Nasıl da Gürül Gürül Okuyor?

[b]Bir köylü çocuğu medrese tahsili yapmak üzere şehre gitmiş. Bir ara köyünü ziyarete gelince artık Türkçesini küçük görüp, hep Arapça kelimelerle ve tecvid ahengiyle konuşmaya başlamış. Şimdiki kolej öğrencilerinin yabancı dilden kelimeleri aksan ile telaffuz etmeleri gibi bir şey... Bir gün oturduğu odaya bir köpeğin girip kenarda duran hamuru yutmaya koyulduğunu görünce yerinden kalkmayı ilim azametine yediremeyerek anasına uzaktan birkaç kez seslenmiş:

[color=darkred]– Ya ümmî! Vahid kelben dâhilen derûnen ekleyleyor hammuri![/color]

Anası sanmış ki oğlu ders okuyor, kulak asmamış. Oğlan da köpeği kovalasın diye perde perde sesini yükseltip bağırmaya başladıkça kadıncağız içinden şöyle geçirmekteymiş:

– Rabbim kem gözden esirgesin; hele bakın gürül gürül nasıl da okuyor![/b]

....

[b]bende bu yöntemi ingilizceylemi denesem :twisted: :lol:[/b]

11 yorum

Re: yabancı dilin faydaları

[quote="yelizz"]benim bir arkadaşım da evde bildiği ingilizce kelimeleri sıralayarak şarkı gibi söylermiş, bir gün bakmış ki annesi komşulara bizimki ingilizceyi iyice öğrendi şarkı bile söylüyor diye anlatıyor..
orta okuldaydık, hala hatırladıkça gülüyorum :)[/quote]

:D :D

24.02.2008 - vefali

yabancı dilin faydaları

benim bir arkadaşım da evde bildiği ingilizce kelimeleri sıralayarak şarkı gibi söylermiş, bir gün bakmış ki annesi komşulara bizimki ingilizceyi iyice öğrendi şarkı bile söylüyor diye anlatıyor..
orta okuldaydık, hala hatırladıkça gülüyorum :)

23.02.2008 - yelizz

HEPINIZIN BILDIGI DOSTLARIM
TALEBE KURAN KURSUNDA TALIM DERSI ILE IYICE KENDINI KAPTIRIR
BIR GUN MANAVA GITMEK GEREKIR TALIMOGRENCISI MANAVA GIDER MANAVADAN BIRKILO AFFEDERSINIZ BIR KABAK ALAMASI GEREKIR
BIIZIM TALEBEMIZ BASLAR AMMCABANA BIR KILO GABAKVERSENE DER TAM TECVIDLI OKUR ISTEGINI MANAV DERKI OGLUM NE DIYORSUN DER YINE TEKRAREDER AYNI SOZU MANAV DERKI DAYANAMAZ OGLUM BIR KILO KABAK VERSENE DESENE DEMIS
BIZIMKI DURURMU HEMEN YAPISTIRIR TABI SOZU
AMCA SENIN BIR KILO KABAGIN ICIN AGZIMIN TALIMINIMI BOZACAGIM DEMIS KALBINIZE IYI BAKIN .....

10.01.2008 - cig_tanesi

:lol: :lol: :lol:

17.09.2007 - talib

17.09.2007 - ankebut-57

17.09.2007 - vefali

[quote="sahabe"]teşekkürler paylaşımların için.özel birşey sorcam hadra nın manası ne dualarımla[/quote]

[b]ben tşk ederim...hadra arapçada [color=green]yeşil [/color]demek =)[/b]

17.09.2007 - hadra

teşekkürler paylaşımların için.özel birşey sorcam hadra nın manası ne dualarımla

16.09.2007 - sahabe

:D

24.08.2007 - naz

[b]birşey değil zhümeyra[/b] :)

24.08.2007 - hadra

elinize sağlık güzeldi sabah sabah güldürdünüz

24.08.2007 - zhümeyra

Konular