Kader yada halk arasında bilinen adıyla Alınyazısı

Es- Selemun Aleyküm Değerli Kardeşlerim,

[b]Kader yada halk arasında bilinen adıyla Alınyazısı:[/b]

Evet değerli kardeşlerim bu konu az çok bildiğimiz ama bazı durumlarda da halk arasında yanlış bilinen konulardandır.

Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Allah' ın kazasının "Levh-i Mahfuz" da yazılı olan kadere daima uygun olarak tecelli edeceği belirtilmiştir.
Herşey baştan belli olmasına rağmen yinede insan iradesinin etkisi ortadan kalkmaz ve yaptığımız yanlışlar, işlediğimiz günahlardan dolayı sorumluluğumuz devam eder.
Aksi takdirde cinayet işleyen bir adam ahirette bu günahından ötürü sorumlu tutulmaz, hesaba çekilmezdi.
Benim düşünceme göre Yüce Allah (cc.) Kaderimizi tayin ederken bize alternatifler sunmuş ve doğru ile yanlış arasındaki yol ayrımında seçimi insan iradesine bırakmıştır ve bence insanı tüm yaradılanların içinde en üstün varlık yapan bu özelliğidir yani iradesidir.

Yani bana öyle geliyor ki işlediğimiz amellere göre kaderimiz şekilleniyor yaptığımız her iş yazılı olan kaderimizin değişmesi şeklinde değil de daha ziyade bizim için varolan alternatiflerden birine müstahak olmamız şeklinde meydana geliyor. Bu da elbette Allah' ın takdiridir.
Gerçi bazen gelişen olaylar insana her nekadar irademiz
dışında oluyormuş gibi görünsede aslında bu ayetlerde açıkça belirtilmiştir

Yüce Allah (cc.) Kur'an-ı Kerim' de şöyle buyuruyor:
[b][i]"Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter." (NİSA/79)[/i][/b]

[i][b]"(Gerek) yeryüzünde ve (gerek) kendi nefislerinizde herhangi bir musibet gelmemiştir ki, bu Bizim onu yaratmamızdan önce kitapta (yazılmış) olmasın. Şüphesiz ki bu Allah'a göre kolaydır" (El-Hadid, 57/22)[/b][/i]

[quote]Amentü billahi ve Melaiketihi ve Kütübihi ve Rusülihi vel Yevmilahiri [b]ve bil Kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teâlâ vel-ba'sü ba'delmevti[/b]hakkun Eşhedü en La ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü[/quote]

Benim kader konusundan anladığım budur. Şimdi bu konuyu burada dile getirme sebebim hepimizin bu konuyu iyi bir şekilde kavrayıp aydınlanması ve varsa yazımdaki yanlışları düzeltmeniz yada eklemek isteğinklerinizi paylaşmanız içindir

Saygılarımla / Allaha emanet olun

1 yorum

Kader yada halk arasında bilinen adıyla Alınyazısı

Gözümden kaçan bazı kelimlerde yazım yanlışları olabilir, mesajı düzenleme özelliği bulunmadığından değiştiremedim o yüzden kusuruma bakmayın...

27.07.2008 - a.payza

Konular