HAYATINIZIN SORUSU NEDİR?

Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

"Onlar, yılda bir defa veya iki defa imtihana çekildiklerini görmüyorlar mı? Böyleyken yine tevbe etmiyorlar, ibret de almıyorlar." (Tevbe; 126)

Bizler de bu ayette olduğu gibi hayatımız boyunca imtihan ediliyoruz. İmtihanlar genelde karşımıza nefsimizi etkileyecek şekilde geliyorlar.
Gelir düzeyi düşük bir insanın önüne günün birinde haram yolla çok para kazanma imtihanı çıkabilir,
ya da çok hoşlandığımız hatta aşık olduğumuz birisi inançsız çıkabilir, onunla evlenip evlenmememiz bir imtihandır.

[b]Kimse zannetmesin ki imtihanlar, ben imtihanım diye karşımıza çıkar. [/b]

[b]İmtihanlar gökten inmez, hayatımızın günlük akışı içinde gerçekleşir bunlar.[/b]

İmtihanın büyüğü de olur, küçüğü de olur.
Gün içinde namaz kılma zamanında sinemaya gitmek ve bu nedenle namazı kaçırmak da bir imtihandır,
çok yakın birisinin ölmesi de, iflas etmemiz de, elimize geçen rızkın harcaması da,
arkadaşlarımızın dini yaşıyoruz diye alay etmesi de, bazen çok yakınlarımızın dini yaşamamıza karşı çıkması da bir imtihandır.

Ahiret gününde utanmak istemiyorsak, aslında çoğu nefsimizin hoşuna gitmesine rağmen o imtihanlarla başa çıkmasını bilmeliyiz. Bu dünyanın geçici heveslerine aldanıp ahiretimize zarar getirmeyelim herşeyin Allah`ın kontrolünde olduğunu unutmayalım,

imtıhanı hissettiğimiz an O`ndan yardım isteyelim.

Yazar : DİDEM

Bazı insanlar günah işlerken onunla ferahlanıyor, seviniyorlar. Günahlar nefse tatlı gelir. Nefsin günahlara meyli vardır. Fakat tevbeden sonra,günahların nefse acı gelmesi lazımdır.

[b] "Onlar, yılda bir defa veya iki defa imtihana çekildiklerini görmüyorlar mı? Böyleyken yine tevbe etmiyorlar, ibret de almıyorlar." (Tevbe; 126)

(Tevbe; 126)[/b]

Peki biz görebiliyormuyuz?

Bu seneki imtihanlarımız nelerdi?

Geçen senekiler nelerdi?

Daha evvelkiler?

Bu Rabbimin bir imtihanıdır diyebildik mi? Görebildik mi?

Onun bir imtihan olduğunu algılayabildik mi?

Şu an ki imtihanınız/imtihanımız neler olabilir?

Peki imtihanı başardık mı? Kazandık mı? Kaybettik mi?

Büyük İmtihanı kazanmak için çalıştık mı?

Küçük imtihanlar için kendimiz yada çocuklarımızı kursa gönderirken, büyük imtihan için biz kursa gittik mi?

İmtihanı kazanma kılavuzumuzu KURANI okuduk mu?, Allahın bizi kötülüklerden koruyacağını söylediği namazlarımızı koruduk mu? Gereği gibi kıldık mı?

Eğer kursa gitmeden imtihanı başarılamayacağına inanmıyorsak, biz büyük imtihanın gereklerini yapmadan imtihanı kazanacağımızı sanmak yanılgısına düştük mü?

Ne yapıyoruz? nereye gidiyoruz?

Eğer imtihanı kaybettik ise tevbe ettikmi?

Yoksa hala aynı şeyleri işlemeye yapmaya devam mı ediyoruz?

Günahta yanılgıda ısrarmı ediyoruz?

Çevremize bakıp bizim gibi imtihan kaybedenleri görebiliyormuyuz?

Çevremizdeki insanların imtihanlarını algılayabiliyormuyuz?

Onların nasıl kazandıklarını veya nasıl kaybedenlerden olduklarını görebiliyormuyuz?

Onlardan ibret alabiliyormuyuz?

Yoksa ayetteki gibi ibret almayanlardanmıyız?

Küçük imtihanlar için okunmuş sular, yiyecekler, kurslar, özel öğretmenler, kitaplar, dergiler,...lar,...ler,....

Ya büyük imtihan için? Okunmuş sular, yiyecekler, kurslar yetecek mi? Onu kazanmak için / kazanmaları için neler yapıyoruz, ya da yapmalıyız?

Çocuklarımızın ve kendimizin 40-50 senelik geleceği için neler yapıyoruz, peki 40-50 sene sonraki geleceği için / geleceğimiz için?

O sonsuz gelecek için?????????????

İMTİHANI KAZANMAK İÇİN İMTİHANI GÖRMELİ, SORUYU ANLAMALIYIZ!...

O HALDE BOŞLUKLARI DOLDURALIM

BENİM BU SENEKİ / ŞU ANKİ İMTİHANLARIM ???

1- ..............................................dan imtihan ediliyorum

2- ..............................................den imtihan ediliyorum

3- ................................. den imtihan gelebilir

4- ...................imtihanını kaybettim, tövbe etmeliyim, ediyorum

5- onlar ........................la imtihan ediliyorlar,

6- o ....................... imtihanını kaybetti

7-.....................

8-................

9-..........

10-....

unutmayınki insan günahını sevebilir, kişi sevdiğine kördür
kişi imtihanına/fitnesine/belasına/şeytanına aşık olabilir
bu yüzden imtihanı anlamak, algılamak, görmek çok önemlidir
soruyu/imtihanı anlayamayan imtihanı kazanamaz

işte hayatımızın sorusu budur

BENİM BU SENEKİ / ŞU AN Kİ İMTİHANIM NEDİR?

Konular