" ÇOCUĞUN AHLAKINI SEN BOZDUN”

[b][color=darkblue]" ÇOCUĞUN AHLAKINI SEN BOZDUN”

Çocuklara beddua etmemelidir. İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikâyet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.
Çocuklara iyilik etmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Evladınıza ikram edin, ana-babanın sizde hakkı olduğu gibi, evladınızın da sizde hakkı vardır.) [Taberani]
Çocuğu helal gıda ile beslemelidir! Haram gıdanın etkisi çocuğun özüne işler, çocukta uygunsuz işlerin meydana gelmesine sebep olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Yiyip içtikleriniz helal, temiz olsun! Çocuklarınız, bunlardan hâsıl olur.) [R. Nasıhin]
Babanın, çocuklarına ilim, edep ve sanat öğretmesi farzdır. Önce, Kur`an-ı kerim okumasını öğretmelidir. Sonra imanın ve İslam`ın şartlarını öğretmelidir. Yedi yaşından itibaren namaz kılmaya alıştırmalıdır!

Dünya ve ahirette kurtuluş ilimledir. Çocuğu, din bilgilerini öğrendikten sonra, okula göndermelidir.

Dinini öğrenmeden okula gönderilirse, artık bunları öğrenecek vakit bulamaz. İslam ahlakından mahrum olarak yetişir. Dünya ve ahirette felaketlere sürüklenir. Millete zararlı olur. Kendine ve başkasına yapacağı kötülüklerin günahları, ana-babasına da yazılır.
Çocuk akıl baliğ olup evlendikten sonra ona şöyle demelidir:

(Evladım, seni terbiye ettim. Okutup, evlendirdim. Dünyada bir felakete, ahirette azaba uğramaktan Allahü teâlâya sığınırım. Aklını başına topla, buna göre çalış!) [İ.Hibban]

Evlilik Rehberi -

Konular