gelinlik islam adeti mi?

[size=18px][color=red]Gelinlik İslam âdeti mi? [/color][/size]
[color=blue]Sual: [/color]Gelinlik İslam âdeti mi?
[color=blue]CEVAP[/color]İslam âdetidir, kapalı yerde giydirmelidir. Yabancılara göstermemek gerekir

[color=blue]Sual:[/color] Âriyeten gelinlik almak caiz mi?
[color=blue]CEVAP[/color]Caizdir. Verene sevap olur.

[color=blue]Sual:[/color] Gelinlikle yabancıya resim çektirmek haram mı?
[color=blue]CEVAP[/color]
Evet. Çünkü gelini yabancının gelinlikle görmesi haramdır.

[color=blue]Sual:[/color] Dinimizde yerlere kadar sürünen şatafatlı gayrı müslimlerin de giydiği beyaz gelinlik var mıdır? Bir günlüğüne milyarlar verilip alınan bu gelinlik israf değil midir? İsraf haram olduğuna göre, buna niçin mani olunmuyor?
[color=blue]CEVAP[/color]
Gelinlik elbise sünnettir. Ancak damadın da, gelinin de yeni giymesi sünnettir. Rengi beyaz olacak diye bir şey yoktur. Mubah âdetlerde gayrı müslimler gibi giyinmek günah olmaz. Fakat bugünkü gelinliklerin çoğu tesettüre uygun değildir. Üstelik gelini, gelinlik elbisesiyle yabancıların görmesi de caiz değildir.

13 yorum

Ynt: gelinlik islam adeti mi?

aha bitanede burda çıktı sivri
olmazsa olmazlardan

28.01.2009 - hhmercan

gelinlik islam adeti mi?

Alaattin bey'e

YAZI YAZDIĞINIZ BU BÖLÜMÜN ADI: TARTIŞMA KÖŞESİ dir.

Din konusu tartışma kaldırmaz lalfı bana çok aptalca geldi.

İmam Maturidinin hayatını okursanız tüm yaşamı diğer din alimleri ile tartışmalarla geçmiştir.

Eğer televizyon izliyorsanız (tabii evinizde televizyon varsa) çeşitli din adamlarının birbirlerine hakarete varan tartışmalarını izlerdiniz.

Eğer benimle tartışmak istemiyorsanız, yazılarıma cevap yazmaya mecbur değilsiniz. Medeni ve eğitimşi kişiler böyle yapar.

Bilvesile selam kardeşim

13.06.2008 - erdem222

gelinlik islam adeti mi?

Gelinlik giyerken de tesettür ölçülerine dikkat edilmeli mesela gelinliğin üzerine beyaz renkten yapılmiş bir pelerin giyilebilir.

12.06.2008 - su misali

gelinlik islam adeti mi?

[quote="erdem222"]VEFALI BEY,

YÜCE ALLAH AKIL VE ZEKA VERİRKEN ÇOK CÖMERT DAVRAMIŞ.
ŞÜKÜRLER OLSUN YARADANIMA.

SANA AKIL VE ZEKA VERİRKEN ÇOK MEŞGULMÜŞ,SENİ İHMAL ETMİŞ.

BUNDA BENİM BİR GÜNAHIM YOK. OLMUŞ BİRKERE ARTIK BUNU DEĞİŞTİRME ŞANSIN YOK. DEVAMLI BANA SATAŞARAKTA BU DURUMU DEĞİŞTİREMEZSİN. BEYHUDE BİR UĞRAŞ OLUR.
HALİNE ŞÜKRET İDARE EDİVER İŞTE.[/quote]

size de ancak saniniza yarasir bir imza atmak düserdi. Elleriniz dert görmesin. Kendiniz gibi muhtesem olmus imzaniz zeki ve akilli kardesim benim :)

Bu arada büyük harflerle yazinca insan büyük olmadigi gibi kücük harflerde kimseyi kücültmez :wink:

Kucak dolusu sevgi ile kaliniz

12.06.2008 - vefali

gelinlik islam adeti mi?

[quote="erdem222"]SAYIN ALAATTİN'E

BEN SADECE OKUYANLARA KOLAYLIK OLSUN DİYE BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM.

YAZDIĞIM YAZIDA BAĞIRMAYI GEREKTİRECEK BİR DURUM GÖRMÜYORUM.

SİZ YAZIMA CEVAP VERMEK İSTİYORSANIZ ,SADECE YAZDIKLARIMIN
DOĞRU OLUP OLMADIĞI HUSUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ.

TARTIŞTIĞIMIZ KONULARDA HAREKET NOTTALARIMIZIN AYRI OLMASI
GAYET DOĞALDIR. TARTIŞTIĞIMIZ NOKTALARDAKİ HAREKET NOKTALARI
AYNI OLSAYDI TARTIŞACAK BİR KONU OLMAZDI. TARTIŞAMAZDIK
ANLAYABİLDİNİZ Mİ?

MEZHEPLERİ TANIYIP TANIMAMAM KONUSU BENİM BİLECEĞİM BİR ŞEYDİR SİZİ İLGİLENDİRMEZ.BENİ NASIL BİR KİŞİ OLDUĞUM HAKKINDA GÖRÜŞ BİLDİRMEK SİZİN NE HADDİNİZE VE NEDE ÜSTÜNÜZE VAZİFEDİR.

BENİMLE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARMA İMKANINIZ YOKSA VE BENDEN BİRŞEY ÖĞRENEMEYECEKSENİZ BANA CEVAP YAZMAZSINZ MESELE
KALMAZ.

EĞER YAZILARIMI DİKKATLE OKURSANIZ SİZİN KİŞİLİĞİNİZ HAKKINDA
HİÇ BİR ŞEY YAZMIYORUM. SADECE SİZİN FİKİRLERİNİZE CEVAP
VERİYORUM.

MEDENİ VE SEVİYELİ TARTIŞMALARDA SADECE FİKİRLERE CEVAP VERİLİR. FİKİRLERİ BIRAKIP YAZI YAZAN KİŞİLERE SATAŞMAK
MEDENİ VE SEVİYELİ TARTIŞMALARDA OLMAZ. HİÇ DEĞİLSE BENDEN
BUNU ÖĞRENMİŞ OLDUNUZ.

HAYIRLI İŞLER[/quote]

sayin erdem222, siz kücük harfle yazili mesajlari okuyorsunuz ,bizde okuyoruz, büyük harfle yazarak bizi ahmak yerine koymaktan vazgecin...

din konusu tartisma kaldirmaz... siz inandiginizi söylersiniz bizde inandigimizi söyleriz, eger ögrenmek istediginiz bir sey olursa sorarsiniz cevabini alirsiniz, asla tartisma olmaz... kimleri tartisacagiz ? imami azamimi , efganiyimi, süleyman atesimi, mustafa islam oglunumu, kimi??? tartismak icin elimizdeki ölcü ehli sünnet , yukaridaki kisileri o ölcüyle ölcer kabul veya reddederiz, oysa o ölcü size uymaz..

herkes inandigi kisinin arkasina takilir, yok siz kendinizi onlardan daha ileri görüyorsaniz ki öyle anlasiliyor, kurandan hüküm cikarmalar veya kuranda mesele aramalar, haramlarin sadece kuranda olabilecegini,iddaa ettiginize göre...

bizler ehli sünnet vel cemaat mezhebindeniz, bir konuda hüküm edilleyi serriyeye göre verilir... aslinda siz bunlari biliyorsunuzda bizi ifsad edeceginizi sanarak oyalaniyorsunuz, burda size göre lokma yok... siz en iyisi kafaniza uygun yerlere takilin...

12.06.2008 - alaattin

gelinlik islam adeti mi?

VEFALI BEY,

YÜCE ALLAH AKIL VE ZEKA VERİRKEN ÇOK CÖMERT DAVRAMIŞ.
ŞÜKÜRLER OLSUN YARADANIMA.

SANA AKIL VE ZEKA VERİRKEN ÇOK MEŞGULMÜŞ,SENİ İHMAL ETMİŞ.

BUNDA BENİM BİR GÜNAHIM YOK. OLMUŞ BİRKERE ARTIK BUNU DEĞİŞTİRME ŞANSIN YOK. DEVAMLI BANA SATAŞARAKTA BU DURUMU DEĞİŞTİREMEZSİN. BEYHUDE BİR UĞRAŞ OLUR.
HALİNE ŞÜKRET İDARE EDİVER İŞTE.

12.06.2008 - erdem222

gelinlik islam adeti mi?

Paylasim icin tesekkür ederiz,

gelinlik konusun haram olarak söylenilmesi tuhaf gelmis. Böyle bir fetva kime ait öncelikle kaynaklari belirtilebilmeli ve ve bu konuda neler denmis anlatilabilir. Islamda tesettürün hükmü belirtilmistir. Tesettüre uygun olan birseyi haram kilmak neden? Bunlar izah edilmeli. edilebilmeli. Delilleri ile konmali orataya.. Sahsen böyle birseyi de ilk defa okuyorum...

Diger acidan ise [i]eger varsa böyle bir hüküm[/i], konuyu bilmeyenlere ya da Akli kit olan, herseyi inkar etmeye meyilli, nefislerini tanri yapmis herseyi akli ile mukayese edebilecegi sanan insanlarin anlayacagi dilde de anlatabilmek gerek..

erdem222 kurulmus robot gibi herseye inkar etmeye programlanmis. erdem222 cok akilli ve zeki birisidir desem inanin bunada inkar edecektir :wink:

11.06.2008 - vefali

gelinlik islam adeti mi?

SAYIN ALAATTİN'E

BEN SADECE OKUYANLARA KOLAYLIK OLSUN DİYE BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM.

YAZDIĞIM YAZIDA BAĞIRMAYI GEREKTİRECEK BİR DURUM GÖRMÜYORUM.

SİZ YAZIMA CEVAP VERMEK İSTİYORSANIZ ,SADECE YAZDIKLARIMIN
DOĞRU OLUP OLMADIĞI HUSUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ.

TARTIŞTIĞIMIZ KONULARDA HAREKET NOTTALARIMIZIN AYRI OLMASI
GAYET DOĞALDIR. TARTIŞTIĞIMIZ NOKTALARDAKİ HAREKET NOKTALARI
AYNI OLSAYDI TARTIŞACAK BİR KONU OLMAZDI. TARTIŞAMAZDIK
ANLAYABİLDİNİZ Mİ?

MEZHEPLERİ TANIYIP TANIMAMAM KONUSU BENİM BİLECEĞİM BİR ŞEYDİR SİZİ İLGİLENDİRMEZ.BENİ NASIL BİR KİŞİ OLDUĞUM HAKKINDA GÖRÜŞ BİLDİRMEK SİZİN NE HADDİNİZE VE NEDE ÜSTÜNÜZE VAZİFEDİR.

BENİMLE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARMA İMKANINIZ YOKSA VE BENDEN BİRŞEY ÖĞRENEMEYECEKSENİZ BANA CEVAP YAZMAZSINZ MESELE
KALMAZ.

EĞER YAZILARIMI DİKKATLE OKURSANIZ SİZİN KİŞİLİĞİNİZ HAKKINDA
HİÇ BİR ŞEY YAZMIYORUM. SADECE SİZİN FİKİRLERİNİZE CEVAP
VERİYORUM.

MEDENİ VE SEVİYELİ TARTIŞMALARDA SADECE FİKİRLERE CEVAP VERİLİR. FİKİRLERİ BIRAKIP YAZI YAZAN KİŞİLERE SATAŞMAK
MEDENİ VE SEVİYELİ TARTIŞMALARDA OLMAZ. HİÇ DEĞİLSE BENDEN
BUNU ÖĞRENMİŞ OLDUNUZ.

HAYIRLI İŞLER

11.06.2008 - erdem222

gelinlik islam adeti mi?

[quote="erdem222"]GELİNİ GELİNLİKLE YABANCILARIN GÖRMESİ HARAMDIR.

GELİNLİKLE YABANCIYA RESİM ÇEKTİRMEK HARAMDIR

HER İKİ HARAM DA UYDURUK VE SAÇMA.

O ZAMAN GELİN DÜĞÜNDE BULUNAMAZ.GELİNLİĞİ GİYDİMİ KİMSE
GÖREMEZ. İMAM DA BABASI VEYA AMCASI DEĞİLSE NİKAHTA KIYAMAZ.
BELEDİYE NİKAH MEMURU HİÇ NİKAH KIYAMAZ.

KARDEŞLER NEREDEN BULUYORSUNUZ BU SAÇMA SAPAN HARAMLARI.

SİZE ÇOK KISA BİR ŞEY HATIRLATAYIM. KUR'ANDA OLMAYAN HARAM VE
GÜNAH İCAD ETMEK ŞİRKTİR.

KUR'ANDA AÇIKÇA BELİRTİLEN HARAMLAR BELLİDİR.
BAŞKA HARAMLAR İCAD ETMENİN MANASI HAŞA KUR'AN EKSİK,
ŞU ŞU HARAMLAR YAZILMAMIŞ BİZ İLAVE EDİYORUZ DEMEKTİR.[/quote]

kardesim siz önce yazinizi kücük harflerle yaziniz,ben bunu hakaret olarak aliyorum ,bu sekilde yazmak nette bagirmak anlamina geldigini bilmiyormusunuz...

dini konularda tartistiginiz seylerde hareket noktalari cok ayri... siz bölünmiyelim diyerek bölünüyorsunuz... neyin tartismasini yapiyoruz, mezhepleri tanimiyan , bir kisiyle hangi konuda görüs birligi saglanir veya ondan ne ögrenilir... en iyisi herkes kendi yoluna...

11.06.2008 - alaattin

gelinlik islam adeti mi?

GELİNİ GELİNLİKLE YABANCILARIN GÖRMESİ HARAMDIR.

GELİNLİKLE YABANCIYA RESİM ÇEKTİRMEK HARAMDIR

HER İKİ HARAM DA UYDURUK VE SAÇMA.

O ZAMAN GELİN DÜĞÜNDE BULUNAMAZ.GELİNLİĞİ GİYDİMİ KİMSE
GÖREMEZ. İMAM DA BABASI VEYA AMCASI DEĞİLSE NİKAHTA KIYAMAZ.
BELEDİYE NİKAH MEMURU HİÇ NİKAH KIYAMAZ.

KARDEŞLER NEREDEN BULUYORSUNUZ BU SAÇMA SAPAN HARAMLARI.

SİZE ÇOK KISA BİR ŞEY HATIRLATAYIM. KUR'ANDA OLMAYAN HARAM VE
GÜNAH İCAD ETMEK ŞİRKTİR.

KUR'ANDA AÇIKÇA BELİRTİLEN HARAMLAR BELLİDİR.
BAŞKA HARAMLAR İCAD ETMENİN MANASI HAŞA KUR'AN EKSİK,
ŞU ŞU HARAMLAR YAZILMAMIŞ BİZ İLAVE EDİYORUZ DEMEKTİR.

10.06.2008 - erdem222

gelinlik islam adeti mi?

[quote]Sual: Gelinlikle yabancıya resim çektirmek haram mı?
CEVAP

gercekten ilginc bir soru ve cevap...[/quote]

bu sorular bana da ilginç geldi.bunları dinimizislam.cm adresinden buldum. ama bu devirde böyle bir şey haram olsa bile kimsenin uygulayacağını sanmıyorum. hele türkiyedeki evliliklerde... :(

05.06.2008 - beyaz.nur

gelinlik islam adeti mi?

Sual: Gelinlikle yabancıya resim çektirmek haram mı?
CEVAP

gercekten ilginc bir soru ve cevap...

05.06.2008 - alaattin

gelinlik islam adeti mi?

tesekkürler verdiginiz cevaplar icin.genclerimizi ilgilendiren bir aciklama.

04.06.2008 - talib

Konular