumu kendim aileme izah ettim.
Cünkü bu zmn zarfinda ailem bana bi kac kisiyi öneriyordu evlenmem icin.
Ben ise zaman istiyordum, o konusdugum kisiyi daha iyi tanimak icin.
Ama ailem bu cocuga cok karsi.
Meslek egitimini yarida biraktigi icin, babalarimiz 2 yil önce yasanan bi tartismadan dolayi hala birbirlerine soguk olduklari icin.
Baska sebepleride var tabiikide...
Bana sen sevdigin icin o insanin hatalarini göremiyorsun diyorlar. Ama hic inanasim gelmiyor =/
Benim eskisehirli onunda yozgat/kayserili olmasini bile sorun olarak gösteriyorlar.
Ablam sevdigi bi insanla ailemin pek rizasi olmamasina ragmen evlilik yapti ve umdugu mutlulugu bulamadi.
Bende ayni duruma düsmekten korkuyorum. Onlarin rizasiyla olsun istiyorum bu i$.
Ailemle aram acilmaya basladi, en korkdugum seyde bu. Cünkü dinimizde anne ve baba hakkinin ne kdr önemli bi konu oldugunu bilyiorum. Artik disari cikma yasagida getirdiler.
Konusdugum cocuk ise beni cok sevdigini söylüyor... Onada aci cektirmis oluyorum böyle bu belirsizlikden dolayi.
Ne yapacagimi bilemiyorum...
Ayrilmayi denedim bi kac kere ama olmadi, basaramadik, geri görüsmeye basladik.
Sizden ricam bana nasihat edip, dogru yolu görmeme yardimci olmaniz.
Dua ediyorum bol bol, Allah hakkimizda hayirlisini versin diye ama inanin ki zor bi durumdayim.
Bi yanda beni bu yasa getirmis üzerimde cok haklari olan ailem diger yandanda gelecegimi onunla düsündügüm ve cok sevdigim insan...

$imdiden t$k ederim yorumlariniz icin.

Selam ve dua ile...[/b]

5 yorum

Ynt: nasihatlariniza ihtiyacim var...

Cümlemizden razi olsun kardeşim.Sabır ve dua herzaman bizim ilacımız.

Anlayışınız için ben teşekkür ederim.İnş hakkınızda hayırlı olan nasib olur.

dua ile..

05.01.2009 - zambak

[b]Inanin yazdiklarinizdan cok etkilendim. Beni dogru anladiniz, gercekten aileme cok hak veriyorum.
Onlarin yerinde olsam belki bende ayni tepkiyi verirdim, bilmiyorum...
Tekrar cok te$ekkür ederim.
Haklisiniz aslinda alnimin yazisiysa bi $ekil olur elbet.
Belkide aceleci davraniyorum etrafimdaki arkadaslarimin hepsi teker teker evlenince.
Ikide bir bana sevgililerinden gelip bahsettikce...

Herseyi dua ederek zamana birakmak en hayirlisi olucak.
Allah razi olsun.[/b]

05.01.2009 - esen yel

Beni yanlış anlamadığınız için teşekkur ediyorum burada sadece ve sadece kendimce sizin iyiliğiniz için yazmaktayım.

Gerçekten kafanızın çok karışık olduğunun farkındayım kardeşim. :(

**

Hidayeti vermek sadece Rabbim'izin nasibidir.Vesile olabilmekte güzeldir.(helal daire içinde)Ama bunu siz istediğiniz için yapıyorsa ne kadar kalıcı olacaktır bunu Rabbim bilir.Evlilik meselelerinde uzun vadeli düşünülmelidir.Her insan hata yapmış olabilir buna lafım yok Lakin ailenizin okumanın yanı sıra dindar bir kişilik istemesi sizin hem dünya hem ahiret mutluluğunuz içindir.

Evlilik neden tavsiye edilmiştir.İnş evlilik ahireti kazanmamıza bir vesile olacaktır.Hakları ve sorumluluklarını bilmek lazım.
Bugün sizi dinliyor olabilir yarın için bunun garantisi var mı , yada sevginin hep olacağıdan.
Aslında güzel kardeşim ailenize hak vermiyor değilsiniz fakat bazen nefsimiz bize mantıklı gelen meseleleri bastırır.

[b]Herzaman şuna inanmışımdır.Eğer kısmetinizse zaten dönüp dolaşıp sizi bulacaktır.Kısmetiniz değilse ne kadar uğraşsak boş.
Peki eğer kısmetinizse ve sizi dönüp dolaşıp bulacaksa neden bunu helal yolla seçip beklemiyoruz. Kısmetimse harama bulaşmadan dua edip kadere bırakmak daha iyi değil mi ??? (sözüm genele hitaben)[/b]

Kadere bırakıp dua etmeliyiz.Rabbim hakkımızda hayırlı olanı eylesin kardeşim

05.01.2009 - zambak

[b]Amin, cok tesekkür ederim yazdigin yorum icin. Hosbuldum sagol.
Haklisin evet Allah rizasi icin sevmek ve sevilmek gerekir...

Birsey daha eklemek istiyorum:

Ailemin karsi gelisinin bi sebebini yazmadigimi farkettim.

Bu konusdugum kisi eskiden arkadaslarina uyup discoya cok giden birisiydi.
Benimle ciddi bi sekilde konusmaya basladigindan beri birakti bunu.

Ailem: Sana okumus, dindar bi insan yakisir, bu cocuk degil diyor.
Ama aklimda bu cocuk varkende digerlerine hic ciddi bi sekilde bakamiyorum acikcasi...
Beni cok sevdigine inandigimdan belkide... onu yari yolda birakmisim gibi olucam diyede olabilir.

Herseye ikna edebiliyorum onu. Namaza olsun baska camiye gitmesi konusunda olsun.
Bunu kendiliginden yapmasini isterdim ama yinede cok bos bi insan degil. Istemese ben böyleyim diyip kestirip atabilirdi degil mi?
Yoksa ben yine kendi kendimi teselli mi ediyorum?
Bir şeyi çok sevmek, insanı o şeye karşı kör ve sağır yapar. (Hadis-i Şerif)
Gercekten kör ve sagirmi oldum acaba..?

Karma karisik düsünceler icerisindeyim iste... ;([/b]

05.01.2009 - esen yel

Ve aleyküm selam kardeşim öncelikle hoşgeldiniz safalar getirdiniz.

Nasihat haddime asla değildir.Bunu baştan söyleyeyim.

Öncelikle büyüklerimizin görüşlerine fikirlerine her zaman itimat etmeliyiz.Hem tecrübeleri çoktur,hemde ebeveynimizdir.Asla bizim kötülüğümüzü düşünmezler.Bazen insan öyle bir ruhen durum yaşar ki bunları anlayamaz.Sanki sırf sevmedikleri için karşıymış gibi görünmektedir.Oysa ki olayın iç yüzü bu değildir ve ne yazık ki insanoğlu bunun pişmanlığını yaşadıktan sonra onları anlamaya başlar.

İkinci bir mesele ise evleneceğin insanda seçici olmak.(Dinimiz açısından neyi ne derece uygulamakta).Ve tabi sevgi meselesine gelirsek en güzel sevgi Allah rızası için birbirini sevmektir.

Allah Teâlâ; “Benim rızâm uğrunda birbirlerini sevenler için peygamberlerin ve şehidlerin bile imreneceği nurdan minberler vardır” buyurmuştur.(Tirmizî, Zühd 53.)

Allah rızası için olmayan sevgi gerçekten ne sağlam oluyor ne de uzun süreli.Bir evliliği ayakta tutan maneviyattır.

Bir arkadaşım vardı.Bir kişiyi sevdi senelerce konuştuktan sonra nişanlandılar.çok sevdiğini artık kısmetinin onun olduğuna inanıyordu.Takdir i İlahi.Nişanlısı düğüne 3 ay kala (Rabbim rahmet eylesin) vefat etti.aradan yıllar geçti,Bir kaç ay sonra düğünü olacak.

Sadede gelmek gerekirse,hepimiz faniyiz ve Rabbim'in verdiği ömür kadar kuluz.Bu kısacık ömürde Sevmek nedir , ne için sevilir?Bunları iyi düşünmek lazım güzel kardeşim.Ve asla aklınıza gelmesin ki acı çekiyor!Acı çektiriyorum.Bu konuda için rahat olsun eğer acıysa daha önce bir evladının mutsuzluğunu gören bir anne baba daha çok acı çekiyordur.Senden ricam nolur onların korkularını yabana atma.

Sormuşsunuz okuyup bildiklerimce paylaşmak istedim.
sürçü lisan ettiysek affola,

Rabbim yar ve yardımcınız olsun inş.kardeşim,
Rabbim Kendisinin razı olacak evlilik yapmamızı cümlemize nasib eylesin .

Amin.

05.01.2009 - zambak

Konular