kendimi geliştirmek istiyorum

[size=18px][color=green]sayın Bozdağ hocam
ben 18 yasında bir gencim acıkogretimden okuyorum ve aynı zamanda abimin sirketinde calısıyorum.sizin "istemenın esrarı" eserinizi ve su anda okuyor oldugum ruhsal zeka eserinzden tanıyorum.insallah bundan sonra diger kitaplarınızıda okuyacagım
benim sorunum kendımı ifade edemem,konusurken belki su anda yazarken bile hep kişisel gelişim kitapları okuyorum kişisel gelişimime cok onem verıyorum ama sen ki bı arpa boyu yol almıyorum gıbı geliyor.okumamı ılerletmek istiyorum hızlı okuyunca daha cok bılgıye daha kısa zamanda ulasabılecekmısım gıbı geliyor.
beynımde bir model insan olusturdum kişisel gelişimini tamamlamıs genel kulturu yuksek sankionun gıbı olmak istiyorum ama naıl bır yol cızıp gıdecegımız bılmıyorum
cok karısık oldu belki yine kendımı ıfade edemedım ama yardımcı olursanız cok mutlu olurum cevabınızı merakla bekliycem
cok tesekkur ederım şimdiden ilginiz için

kişisel gelişim kitaplarının bir çoğu içerik vermez. Başarı yolunda teşvikten ve cesaretlendirmekten ibarettirler. Bir çoğu böyledir.

Sizin içerik yönünden kendinizi geliştirmeniz gerekir.

Kişisel gelişim tamamlanmaz da siz tamamlamaktan ne kast ediyorsunuz. Kişisel gelişimini tamamlanmış bir insan nasıl bir insandır, neleri vardır, hangi yetenekleri, özellikleri, birikimleri, deneyimleri...

Beyninizdeki model net olsaydı, nasıl bir yol çizeceğinizi bilebilirdiniz. Sizin modeliniz bulanık. Genel kulturden kastiniz nedir? Ne demek genel kulturu yuksek? Kavramların içini anlam olarak doldurursanız onları fiilen nasıl dolduracağınızı keşfetmeye başlarsınız.

Bir kere okumaksızın bol bol okumaksızın insan gelişemez. Hangi alanları seçmişseniz o alanlarda her gün okuyacaksınız. Hergün okumak üzere elinizde taşıdğınız kitaplarınız yoksa sizin kişisel gelişim yolculuğunuz olmaz. Okumadığınız bir gün bile olmayacak...

Diğer yandan gözlemeksizin ev dinlemeksizni de geliyim olmaz. En az kitaplar kadar bilgileri gözlemlerden ve dinleyerek edinebiliriz. Enteresan. insanlar hep konuşmaya çalışıylorlar. oysa konuşmak fakirleşmektir. Konuşmak bilgiyi arttırmaz, boş konuşma ihtimaliyle de zaman kaybettirir veya yalana sürükleyebilir. halbuki dinlemek, gözlemek, sormak merak etmek, bilgi açlığı içerisinde konuşanları dinleyip analiz etmek her cümlede insana yeni bir ufuk kazandırır. Her cümle insanın zekasını geliştirir. Şu halde çok dinleyici ve sorucu, gözleyici olmalısınız.

Yaşınız daha genç. Bu yaşta bu konuşu düşünüyor olmanız çok önemli...

Şunu iyi kabullenmelisiniz: Yeteneksiz başarı olmaz. Yetenek de ancak çalışarak, tekrarlayarak gelişir. hangi yetenekleri geliştireceğnizi tek başınıza bilemiyebilirsiniz. Bu yüzden insanlarla diyalog halinde olmalısınız. yetenek kazanılabielcek yerlerde dolaşmalısınız. Bir şeyler yapan insanlardan arkadaşlar edinmelisiniz.

Daha uzun yazmayayım.

Başarılar ve esenlikler diliyorum. Muhammed Bozdağ
[url]www.yetenek.com[/url][/color][/size]

Konular