Bu Çocuklara Neler Oluyor

Liseliler arasında yapılan araştırmaya göre;
Yüzde 25.4’ü hayat boyu en az bir kere kendini kesmiş,
Uyuşturucu kullanma yaşı 13’e inerken,
Her 100 çocuktan 79’u ailesinden dayak yiyor

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nce Doç. Dr. Kültegin Ögel ve Bilge Erol koordinatörlüğünde, İstanbul’daki gençler üzerinde yapılan riskli davranışlar araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Araştırmada, İstanbul’un 15 ilçesinden rastgele seçilen 43 okulda toplam 104 sınıfta anket yapıldı. Araştırmaya 3.483 lise öğrencisi katıldı.

“-Arkadaşlarımdan en az biri hırsızlık yapıyor.” diyenlerin oranı yüzde 20.2,

“-Arkadaşlarımdan en az biri esrar, hap ve tiner kullanıyor.” diyenlerin oranı 22.9,

“-Bir arkadaşım satanist…” diyenlerin oranı yüzde 13.7 çıktı.

Sık sık okul ya da evden kaçanların oranı yüzde 37.3,

Başkasının malına zarar verenlerin oranı yüzde 27.1 olarak tespit edildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 6.6’sı en az bir kez evden kaçtığını, yüzde 77.1’i evden kaçmayı hiç düşünmediğini beyan etti.

Öğrencilerin yüzde 25.4’ü hayatı boyunca en az bir kere kendini kestiğini, yüzde 9.5’i hayatı boyunca en az bir kez vücudunda tütün söndürdüğünü ve yüzde 41.4’ü ise sinirlendiğinde başını ya da yumruğunu vurduğu için yaralandığını ifade etti.

[b]Sevgisiz Büyüyorlar[/b]

Araştırmada uçucu maddeler ve sâkinleştirici hapları ilk kez kullanma yaşı ağırlıklı olarak 13-15 olarak belirlendi.

Yüzde 32,3’ü ailesince ilgi ve sevgi görmediğini, yüzde 11.5’i ailesinin derslerinin gidişâtı ile ilgilenmediğini, yüzde 3.4’ü de anne veya babasının kontrolünü kaybedecek kadar alkol veya uyuşturucu kullandığını belirtti.
Öğrencilerin yüzde 78.5’i ailesince tokatlandığını ve âletle dövüldüğünü, yüzde 2.3’ü bir yere kilitlendiğini ya da hapsedildiğini, yüzde 92.1’i doktora veya hastaneye gidecek kadar hırpalanmadığını kaydetti.
Hayatı boyunca ciddî olarak intihar girişiminde bulunanların yüzde 13’ü kızlardan, yüzde 9.2’si erkeklerden oluşuyor. Bir travma yaşayanların oranı ise yüzde 27.

[b]Tütün, esrar ve çete [/b]

Öğrencilerin yüzde 37’si en az 1-2 kez tütün ve yüzde 16’sı en az 1-2 kez alkol kullanmış.
Yüzde 5.9’u uçucu madde kullandığını, yüzde 5.8’i esrar içtiğini, yüzde 3.7’si uyuşturucu, yüzde 3.1’i ecstasy ve yüzde 1.6’sı da eroin kullandığını beyan etti.

Yüzde 10’u hayat boyu herhangi bir çeteye girdiklerini belirtti.

Yüzde 10.8’i hayat boyu en az bir kez başının polisle belaya girdiğini, yüzde 8.6’sı en az bir kez bir şeyler çaldığını, yüzde 3’ü en az bir kez nezarethânede kaldığını bildirdi.

(Haber: Murat PALAVAR, Yeni Şafak, 17.02.2006)

4 yorum

Önemli değil ben teşekkür ederim...

10.08.2007 - djsahmed

Allah bu türlü olumsuzluklara karşi büyük mücadele veren Şakirt kardeşlerime
yardım etsin.Onlar ki Peygamber Efendimiz(S.A.V.)in kardeşlerim dediği insanlar.Allah hepimize bu kardeşliği nasip etsin.

selametle

06.08.2007 - eşkıya

cevap yazan olmuş işte , kendinizi yok mu sayıyorsunuz. :wink:

her büyük hareket küçük adımlarla başlar. siz tepkinizi yorumunuzla dile getirdiniz. ben yazıyı paylaşarak dile getirdim. kurucu bu siteyi hazırlayarak birçok yanlışlığa karşı tepkisini dile getirdi. siteye üye olanlar bizde varız yalnız değilsiniz dedi. bir hareket oluştu ve hareket büyüyor. görüyoruz ki tepkisiz değilmişiz. aynı doğrultuda düşünüyoruz. gençlerimiz için üzülüyoruz deyip onları izlemek yerine, aşamadıkları sıkıntılarını aşmalarına yardımcı olabiliriz. altarnatifler oluşturabiliriz.

gençlerimiz "sevgi ve huzur" için yanlış kapıları çalıyorlar. biz doğru kapıyı gösterebilmeliyiz. sahte mutluluklar yerine onlara hayatta olmalarının önemini, ve kendilerinin önemini anlatabilmeliyiz. yanlış kapıların kendilerinden çok şey eksilteceğini ve kazanç kapısının gönüllerinde olduğunu anlatabilmeliyiz. allahın bizi yaratmasının ne büyük bir nimet olduğunu farketmelerini sağlayabilmeliyiz. sonra O bizi neden yarattı diye düşündürebilmeliyiz. onlar kafalarında oluşan bu soruların cevabını aramaya başladıklarında ise inşaallah doğru kapılarıda bulacaklardır.

duyarlı yorumunuz için teşekkür ediyorum.

12.07.2007 - naz

Evet haklısın kardeş...

Gençlik bencede büyük bir tehdit aldında bide bunu türk gençliği hakkında düşünürsek...

Fakat ne yazıkki önüne geçilemiyor ve ya geçilmek istenmiyor her koyun kendi bacağından asılır deniyor ve es geçiliyor...

NEREYE GİDİYORUZ BÖYLE DİYEN YOK MU ACABA ???

Şu konuya dahi cevap yazan olmamış düşünsene bi...

11.07.2007 - djsahmed

Konular