insan ne ile yaşar?

size göre insan ne ile yaşar?

insan yasaminda dört ana faktör hava, su, toprak ve ates :)

ne ile yasar?

hangi boyutta?

ne için yaşar diyelim :wink:

ne için yaşar diyelim :wink:Allahima iyi bir kul olayim diye yasar

İnsan ne ile yada niçin yaşar bu önemli değil, önemli olan insan bu imtihanı nasıl kazanacaığını bilmek. İnsan Allah rizası için yaşamalı.

sevgi ile...

su yiyecek gibi temel ihtiyaçlar dışında insan sadece bir dine gerksinim duyar. bu dinde tabiki islamdır...

insan düşünebildiği sürece yaşar....."Düşünüyorum öyleyse varım" DESCARTES

insan yemeksiz yaşayamaz ezanda okunmak üzere :)

Okusun adam olsun diye
Bir evi olsun diye
İyi adam desinler diye
OOO ne zengin desinler diye
vs.. vs.. günümüz insanın somut aldanışlar için yaşar oldu..

E biraz kulluk bilincine varanlar sa hem dünyada bir yerim hem ahirette bir yerim olsun diye çalışanlar.. bizde bu zümreye giriyoruz sanırım tam bilincinde olamasakta..

E bide Rızaullah için yaşayanlar var ki ah ahhh....

insan yasaminda dört ana faktör hava, su, toprak ve ates :)

ne ile yasar?

hangi boyutta?hava su toprak tahta :lol: :lol:

KIsmende olsa ama soruya tatmin edici cevap olarak geleceğini inandığım lise yıllarında okuduğum bir kitabın özetini olan İNSAN NEYLE YAŞAR ? TOLSTOY dan alıntı yaparak cevaplayacağım.

KAHRAMANLAR:

-Martyona
-Simon
-Mihael

Kitapta bir meleğin Allah tarafından cezalandırılışı anlatılmaktadır.

----------------------------------------<<<<<>>>>>-------------

Simon ne evi nede kendine ait toprağı olan bir kunduracı. Karısı ve çocukları ile kulübede yaşıyordu. Emek ucuz ekmek ise pahalı...

Bir gün Simon koyun postu almak için köye gidecekti. Köye gitti ve koyun postunu satın alacağı kişi evde yoktu. Simon geri dönmeye koyuldu. Geri dönerken Türbenin arkasında oturan çırıl çıplak adamı gördü. Orada oturan adam Mihael yani Allah tarafından cezalandırılan melekti. Simon önce korktu ve görmemezlikten geldi. Sonra içine bir kurt düştü geri döndü. Adamın üstünde herhangi yara,bere yoktu. Adam oracıkta yaslanmış oturuyordu. Mihael gözlerini açtı ve Simon'un yüzüne baktı. Bu bakış Simon'un adamı sevmesine yetti. Simon üstündeki birkaç parça eşyayı Mihael e verdi ve ikisi beraber evin yolunu tuttular.

Eve geldiklerinde Simon'un karısı Matryona kızgındı. Eve bir dilenci getiriyor diye sinirlenmişti. Üstelik üstünde Simon'un eşyalarını görünce siniri iki katına çıktı. Matryona Simon'u yanına çağırdı ve konuştu. Simon birden itiraz etti.
"Neden ön yargılı davranıyorsun? Önce adama sor neyin nesisin diye! " dedi. Matryona dahada öfkelendi. Ardından yemek yediler. Matryona Mihael e yemek verdi ve Mihael gülümsedi,yüzünde bir nur açığa çıktı.
Simon adam hakkında herhangi bir bilgi hala bilmiyordu. Sabah uyandığında ilk işim ona soru sormak olacak dedi ve uyudu.

Sabah olduğunda Simon kalktı Mihael hala uyuyordu. Simon un sesine birden uyandı. Simon ona ne iş bilirsin dedi. Ve o hiç bir iş bilmem dedi. Simon birden şaşırdı. Öğrenmek istiyormusun dedi ve İnsanlar çalışır, bende çalışacağım dedi. Simon sonra adını sordu ve Mihael dedi. Mihael kendi hakkında en ufak birşey bile söylemedi.

Ardından Simon Mihael'i Kundura dükkanına aldı ve çalışmaya başladılar. Mihael işi 1 ayda öğrenmesine rağmen Simon'dan daha güzel işler yapıyordu.

Bir kış günü Simon ve Mihael çalışırken kızağa koşulmuş üç atın çektiği, zilleri olan bir araba kulübelerinin önüne geldi. Merakla pencereden dışarı baktılar. Kürk paltolu biri arabadan indi. Matryona yerinden fırlayıp kapıyı hemen açtı. Simon ayağa kalktı ve beyefendi ye selam verdi. Ve şaşkın şaşkın ona baktı.

Beyefendi yardımcısından deriyi getirmesini istedi. Ve Simon'dan onun için bir çizme yapmasını istedi. Bir yıl giymek istediğini , ne şekli bozulsun ne dikişleri sökülsün isteyen bir çizme yapmasını istedi. Simon kızgın adamı görünce korkmuştu ve yavaşca Mihael e işi alıp almaması gerektiğini sordu. Mihael evet al dedi. Ve Simon beyefendinin ölçüsünü aldı. Beyefendi diz kısmını dar yapmamasını istedi. Beyefendi Mihael'e ona iyi bak dedi. Bu çizmelerin 1 yıl dayanmasını istediğini söyledi. Mihael oraya baktı ve tekrar gülümsedi yüzünde nur açığa çıktı .
Mihael ve Simon işi yapmaya koyuldu. Fakat Mihael çizme değil Terlik yapmıştı. Simon aniden bağırdı Ne yaptın diye. Aniden beyefendinin yardımcısı içeriden girdi. Beyefendinin karısı çizmeler için göndermişti. Ve artık o çizmelere ihtiyacı olmadığını, beyefendinin öldüğünü söyledi. Buradan ayrıldıktan sonra eve kadar bile yaşamadığını söyledi. Mihael ardından deriden artakalanları topladı,sardı yaptığı hafif terlikleri birbirine vurup önlüğüne sildi sonrada onları deri paketiyle birlikte uşağa verdi.

Ve birgün ikisi dükkanda durarken bir kadın ve iki çocuk geliyordu. Mihael onları görünce yine gülümsedi ve yüzünde nur açığa çıktı. Kadın içeriye girdi ve iki kız için baharlık deri ayakkabı yaptırmak istediğini söyledi. Ve ardından Simon'a hikayeyi anlattı.


...

Simon Mihael e sordu "Yüzün neden ışıldıyor neden 3 kez gülümsedin ? "
Ardından Mihael cevap verdi "Çünkü cezalandırılmıştım. şimdi Allah beni affetti. Bu yüzden ışıyorum ve üç defa gülümsedim nedenmi ? Çünkü Allah beni 3 hakikati öğrenmem için Dünyaya yolladı. ." Simon tekrar sordu. "Neden Allah seni cezalandırdı?" Ardından Mihael tekrar cevap verdi " Çünkü ona itaat etmedim. Allah beni o annenin ruhunu almak için Dünyaya göndermişti. fakat Mihael acımıştı anneye. Çünkü o çocukları emzirecek kişi yoktu. Ve ben annenin ruhunu almadım tekrar semaya erdim. Ardından Allah beni cezalandırdı."

Simon ve Matryona heyecanla onu dinliyordu. Matryona'nın içi öylesine ferahlamıştı ki... Ardından Simon sordu " Neymiş o üç hakikat?"
Mihael cevapladı " Allah'ın bana söylediği ilk soru şuydu. 'İnsanın kalbine ne hükmeder?' ve anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder. ikinci soru ise 'İnsana ne verilmemiştir ? ' İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir. ve üçüncü soru ise 'İnsan ne ile yaşar?' ve anladım ki İnsanın elinde hiçbirşey olmasa bile Allah sevgisi olsun yeter. Yani insan Allah'a inanmadan yaşayamaz...

insan sadece severek yaşayabilir.aksi halde ise geriye kalan bitmek bilmeyen istekler peşinde koşan biçare bir canlı kalır.

Insan ALLAH'IN izni ile kan ile hasar :) kan olmadan hic bir hucre yasayamadigi icin 'kan' ALLAH'IN yasamin en etken maddesidiR!

Bu aciz fakat yaratılmışların en şereflisi olan varlık emaneti ile yaşar bu emanet nemi? canımız tabiki bize düşen bu emaneti aldığımız gibi tertemiz bir şekilde sahibine geri verebilmek..
Kısacası insan ALLAH (c.c.) ile yaşar o isterse yaşar istemezse yaşamaz.


İnsan ne ile yada niçin yaşar bu önemli değil, önemli olan insan bu imtihanı nasıl kazanacaığını bilmek. İnsan Allah rizası için yaşamalı.
;)


Beyin Fırtınası