evlilik

selam kardeşlerim yaklaşık 1.5 yıllık evliyim eşimde hamile bir kızımız olacak.ama eşim 7. ayda vaftiz olup hıristiyanlığa geçti,ben ibadetlerine engel oluyorum ve incilini parçaladım.incilini parçalamam günah mı bilmiyorum ve bu insanla evli kalmam ne kadar doğru?çocuğumuz için korkuyorum onu kendi dinine göre yetiştirmek istiyo ne yapmalıyım bana yardımcı olun.

8 yorum

Ynt: evlilik

Allah sabır versin,

burda vahim olan karnındaki çocuğun bile vaftiz edilmiş olması...

çocuğu anne yetiştirir,şimdi kızınız sizden çok annesiyle vakit geçirecek ve neler öğreneceği malum,

nasıl rahatça bırakıp gidebileceksiniz işe,

sonuçta ailenizden sorumlusunuz ve hesap vereceksiniz,

Türkiyedeyseniz daha kolay idare edilebilir ve çözüm bulunabilir bir problem ama yurt dışındaysanız daha zor gibi geliyor,

çok dikkatli olmanız ,akıllıca hareket etmeniz lazım ama nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorum..........

02.11.2008 - cepni

Ynt: evlilik

Alisa, ortalama olarak son 1 yılda neler degıstı ?

Gercekten cok ılgınc bır konu. Esınızın baska bır dın secmesıni tetıkleyen neydı?

Umarım buralardasınızdır.

01.11.2008 - feyza44

Re: evlilik

[quote="alisa"]]ben ona dinimizi tüm ayrıntılarıyla anlattım.yanlış yolda olduğunu söyledim.o dine yakınlaşma evlenmeden öncede varmış,evliliğimiz çok iyi gidiyor ona bir fiske bile vurmadım.ama o benden gizli kliseye gidiyormuş sonradan öğrendim ve vaftiz olduğunuda sonradan söyledi.daha önceden din dersleri bitmeden vaftiz olamıyormuştu şimdi bitmiş ve olmuş.bebeğimizde ben müslüman olduğum için doğduktan sonra vaftiz olamayacağı için hamileyken yapmışlar.bu vesileyle ikiside oluyormuş.ayrılmak istediğimi söyledim oda başta kabul etti daha sonra papazına sorduğunu ve asla boşanmamasını 2.evlilik onlarda yasak olduğunu söylemiş mahkemede boşanmak istemiyorum derim dedi.yemin ederim doğru ve bunu son çare olarak yazdım.aileme bile söyleyemiyorum.[/quote]

ALLAH CC YAR VE YARDIMCIN OLSUN KARDEŞİM İŞİN BAYA ZOR AMA MEVLADAN ÜMİT KESİLMEZ HEMEN PES ETME pes etme derken onunla kal anlamında deyil seninde kendine göre sorumlulukların var zaten nikahınız düşümüş durumda senin ona karşı dinen bir sorumlulun kalmamış yani nikah anlamında diyorum ...en kısa zamanda arkadaşlarında tavsiyesine uyarak bir takva ehli alime danışman en iyi çözüm... ama onun papazı ayrılma dedi diye sakın onunla ömür geçirmeye çalışma bizler bir insana hidayet için varız yani sebeb olucaksak onu hak dine çevirebileceksek ruhsat var yoksa sende vebaldesin...vesselam veddua

30.08.2007 - zhümeyra

]ben ona dinimizi tüm ayrıntılarıyla anlattım.yanlış yolda olduğunu söyledim.o dine yakınlaşma evlenmeden öncede varmış,evliliğimiz çok iyi gidiyor ona bir fiske bile vurmadım.ama o benden gizli kliseye gidiyormuş sonradan öğrendim ve vaftiz olduğunuda sonradan söyledi.daha önceden din dersleri bitmeden vaftiz olamıyormuştu şimdi bitmiş ve olmuş.bebeğimizde ben müslüman olduğum için doğduktan sonra vaftiz olamayacağı için hamileyken yapmışlar.bu vesileyle ikiside oluyormuş.ayrılmak istediğimi söyledim oda başta kabul etti daha sonra papazına sorduğunu ve asla boşanmamasını 2.evlilik onlarda yasak olduğunu söylemiş mahkemede boşanmak istemiyorum derim dedi.yemin ederim doğru ve bunu son çare olarak yazdım.aileme bile söyleyemiyorum.

28.08.2007 - alisa

[quote="alisa"]selam kardeşlerim yaklaşık 1.5 yıllık evliyim eşimde hamile bir kızımız olacak.ama eşim 7. ayda vaftiz olup hıristiyanlığa geçti,ben ibadetlerine engel oluyorum ve incilini parçaladım.incilini parçalamam günah mı bilmiyorum ve bu insanla evli kalmam ne kadar doğru?çocuğumuz için korkuyorum onu kendi dinine göre yetiştirmek istiyo ne yapmalıyım bana yardımcı olun.[/quote]

Bu bir gercek mi yoksa propagandanin farkli bir yöntemi mi? Ya da bir yoklama mi? Tepkileri ölcme ve gündem olusturma mi?

Eger gercekten böyle bir olay ile yüzyüze kaldiniz ise öncelikle kendinizi sorgulamaya baslayaniz. Hak din islam var iken esin nasil olurda böyle bir degiseme gecti bunu sorgulamalisiniz?

Üstelik hamilelik döneminde bunu yasiyor. Esiniz kadar sizde islamdan uzak yasiyor olmalisiniz. ya da esiniz sizden mutlu olmadigi ve farkli insanlarin etkisi ile bir arayis icine girmis olabilir.

Esinizle ilk tanistiginiz günden itibaren geldiginiz süreci ve kendinizi tekrar sorgulayin. Nasil tanistiniz? Neler yasadiniz ve bu noktaya gelinceye kadar siz ne yaptiniz? Unutmayin onun geldigi bu noktadan sizde mesulsünüz.

Kitap yakarak, baski uygulayarak zorlayarak hicbirsey degistiremezsiniz. Onun yerine siz de arastirip ögrenip böyle bir duruma karsi mücadeleye gecebilirsiniz.

Örnegin merhum saban kuzgun'un 4 incil ve celiskileri adli eseri fazilet nesriyattan satin alip okuyabilir ve oradakileri önce güzel ögrendikten sonra esinizle tartismadan ve uygun zamanlarda bunlarin müzakerelerine baslayabilirsiniz..

din degistirmesinde etkin nedenlerden bilir islam konusundaki yetersiz bilgisi ve önyargilari olabilir. özellikle bilincli olarak uygulanmaya calisilan psikolojik harbin kursunlarini yemis ve ciddi yaralar almis olabilir..

öncelikle sorulari ve sorunlari kendi icinizde hesapladiktan ve cözümlere cevaplara ulastiktan sonra insaallah esiniz icin yeniden hak dine.. hakka islama dönüsünü saglayabilirsiniz..

ne kadar samimisiniz zaman gösterecek..

28.08.2007 - vefali

[quote="alisa"]selam kardeşlerim yaklaşık 1.5 yıllık evliyim eşimde hamile bir kızımız olacak.ama eşim 7. ayda vaftiz olup hıristiyanlığa geçti,ben ibadetlerine engel oluyorum ve incilini parçaladım.incilini parçalamam günah mı bilmiyorum ve bu insanla evli kalmam ne kadar doğru?çocuğumuz için korkuyorum onu kendi dinine göre yetiştirmek istiyo ne yapmalıyım bana yardımcı olun.[/quote]

çok üzücü bir durum Allah yardımcınız olsun..

din değiştirmek basit bir şey değil bunu yapan insanlarda kendi dinlerini fazla bilmemelerinden ve yaşamadıklarında kaynaklanıyor islam dinini bilip yaşayan bir kişinin din değiştirmesi imkansızdır..bu yüzden çocuklara din eğitmini küçük yaşlardan itibaren öğretmeliyiz ve bizler yaşayarakta örnek olmalıyız

kardeşim size küçük bir tavsiyem eşinizin ibadetlerine engel olarak bişey kazanamazsınız aksine daha fazla sarılmasına sebeb olabilirsiniz..
onunla konuşun neden hristiyanlığı seçtiğini islam dininde ne gibi eksiklikler bulduğunu ve hangi sorusuna cevap veremediğini sorun

alaattin kardeşimizin de dediği gibi bir hocaya danışın ve gerekirse eşinizide hocayla konuşturun belki faydası olur inşaallah

28.08.2007 - su misali

evlilik

Gerçekten çok zor bir durum.Bu konuda çok fazla bilgim yok ama allatin kardeşin dediği gibi dinen nikah kalkmış olabilir ki bu da büyük bir günahda olduğunuzu gösterir.
Ve doğacak çocuk içinde onun ahireti içinde çok kötü sonuçlar doğurcaktır.

28.08.2007 - lazoliali

evlilik

bu konu cok hassas, en iyisi mutlaka sizin yüz yüze görüsebileceginiz takva ehli bir hocaya danismanizdir... yanliz sukadari varki esiniz din degistirmek ile aranizdaki dini nikah ortadan kalkmistir... Allah (c.c.) yardimcin olsun...

28.08.2007 - alaattin

Konular