9'la Çarpmak

[b]Çarpım tablosunun en zor bölümü, 9lu olanıdır. Ama akılda tutmanın da çok kolay bir yolu var.
Şöyle ki:

Önce iki elinizi açın. Avuç içleri yüzünüze gelecek şekilde göz hizanıza kaldırın. Şimdi 9'u kaçla çarpmak istiyorsunuz? Meselâ 4'le mi? öyle ise, soldan dördüncü parmağınızı bükün. Sol tarafta 3, sağ ta-rafta da 6 parmağınız açık kalsın. 3 ile 6'yı yan yana getirdiğiniz zaman, netice ortaya çıkar. Yani, 4 kere 9 eşittir 36.

Bir deneme daha yapalım..
Meselâ 9'u 8'le çarpalım. Bu işlem için de, soldan sayarak sekizinci par-mağı bükelim. Görüleceği üzere sol tarafta 7 parmak, sağ tarafta ise 2 parmak açık kalacaktır. Yani, 9'la 8'in çarpımının 72 olduğu görülecektir. [/b]

6 yorum

9'la Çarpmak

[quote="naz"]boşver kardeşim ne önemi var ki hangi burçtan olduğumuzun :oops: :P[/quote]

peki öle olsun sadece merak etmiştim :oops: :D

24.08.2007 - hadra

9'la Çarpmak

boşver kardeşim ne önemi var ki hangi burçtan olduğumuzun :oops: :P

24.08.2007 - naz

9'la Çarpmak

[quote="naz"][quote="hadra"]zekice :D burcunuz neydi acaba :P[/quote]

teşekkür ediyorum ama burcumu neden merak ettiğinizi anlayamadım :oops: :wink:[/quote]

bu kadar zeki bi kardeşimizin burcu ne diye merak ettim sadece :oops: :P :D

24.08.2007 - hadra

9'la Çarpmak

[quote="hadra"]zekice :D burcunuz neydi acaba :P[/quote]

teşekkür ediyorum ama burcumu neden merak ettiğinizi anlayamadım :oops: :wink:

24.08.2007 - naz

9'la Çarpmak

[quote="naz"]ben ilkokuldayken 9'lu çarpımlar için bir yöntem geliştirmiştim.

10'lu çarpımlar kolay olduğu için mesela; 8*9 için 8*10 diye çarpım yapıp sonuçtan 8 çıkarırdım.

yani 8*10=80 :arrow: 80-8=72 :D[/quote]

zekice :D burcunuz neydi acaba :P

24.08.2007 - hadra

9'la Çarpmak

ben ilkokuldayken 9'lu çarpımlar için bir yöntem geliştirmiştim.

10'lu çarpımlar kolay olduğu için mesela; 8*9 için 8*10 diye çarpım yapıp sonuçtan 8 çıkarırdım.

yani 8*10=80 :arrow: 80-8=72 :D

24.08.2007 - naz

Konular